Ekonomi

Bakan Alım açıkladı: Emeklilikte yaşa takılanların (EYT) birinci maaşı bu tarihte yatacak

Paylaş:

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Alım, katıldığı bir canlı yayında gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

Kamu Kısmı Toplu İş Mukavelesi Çerçeve Protokolü görüşmeleri kapsamında, TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ genel liderleri ile bir ortaya geldiklerini hatırlatan Alım, “Onların sürecin kısa sürmesi konusunda bir dilekleri var. Biz de birebir kanaatteyiz, uzatmanın manası yok.” dedi.

Bilgin, EYT düzenlemesine ait soru üzerine, “EYT’lilerin martın 1’inde birinci maaşlarını alabilecekleri bir düzenleme Meclis’ten çıkacak diye düşünüyorum.” tabirini kullandı.

“EYT ile ilgili 9 Eylül 1999 tarihinin geriye hakikat esnetilmesi mümkün olur mu?” sorusunu cevaplayan Alım, “Olmaz, zira EYT dediğimiz şey, 8 Eylül’de geçerli olan yasanın değiştirilerek yaş kuralı konulması. Hasebiyle bu tarihte çalışan olması lazım ki o yaşa takılsın.” diye konuştu.

“BİR KARIŞIKLIK VAR”

EYT konusunda stajyer ve çırakların durumuna ait soru üzerine Alım, emeklilik için “prim gün sayısı”, “yıl sayısı” ve “yaş” kurallarının bulunduğunu hatırlattı.

Vedat Alım, EYT düzenlemesi ile yaş koşulunun kaldırıldığını lisana getirerek, stajyer ve çıraklar konusunda şöyle konuştu:

“Staj yapanlar, iş yerinde çalışma alakası kurmuyorlar, iş akdi gerçekleşmiyor. Hasebiyle patron onlar için prim ödemiyor. Yani onlar için geçerli olan bir durum değil. Onlar bir eğitim için gidiyorlar oraya. O eğitim sürecinde başlarına bir şey gelmesin diye devlet onlara sıhhat sigortası yatırıyor, esirgeyici sigorta düzenlemesi yapıyor. Onunla iş akdini birbirine karıştırmamak lazım. Orada o denli bir karışıklık var. Borçlanma vesaire bunlar kelam konusu değil. Patronunuz kim olacak, kimin ismine borçlarınızı yatıracaksınız? Yani iş akdinin gerektirdiği kuralların ve standartların hiçbirisi onlarda kelam konusu değil.”

“SGK ÇALIŞANLARI ÇOK SIKI ÇALIŞTILAR”

Bu süreçte Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışanlarının önemli yoğunluk yaşadıklarının hatırlatılması üzerine Alım, “SGK çalışanları üzerinde çok büyük yük oluştu ve arkadaşlarımız çok sıkı çalıştılar. Bazen birkaç hafta cumartesi, pazar demeden müracaatlara yanıt vermeye çalıştılar. Özellikle yeni yıl öncesi bu yoğunluk yaşandı, hala bir yoğunluk var. Onun için bu düzenlemenin içinde Meclisimizden, SGK çalışanlarına, bu sürece katkı yapan arkadaşlarımıza bir çeşit ikramiye diyebileceğimiz bir düzenleme yapmalarını bekliyoruz.” dedi.

“KADRO MESELELERİNİ ÇÖZECEĞİZ”

Vedat Alım, dertleri çözmek için evrak belge çalıştıklarının altını çizerek, “Şu anda elimizdeki belge, süreksiz emekçiler evrakı. Süreksiz emekçiler, çok farklı kurumlarda var. Şeker fabrikalarında, demir yollarında var, birçok kurumda var. Bu konuyu çözeceğiz, bu arkadaşlarımızın da takım meselelerini çözeceğiz. Bu belgeyi da kapatacağız.” açıklamasını yaptı.

İSVEÇ’TE KUR’AN-I KERİM’İN YAKILMASI

İsveç’te Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakılmasını şiddetle kınayan Alım, bunun tesadüfen gerçekleşmiş bir hareket olmadığını vurguladı.

Bilgin, bu hareketin, öbür Müslüman ülkeler yerine Türkiye’nin büyükelçiliğinin önünde yapılmasının nedenlerine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Bunun birkaç manası var. Bir, dünyada Müslümanlık eşittir Türklük olarak görülüyor. İslam’ın temsilcisi Türkiye olarak görülüyor. Haçlı denildiği vakit, haçlının düşmanı kimdir, burasıdır. Zira Haçlıları, burası mağlup etmiştir, bu topraklarda mağlup olmuşlardır. Hasebiyle bu zihniyetin, Batı devletlerinin derin dehlizlerinde nasıl üretildiğini, nasıl patolojik tipler halinde ortaya salındığını görüyoruz.”

Bakan Alım, bu olayın tıpkı vakitte Türk demokrasisine bir akın olduğunu kaydetti. (AA)

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu