Dünya

Bakan Çavuşoğlu: Teröristleri bu bölgelerden temizlememiz lazım

Paylaş:

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, üniversite öğrencileri ile buluşmak ve kentteki sivil toplum kuruluşları (STK) temsilcileri ile bir ortaya gelmek için Van’a geldi. Kazakistan’daki temaslarının akabinde uçakla Van Ferit Melen Havalimanı’na inen Bakan Çavuşoğlu’nu Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Lider Vekili Ozan Balcı, Van milletvekilleri Abdulahad Arvas, İrfan Kartal, Van Yüzüncü Yıl (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, AKP Van Vilayet Lideri Kayhan Türkmenoğlu ve kurum amirleri karşıladı. YYÜ Kültür Merkezine geçen Bakan Çavuşoğlu, ‘Girişimci ve İnsani Türk Dış Siyaseti Buluşması’ toplantısında üniversite öğrencileri ile bir ortaya geldi.

Bakan Çavuşoğlu, fırsat buldukça Anadolu’yu da gezip, vatandaşlar ve  özellikle öğrencilerle bir ortaya gelmeye uğraş gösterdiklerini söyledi. Vatandaşların taleplerini, beklentilerini direkt kendilerinden işitmek ve bunları karşılamanın siyaset anlayışları olduğunu belirten Bakan Çavuşoğlu, “Bu yıl Konya’dan Bingöl’e, Denizli’den Diyarbakır’a bu kapsamda 15 ili ziyaret etmiş bulunuyorum. Diyarbakır’da, Diyarbakırlı öğrencilerin beni nasıl tuzağa düşürdüğünü de sizlere anlattım. Daha doğrusu tuzak değil de İngilizce sorular sordular. Ben yabancı zannettim. Nerelisin diye sordum. Onlar da Diyarbakırlı olduğunu söylediler. Maşallah çok hoş aksanla İngilizce konuşuyorlardı. Gençlerimiz sahiden bizi çok motive ediyor. Her şeyden evvel gençlerimizin inancı, gücü, vatan, millet sevgisi bizleri de motive ediyor, bizlere güç veriyor,. gücümüze güç katıyor. Gençlerle ve vatandaşlarımızla bir ortaya geldiğimiz vakit onların yeni bakış açılarından, vizyonlarından tenkitlerinden, tekliflerinden çok faydalanıyoruz.” dedi.

“BM 1945 YILINDA DONUP KALMIŞ”

Dünyadaki çatışmalar,enerji ve besin krizi, terörizm, iklim değişikliği, yabancı zıtlığı, İslam düşmanlığı sistemsiz göç üzere mevzulara değinen Bakan Çavuşoğlu, hepsinin de birbirinden farklı krizler üzere görünse de aslında birbirini tetikleyen ve adeta kısır döngü oluşturan hususlar olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

* “Birbirini besleyen meseleler olduğunu görüyoruz, yaşıyoruz. Artan milletlerarası rekabet nedeniyle bu problemlere tahlil bulmak da zor. Birleşmiş Milletler 1945 yılında donup kalmış. O gün savaştan sonra bir daha savaş olmasın diye kurulmuş, ancak o gün donup kalmış. Yapısında en ufak bir güncelleme olmadığı için global sıkıntılarda yetersiz kalıyor. Tahlil üretemiyor, çatışmaları durduramıyor. Başlayan çatışmaları başlamadan önleyemiyor. Münasebetiyle bugünkü krizler karşısında hiçbirimizin beklentisini maalesef karşılamıyor. Ben alışılmış Birleşmiş Milletler’i örnek verdim.

* Zira, en üstteki çatı kuruluş. Bunu Avrupa Birliği için de söyleyebilirsiniz. Avrupa Kurulu ve Avrupa Kurulu Parlamenter Meclisi için, İslam İşbirliği Teşkilatı için de söyleyebiliriz. Bugün hepsinin ıslahatı konusunda da çalışıyoruz. Bu global kaos ortamında inisiyatif alacak, yol gösterecek, liderlik edecek teşebbüsçü ülkelere çok muhtaçlık var. Yani güçler de ortaya çıkıyor. Daha evvel üyelerinin dışında Hindistan, Brezilya, Güney Afrika yükseliyor. Birebir biçimde Arjantin, birebir halde Meksika ve bunların başında da doğal gururla söylüyorum, ülkemiz Türkiye var. Bu güçlerin birebir vakitte vicdani olması, pahalar siyaseti izlemesi gerekiyor. Yani güçlü olmanız da yetmez. Mesela BM sisteminin değişmesini istiyoruz. Yani güçlü olmak yetmez.

* Birebir vakitte pahalara sahip olmak lazım ve milletlerarası sistemin problemlerinin tahliline katkı sağlamak lazım. İşte dünyanın gereksinim duyduğu güçlerden biri de bugün Türkiye. Bunu yalnızca Türkiye Cumhuriyeti’nin Dışişleri Bakanı olarak söylemiyor. Türkiye global planda tahlilin bir modülüdür ve değerli aktördür. Uyuşmazlık, tahlili ve arabuluculukta Türkiye bugün dünyada bir marka. 3 büyük ulusalararası teşkilatı olan Birleşmiş Milletler’den İslam İşbirliği Teşkilatı’na ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nda, orta buluculuk dostlar kümesinin eş başkanlığını yapan tek ülke Türkiye.”

Venezuela’da da iktidar ve muhalefetin yeniden güvendiği ülkelerin başında Türkiye geldiğini ve Meksika’da şu andaki müzakereleri teşvik ettiklerini söz eden Çavuşoğlu, Meksika Dışişleri Bakanı’nın geçen hafta Ankara’ya geldiğini ve önümüzdeki günlerde de müzakerelerin tekrar başlayacağını anlattı.

“DÜNYADAKİ ÇATIŞMALARIN, KRİZLERİN YÜZDE 60’I BİZİM COĞRAFYAMIZDA”

Bakan Çavuşoğlu, dünyanın değişik bölgelerinde meydana gelen krizler ve çatışmalara duyarsız kalmadıklarını belirterek şöyle konuştu:

* Bugün dünyadaki çatışmaların, krizlerin yüzde 60’ı bizim coğrafyamızda. Şöyle yakın coğrafyamızda ve Afganistan’ı da dahil edersek en çok hisseden ülkelerin başında Türkiye’ye geliyor. Münasebetiyle yanı başımızda Rusya, Ukrayna savaşı devam ederken, tüm dünyada bir kutuplaşmaya, cepheleşmeye yol açan bu savaşta barış için adım atan en tesirli ülke Türkiye.

* Samimi uğraş sarf etmek isteyenler oldu. Lakin, öbür taraftan savaşın devam etmesini isteyen ülkeler de var. Ve hala de devam ediyor. Bunların bu anlayışı savaşın bugüne kadar bitmemesinin sebeplerinden bir adedidir.

* Çatışmalardan etkilenme riski ortaya çıkınca, Milletlerarası Atom Gücü Ajansı’nın uzmanlarıyla 2 gün evvel bir ortaya getirdik. Ancak bu birinci buluşturmamız değil. Daha evvel de bir ortaya getirdik. Sonra uzmanları ve orada yerinde de birlikte incelemeler yaptık. Allah korusun bir felaket olsa Çernobil’in en az 10 kat daha fazla gücü olan bir santralden bahsediyoruz ve bölgede şu anda en büyük nükleer güç santralidir.”

“ADIM ATMASAYDIK BUGÜN ÖNEMLİ BESİN KRİZİ OLACAKTI”

Gıda ve güç krizlerine de değinen Bakan Çavuşoğlu konuşmasını söyle sürdürdü:

* “Dünyada Cumhurbaşkanımızı seven, sevmeyen herkes şöyle söylüyor. Recep Tayyip Erdoğan bir kelam verdiği vakit kelamını fiyat. Bu herkese nasip olan bir hürmet değildir. Mesela besin ve güç krizinden bahsettik. Krizleri sayarken Türkiye’nin attığı iki kıymetli adım, bu iki meseleye deva oluyor. Şayet biz bu adımları atmasaydık, bugün hakikaten dünyada çok önemli bir besin krizi olacaktı. Birleşmiş Milletler’le arabuluculuk ve mesken sahipliği yaptığımız tahıl mutabakatı, bu krizi engelledi. Hatta bir orta Rusya askıya aldı. Tekrar Cumhurbaşkanımız devreye girdi. Önderler diplomasisiyle elde ettiğimiz bu muvaffakiyetin devamı için de tekrar daima Cumhurbaşkanımızın direkt önderlerle temasları devam ediyor. 4 aydan sonra 4 aylık bir mutabakattı.

* Tekrar bir 4 ay daha uzatılması konusunda da sarf ettiğimiz gayretleri Cumhurbaşkanımızın uğraşlarını siz de, tüm dünyada gördü. Fakat birebir vakitte bir güç krizi yaşıyoruz. Bu güç krizi karşısında da tekrar attığımız adımlarla hem ülkemizde hem de etrafımızda güç güvenliğini arttırıyoruz. Türkiye Kuzey- Güney ekseninde global besin güvenliğinde, doğu- batı ekseninde global güç güvenliğine katkı sağlayan bir güç. Avrupa’da her yerde bir ciddi düşünce var, kriz var. Yani elektriğimiz olacak mı, olmayacak mı? Bu sene elimizdeki depolardaki gaz yetecek mi, yetmeyecek mi? Rezervlerimiz yetecek mi, yetmeyecek mi? Biz Türkiye olarak yüksek güç fiyatlarından, gaz fiyatlarından elektrik fiyatlarından hepimiz şikayetçiyiz.

* Dünyada da herkes şikayetçi. Lakin bugün Van’da, bu sene elektrik, ya da gaz derdi diye tasa duyan bir kişi var mı? Yok. Neden? Pekala biz gaz üreten bir ülkeyiz yeni rezervlerimiz var. Gelecek sene sisteme bağlanacak. Biz petrol ve gazımızın yüzde 90’ından fazlasını ithal eden bir ülkeyiz. Bilhassa Güneydoğu Avrupa ülkelerine, Azerbaycan ve Hazar bölgesi gazın bu ülkelere ulaştırılması için çalışıyoruz. ”

‘TERÖR, GLOBAL BİR SORUNDUR

Terörle gayrete de değinen Bakan Çavuşoğlu, şu sözleri kullandı:

* “Bir öbür global sorun terör. Bugün dünyanın karşı karşıya kaldığı en önemli meselelerden bir adedidir. Maalesef başta, Van kentimiz olmak üzere yıllarca terörden, teröristlerden çok çektik. Bugün terörle çabayı hiç ayrım yapmaksızın kararlılıkta sürdürüyoruz. PKK’yla, DAEŞ’ı ile FETÖ’süyle hepsiyle gayretimizi sürdürmemiz lazım. Bu mücadele sonucunda, Van kentimizin ve Doğu’daki, Güneydoğu’daki kentlerimizin ne kadar huzur içinde olduğunu, vatandaşlarımızın ne kadar keyifli olduğunu ve buralara Türkiye’den ve dünyadan turistlerin nasıl geldiğini görmekten de ayrıyeten memnunluk duyuyoruz. Devlet olarak da tüm altyapı projeleri dahil vatandaşlarımızın hak ettiği hizmetleri Cumhurbaşkanımızın liderliğinde vatandaşlarımıza sunmak için de gece gündüz çalışıyoruz.

* Irak’tan ülkemize ataklar oluyor PKK tarafından. YPG, PKK’nın Suriye’den de topraklarımıza terör hücumlarını devam ettirdiğini görüyoruz. Biz bu teröristleri bu bölgelerden temizlememiz lazım. Bu Suriyelilerin geri dönmesi bakımından da kıymetli. Bölgenin huzuru bakımından kıymetli. Suriye’nin de hudut bütünlüğü, toprak bütünlüğü bakımından da kıymetli. Zira bu teröristlerin en kıymetli gündem unsuru bölücülük. Türkiye’yi bölmeyi başaramadılar. Birlik, beraberliğimizi daha da güçlendirdik. Artık Suriye’yi bölmeye çalışıyorlar. Doğal operasyonumuz devam ediyor. Dualarımız kahraman Mehmetçik’imizle, güvenlik güçlerimizle, polisimizle, jandarmamızla alışılmış alanda kahramanlarımız bu çabayı sürdürürken diplomasiyle işletmemiz lazım.

* Uzun yıllar NATO’nun karşısında bir tehdit vardı. Madrid Zirvesi’nde Rusya’yla bir arada terör de NATO’nun tehdit listesine girmiş oldu. Lakin yalnızca orada isminin geçmesi değerli değil. İki yüzü de ikili standarda düşmeden, terörle mücadelemizi her yerde sürdürmemiz lazım. İsveç’te, Finlandiya’da terör örgütlerinin o ülkeleri de nasıl karıştırabileceğini de herkes görüyor. FETÖ terör örgütünün bulunduğu ülkeler için de, nasıl bir tehdit olduğunu biz anlatıyorduk. Fakat birçok ülke yaşamaya başladı ve o yüzden o ülkelerde önlemler de alıyorlar. Biz de çabamızı elbette sürdüreceğiz.”

Konuşmanın ardından toplantı öğrencilerle basına kapalı olarak devam etti. Daha sonra  Bakan Çavuşoğlu, bir otelde STK ve kanaat başkanları ile düzenlenen toplantıya katıldı. (DHA)

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu