AktüelGüncelGündemTürkiye

Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi, 99. Yılı!

Paylaş:

Bağımsız Türk Ortodoks Kilisesi’nin basın sözcüsü Sevgi Erenerol, Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren kuruluş ilkelerine bağlı olduklarını aktararak “Her şartta, sonsuza dek Cumhuriyeti savunma görevini üstleneceğiz” ifadesini kullandı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bu memlekete bir ordu kadar hizmet etmiştir” şeklinde konuştuğu Papa Eftim’ce 21 Eylül 1922’de kurulan Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi, 99. kuruluş yıldönümünü kutluyor. Cumhuriyet Gazetesi’ne açıklama yapan basın sözcüsü Sevgi Erenerol; Papa Eftim’in, Anadolu’daki Hristiyan cemaat ile Müslüman cemaatin birbirlerine karşı yok olan güven duygusunu yeniden tesis etmek çalıştığını aktararak, “Cumhuriyetin ilanından itibaren Cumhuriyetin kuruluş felsefesi olan Atatürk ilke ve inkılaplarına sıkı sıkıya bağlıyız ve her şartta sonsuza dek Cumhuriyeti savunma görevini üstleniyoruz. Atatürk’ün kurucu felsefesinin en temel düşüncelerinden biri olan laikliğin en güzel temsiliyetlerinden biri de Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi’nin varlığıdır” diye konuştu.

Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın Sözcüsü Erenerol, patrikhanenin kuruluş yıldönümünde patrikhanenin, Kurtuluş Savaşı’ndaki konumunu ve devam ettirdikleri çizgiyi anlattı.

Fener Rum Patrikhanesi’nin Anadolu’nun işgaline destek verdiğini ve Anadolu Hristiyanlarının Yunan olduğu propagandasını yaptığını dile getiren Erenerol, Papa Eftim’in Aralık 1918’de yayınladığı beyanname ile Yunan değil Türk olduklarını dile getirdiği ve “Türk tabiiyetimiz ve lisanımız olduğu gibi bakidir. Din Allah’a ve vicdana bağlıdır. kiliseler siyaset ocağı değildir” sözlerini paylaştı.

“DAĞLARDAN İNMELERİ SAĞLANMIŞTIR”

Papa Eftim’in, Milli Mücadele sırasında Anadolu’daki Hristiyan cemaat ile Müslüman cemaatin birbirlerine karşı yok olan güven duygusunu yeniden tesis ederek mücadeleye başladığını söyleyen Erenerol, “Böylelikle Kuvayi Milliye’ye Hristiyan cemaat de katılmış oldu. Papa Eftim, Kuvayi Seyyare için gereken at, yiyecek ve giysi gibi ihtiyaçları cemaatten toplayarak iletmiştir. Dağlarda bulunan Rum çetelerin silahsızlandırılması için komite oluşturarak dağlardan inmelerini sağlamıştır” dedi.

Fener Rum Patrikhanesi’nin Anadolu Hristiyanlarına etkilerini kırmak için 21 Eylül 1922’de Bağımsız Türk Ortodoks Kilisesi kurulduğunu belirten Erenerol, “Papa Eftim, bu sayede resmi olarak Anadolu Hristiyanlarını kendi çatısı altında örgütleyerek, Batı’nın İstanbul Patrikhanesi aracılığıyla Anadolu üzerinde gerçekleştirmek istediği emellerini engelledi” ifadelerini kullandı.

Patrikhanenin, Cumhuriyetin kuruluşunda önemli rol oynayan kurumların arasında yer aldığını belirten Erenerol, şu sözlere yer verdi:

“Bunun içindir ki Cumhuriyetin ilanından itibaren Cumhuriyetin kuruluş felsefesi olan Atatürk ilke ve inkılaplarına sıkı sıkıya bağlıdır ve her şartta sonsuza dek Cumhuriyet’i savunma görevini üstlenmiştir. Atatürk’ün kurucu felsefesinin en temel düşüncelerinden biri olan laikliğin en güzel temsiliyetlerinden biri de Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi’nin varlığıdır. Atatürk ise Türk Ortodoks Patrikhanesi için varlığını ve Türk kimliğini borçlu olduğu ebedi lideridir.”

“GÖĞSÜNE BİR MADALYA EKLEDİ”

“Dış güçlerin güdümünde, iktidarın FETÖ ile birlikte Ergenekon kumpasını kurduğunu ve patrikhanenin de kumpasa dahil edildiğini” söyleyen Erenerol, “Böylelikle Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi terör örgütü yuvası ilan edilerek sonlandırılacak ve Fener Kilisesi’nin önü açılarak ekümenik olması sağlanacaktı. Lakin planları istedikleri gibi gitmedi. Benim üzerimden Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi’ni karalamak isteyenler aslında patrikhanemizin göğsüne bir madalya ekledi” ifadesini kullandı.

Yunanistan tarafından işgal edilen adalara Fener Rum Patrikhanesi tarafından papazlar atandığını, bu nedenle suç duyurusunda bulunduklarını ancak “dosyanın işleme konulmadığını” belirten Erenerol; Fener Rum Patrikhanesi’nin, Ukrayna ve Rusya arasındaki bir konuda da taraf olduğunu ve Ukrayna’daki Kiev Kilisesi’nin Rus Ortodoks Patrikhanesi’nden bağımsızlık statüsü kazanması için altyapı çalışmalarını başlattığını kaydetti. Erenerol, “Halbuki Lozan uyarınca Fener’in görevi, yalnızca İstanbul’da kalan Rumların dini ihtiyaçlarını karşılamaktır. Onun dışında herhangi bir yetkisi bulunmuyor. Buna rağmen ekümenikliğini tekrar kabul ettirebilmek için uluslararası sahnede rol almaya çalışıyor. Bu, yasalarımıza göre suçtur. Türkiye’yi yabancı devletlerle karşı karşıya getiren bir durumdur. Bunun üzerine savcılığa yine suç duyurusunda bulundum ancak cevap bunun dini bir konu olduğu ve kendilerinin karışamayacaklarıydı” şeklinde konuştu.

“VARLIĞINI SÜRDÜRECEKTİR”

“Bağımsızlığımız ve özgürlüğümüz ancak Atatürk ilke ve inkılaplarına sıkı sıkıya bağlılık ile korunabilir” vurgusunda bulunan Erenerol, “Bir arada yaşamamızı sağlayan en önemli felsefemiz laikliği korumak, her Türk’ün görevi. Dinlerin temelinde yatan insanlık sevgisi ancak laik bir devletin koruması altında barış ve kardeşliğe bizleri ulaştırabilir. Bu ilkeleri ortadan kaldırmaya çalışmak birliğimize vurulmak istenen bir darbedir. Atatürk’ün yarattığı Türkiye Cumhuriyeti Devleti, ebediyete kadar Mustafa Kemal’in askerleri sayesinde varlığını sürdürecektir” dedi.

 

Magnezyum Oksit (Kostik Kalsine) Nedir?

Manyezitin 700- 1200oC ısıda kavrulmasıyla %2,7 CO2 kapsayan kostik kalsine manyezit elde edilir. Hayvan yeminden uranyum karbonat liç sistemlerine kadar geniş bir kullanım alanı vardır.  Oksiklorit veya sorel çimentosu yapımında, suni ipek, suni gübre, kimya endüstrisi vb. de kullanılır.

  • Tarım endüstrisinde, ince tarım seklinde hayvan yemine katılarak: iri taneliler gübre endüstrisinde
  • kok oluşturmayan ince tozlar pastörize tossuzlaştırma malzemesi olarak.
  • İnşaat endüstrisinde; askı taban, izolasyon inşaat blokları ve hafif yapı elemanı olarak.
  • İlaç endüstrisi ve tıpta,
  • Genel kimya endüstrisinde; magnezyum bileşiklerinin üretimini başlangıç malzemesi olarak.
  • Lastik ve plastik endüstrisinde; stabilizatör madde vulkanizör madde olarak.
  • Kâğıt endüstrisinde.
  • Otomotiv yağlama yağlarında; hızlı çalışan motorlar için etkin olarak asitlerin nötrleştirilmesinde katkı maddesi olarak.
  • Uranyum cevherlerinden uranyum oksit eldesindeki karbonat devrelerinde absorbent ve katalizör olarak kullanılmaktadır.

DMRSÜREN KİMYA LTD ŞTİ

0216 4421200-0552 3307100-0532 5466184

Jurnalci.com

Pars Alüminyum Tozu

Kullanım Alanları

• Gümüş rengi için kullanılır,

• Kimyasal olarak alüminyum Tozu kontrollü reaksiyon değerleri için poliofelin, sentetik alkol ve alüminyum-bazlı kimyasalların kimyasal üretiminde tercih edilmektedir, ve plastik ve kozmetik sektöründe kullanılır,

• Roket Yakıtı olarak kullanılır,

• Fotovoltaik kalın film pastası olarak güneş pillerinin üretiminde elektrik iletkeni olarak kullanılır,

• Metallurji sektöründe redüktör (indirgen madde), ısı kaynağı ve alaşımlama katkısı olarak kullanılır,

•Alüminyum Tozunun ekzotermik özelliğinden dolayı alüminatermik uygulamalarda ve ekzotermik kaynaklarda sıklıkla kullanılır,

• Refrakter olarak çelik endüstrisinde kullanılır,

• Yapışkan, dolgu macunu ve kaplama olarak uzay ve askerî uygulamalarda kullanılır,

• Patlayıcı olarak maden, havai fişek ve askerî savunma sektöründe kullanılır,

• Toz metalurjisinde çeşitli parçaların üretiminde kullanılır.

DMRSÜREN Kimya LTD. ŞTİ.

Kimyadeposu.com

0216 4421200 - 0552 3307100

Kurşun oksit, mürdesenk, çinko tozu, alüminyum pastası, spekularit, demir tozu, mangan dioksit, mikronize manganez, mangan tozu, kurşun monoksit, magnezyum oksit, magnezyum sülfat, netyerim.net, claypacks.com, nem alıcılar, aktif kil paketleri, silika jel, kaolin, potasyum silikat, sıvı kükürt, sıvı kaolin, diyatomit, hayvan altlığı, sepiyolit, pars lime sülfür, hadjin yılan kovucu.
Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu