GüncelGündem

Bakan Ersoy, Kültür Yolu Festivalleri’ne ilişkin açıklamalarda bulundu

Paylaş:

ANKARA (AA) – Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kültür Yolu Festivalleri’nden ilk gelen rakamların sevindirici olduğunu belirterek, “İlk etaptaki 4 şehrimizde 1700’den fazla etkinlik, 4 binden fazla sanatçımızın katılımıyla gerçekleşti ve 4,7 milyon sanatsever bu etkinliklere katılma şansını yakaladı.” dedi.

Ersoy, CSO Ada Ankara yerleşkesinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Kültür Yolu Festivalleri’nin Başkent ayağının sürdüğünü ifade etti.

Festival yolculuğuna 2021’de İstanbul’da Beyoğlu Kültür Yolu Festivali ile başladıklarını dile getiren Ersoy, geçen sene şehir sayısının 5’e çıkarıldığını, bu sene ise 11 şehirde birden festivaller düzenlendiğini söyledi.

Bu seneki festival yolculuğunun 5 Ağustos’ta Nevşehir Kapadokya’da başladığını, sonrasında Trabzon, Erzurum ve Çanakkale’de tamamlandığını dile getiren Ersoy, “İlk gelen rakamlar da oldukça sevindirici. Vatandaşlarımız çok fazlasıyla teveccühte bulunuyor, çok yoğun bir şekilde katılıyorlar. İlk etaptaki 4 şehrimizde 1700’den fazla etkinlik, 4 binden fazla sanatçımızın katılımıyla gerçekleşti ve 4,7 milyon sanatsever, bu etkinliklere katılma şansını yakaladı.” bilgisini paylaştı.

GastroAntep ve Başkent Kültür Yolu, Konya Mistik, İstanbul, Diyarbakır, İzmir ve Antalya festivalleriyle sürece devam edeceklerini belirten Ersoy, Kültür Yolu Festivalleri’ni yaygınlaştırmak istediklerini bildirdi.

Ersoy, şöyle konuştu:

“Her yıl da en az 5 tane şehri katarak, mesela önümüzdeki sene 15 şehri dahil etmeye çalışıyoruz. Her yıl 5 tane ilave ederek 2028’de 35 şehirde Kültür Yolu Festivali gerçekleştirmek istiyoruz. Bu sene 5 Ağustos’ta başlayıp 15 Kasım’a kadar devam edecek 100 günlük bir festival silsilesinden bahsediyoruz. Ama önümüzdeki sene itibarıyla 1 Nisan’dan başlayıp kasım sonuna kadar devam eden 8 aylık bir maratondan bahsediyor olacağız. 8 ay boyunca farklı şehirlerde 10 binlerce sanatçının katılımıyla milyonlarca sanatseveri kültür ve sanatla buluşturmuş olacağız.”

Festivaller ile öncelikle vatandaşların kültür ve sanata, kolay ve etkili erişimini sağlamayı, kültüre, sanata ve sanatçıya destek olmayı hedeflediklerini anlatan Ersoy, festivallerin gerçekleştirildiği şehirlerin tüm dünyada markalaşmasını artırmanın da bir başka hedefleri olduğunu söyledi.

Bakan Ersoy, şehir içi, şehirler arası ve yurt dışından festival şehirlerine yönelik trafikte ciddi artışlar olduğunu belirterek, “Bu da otomatikman turizm yatırımcılarına ve esnafa artı bir değer katıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“Bu seneki etkinlik 100 gün sürecek”

Mehmet Nuri Ersoy, dün Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın (CSO) dünyaca ünlü sanatçı Jamal Aliyev’e eşlik ettiği performansla başlayan ve bu yıl ikinci kez yapılan Başkent Kültür Yolu Festivali’nin Neşet Ertaş türküleri etkinliği ile süreceğini söyledi.

Başkentte 700’den fazla etkinlik düzenleneceğini ifade eden Ersoy, etkinliklerin “https://kulturyolufestivalleri.com” internet adresinden veya ilgili şehrin sosyal medyasından takip edilebileceğini anlattı.

Bakan Ersoy, şöyle konuştu:

“Bu etkinlikleri takip etmenizi tavsiye ediyoruz. Maalesef ilgi duyduğunuz etkinliklerin bazı günler çakıştığını göreceksiniz. İki veya üç etkinliğe aynı anda katılmak isteyeceksiniz ama seçim yapmak zorunda kalacaksınız. Ama o etkinliklerin diğer şehirlerde de tekrarları var. Fırsat buldukça, ajandanız müsait oldukça diğer şehirlerde kaçırdığınız etkinlikleri de yakalama fırsatını bulacaksınız diye düşünüyorum. Kültür ve sanat adına bakıldığı zaman dünyadaki aslında en geniş kapsamlı, en uzun süreli etkinlikler. Bu seneki etkinlik 100 gün sürse de önümüzdeki etkinlik 8 aya yayılan bir etkinlik.”

Kültür Yolu Festivalleri’nin çok yoğun hazırlık gerektirdiğine işaret eden Ersoy, “Festivalin gerçekleştirildiği şehirde kültür yolu rotası oluşturuyorsunuz. Sonra bu rota üzerindeki başta tescilli kültür yapıları olmak üzere kültür merkezlerinin restorasyonu, renovasyonu ve yeniden ihyalarını gerçekleştiriyorsunuz. Yani aslında bedeni oluşturuyorsunuz, sonra kültür yolu festivaliyle bu bedene ruhunu vermiş oluyorsunuz.” dedi.

“Birçok kültür merkezinin yeniden ihyası gerçekleşiyor”

CSO binasını örnek gösteren Ersoy, bakanlığının son dönemde kültür ve sanat konusunda çok ciddi atılımlar gerçekleştirdiğini belirtti. Ersoy, “30 yıllık geçmişte yüzde 50’si tamamlamış olan binanın 21 ay gibi bir sürede kalan yüzde 50’sini tamamlayıp Ankaralının kültür ve sanat hayatına, sanatseverlere kazandırmış olduk.” diye konuştu.

Benzer bir çalışmanın İstanbul’da Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildiğini dile getiren Ersoy, “2,5 yıl gibi rekor bir sürede, ki Avrupa’daki emsalleriyle kıyaslandığında üçte bir sürede, beşte bir maliyetle, çok daha iyi bir teknoloji kullanılarak İstanbullu sanatseverlerin kullanıma kazandırıldı.” ifadesini kullandı.

Resim Heykel Müzesi’nin restorasyon ve renovasyonunun çok hızlı şekilde tamamlandığını, İstanbul’da Rami Kışlası gibi bir eserin sanatseverlere kazandırıldığını hatırlatan Ersoy, şunları söyledi:

“Bu tarz yapıları öncelikli olarak programa alıyoruz, restore ve renovasyonlarını gerçekleştiriyoruz. Birçok kültür merkezinin yeniden ihyası gerçekleşiyor ve sonunda da bu oluşturduğumuz rota üzerindeki etkinlik merkezlerini Kültür Yolu Festivalleri’yle taçlandırıyoruz, destekliyoruz, renklendiriyoruz. Bu sene için 11 ilde ama önümüzdeki sene en az 15 ilde ve sonrasında 2028’e kadar 35 ili kapsayacak şekilde Kültür Yolu Festivalleri’ni yaymak istiyoruz. Geçen sene 33 milyon ziyaretçiyle buluşturmuştuk. Bu sene çok daha fazla ziyaretçinin katılmasını bekliyoruz. İnşallah her sene artarak ve genişleyerek bu festival zincirini yayacağız.”

“Sonuç alırsak ilk kez camiler, UNESCO tescili almış, kalıcı miras listesine kaydedilmiş olacak”

Bakan Ersoy, Gordion Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınması hatırlatılarak yöneltilen bir soruya şu yanıtı verdi:

“Gordion, UNESCO’daki kalıcı mirasımız olarak 20. sırada yerini aldı. Tabii ülkemizin, Anadolu’nun çok fazla değeri var ve binlerce, on binlerce yıl geriye giden medeniyetlerin kurulup bittiği ve yeni medeniyetlerin kurulduğu bir silsileden bahsediyoruz, Anadolu dediğimiz zaman. O yüzden çok fazla değerimiz var. Ama bu UNESCO Kalıcı Miras Listesi dosyaları çok dikkatli hazırlanması gereken birkaç yıl süren çalışmaları içeriyor. Çünkü başvurduğunuz yıl, yedek liste verme şansınız yok. Yani o dosyanızın çok doğru bir şekilde ve doğru bir yer için hazırlanmış olması lazım ve girdiği an sonucu alıp çıkması gerekiyor. Aksi takdirde o yılki hakkınızı kaybetmiş oluyorsunuz. Gordion da bunu hak eden bir yerimizdi ve dosya da pozitif sonuçlandı. Bir dosyamız daha var aslında üzerine çok yoğun çalıştığımız. Ahşap camilerle ilgili, şimdilik o kadarını söyleyeyim. İnşallah o da değerlendirme sürecini tamamlamak üzere pozitif bir sonuçla sonuçlanacak ve eğer olumlu sonuç alırsak ilk kez camiler, UNESCO tescili almış olacak, Kalıcı Miras Listesi’ne kaydedilmiş olacak. O açıdan da umutluyuz. Bekliyoruz.”

Muhabir: Selma Kasap

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu