GüncelGündem

Bakan Göktaş: 2003-2023 yılları arasında devlet korumasındaki 40 bin 991 gencimizi kamuya yerleştirdik

Paylaş:

ANKARA (AA) – Bakanlıkta düzenlenen, Devlet Korumasından Yararlanmış Gençlerin Kamu Kurumlarına Yerleştirilmesi Kura Töreni’nde konuşan Göktaş, devlet korumasından yararlanan 600 gencin atamasının yapılacağını ve gençleri tercihleri doğrultusunda kamu kurumlarına yerleştireceklerini söyledi.

Bakanlık olarak Türkiye’de her bir ferde hizmet ettiklerini belirten Göktaş, “Fakat takdir edersiniz ki çocuklarımızın, gençlerimizin yeri bizde bambaşka. Bakanlığımızın çatısı altında bulunan her çocuğumuzu anne şefkati, baba merhametiyle büyük bir özenle yetiştirip hayata hazırlıyoruz. Bir insan hayatta en çok çocuklar mutlu olduğu zaman mutlu olur. Bizler de bugün çocuklarımızın mutluluğunu paylaşıyor, sevinçlerine ortak oluyoruz. Burada bulunan çocuklarımızın okullarını bitirmiş, iş sahibi bireyler olmalarını görmek bizi ayrıca heyecanlandırıyor.” diye konuştu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, gençlerin kendi hayatlarını şekillendirecekleri ilk adımı bugün attıklarını ifade ederek, hepsiyle ayrı ayrı gurur duyduklarını dile getirdi.

Gençlerin yerleştirildikleri kurumlarda devlete ve millete faydalı bireyler olarak çalışacaklarına inançlarının tam olduğunu vurgulayan Göktaş, gençlerin değerli çalışmalara imza atacaklarına güvendiklerini kaydetti.

“Aile odaklı hizmetlerimizden yararlanan çocuk sayımızı yüzde 92’ye yükselttik”

Bakan Göktaş, çocukların geleceğin teminatı, yarınların umudu olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Ülkemizin geleceğini sizin samimiyetiniz, sizin gayretiniz şekillendirecek. Enerjiniz, yenilikçi fikirleriniz ve azminizle, ülkemizin ilerlemesinde ve kalkınmasında hayati bir rol oynayacaksınız. Biz de bakanlık olarak gençlerimize her zaman her türlü desteği sunmaya devam edeceğiz.

Bakanlık olarak, kimseyi geride bırakmayan bir anlayışla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Büyük ailemizi güçlü kılan, bizim geleceğimizi emanet edeceğimiz 22,5 milyona yakın çocuğumuza devletimizin sevgisini ve şefkatini ulaştırıyoruz. Her şeyden önce çocuklarımızın huzurlu bir aile ortamında sağlıklı bireyler olarak yetişecekleri imkanlar sunuyoruz. Bu kapsamda 2002’den bugüne kadar aile odaklı hizmetlerimizden yararlanan çocuk sayımızı yüzde 39’dan yüzde 92’ye yükselttik.”

Çocuk evleri ve çocuk sitelerinde kurdukları yeni yaşam modelleriyle gençlerin sosyal hayata uyum sağlamalarını kolaylaştırdıklarını aktaran Göktaş, “Şu an yuva sıcaklığında 14 bini aşkın çocuğumuzun bakımını üstlenmiş durumdayız. Bunun yanı sıra, 170 bin çocuğu ailelerinin yanında ve sosyal çevresinden koparmadan ‘Sosyal ve Ekonomik Destek’ programıyla takip ediyoruz.” bilgisini verdi.

“Çocuklarımızdan 319’u üniversiteye yerleşti”

Göktaş, geçen yıl devlet koruması altında yetişen çocuklardan 319’unun üniversiteye yerleştiğini ifade ederek, çocukların okul başarısının yanı sıra sanat ve spor alanındaki ilgilerini de teşvik ettiklerini, böylece bugün 5 binden fazla çocuğu sporla buluşturduklarını anlattı.

Bu kapsamda şu an 1800 aktif lisanslı sporcu olduğunu dile getiren Göktaş, sporcu çocukların hem ulusal hem de uluslararası müsabakalarda başarılarıyla Türkiye’yi temsil ettiğini, Türk bayrağını dünyanın dört bir yanında dalgalandırmalarının kendilerini gururlandırdığını ifade etti.

Bakan Göktaş, 2 bin 600’den fazla çocuğun, çeşitli kültürel ve sanatsal faaliyetlerde bulunduğunu aktardı.

Gençlerin yeteneklerini keşfetmek, onları donanımlı ve yetkin bireyler olarak topluma kazandırmak için hassas çalışmalar yürüttüklerine işaret eden Göktaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2003-2023 yılları arasında ise toplam 40 bin 991 gencimizi kamuya yerleştirdik. 2018’de yaptığımız yasal düzenleme ile gençlerimize mühendis, öğretmen, avukat gibi mezun oldukları alana göre atanma imkanı getirdik. İstihdam hakkı olan çocuklarımızın başvuru süresini 2 yıldan 5 yıla kadar çıkardık. Yılda bir kez yapılan yerleştirme işlemini artık yılda 3 kez yapıyoruz. Bu süreçte gençlerimizin sadece kamuda değil özel sektörde de istihdam edilebilmeleri için teşvik politikaları uygulamaya başladık.

Özel sektörde çalışan gençlerimizin SGK primlerini karşılayarak iş gücüne katılımlarını kolaylaştırıyoruz. Bu kapsamda bugüne kadar 14 bin Özel Sektör İstihdam Teşviki verdik. İŞKUR ile ortak yürüttüğümüz İş ve Meslek Danışmanlığı Eğitimleri Projesiyle, gençleri çalışma hayatına hazırlıyoruz. Eğitimlerimizle bugüne kadar 8 bini aşkın çocuğumuzun kariyer planlamasına rehberlik ettik.”

Görevlerine başlamadan önce bulundukları illerde gençleri “İş Hayatına Uyum Seminerleri” ile karşıladıklarını anlatan Göktaş, bu seminerlere 2023’te 1029, bu yıl da 446 kişinin katıldığını dile getirdi.

Göktaş, ataması gerçekleştirilecek gençlere yönelik şu ifadeleri kullandı:

“Vatanına, milletine, değerlerine bağlı ve özgüven sahibi kişiler olarak çıktığınız bu yolda şahsınıza yakışan nitelikli hizmetlere imza atacağınızdan hiç şüphem yok. 81 ilimizde devletimizin engin merhametini, adalet ve dürüstlük anlayışını en iyi şekilde temsil edeceğinize inanıyorum. Bugün ataması gerçekleştirilecek genç arkadaşlarımızı yürekten tebrik ediyorum.”

Devlet korumasında yetişen, beden eğitimi öğretmeni milli güreşçi Fatih Başköy ile tarih alanında yüksek lisans yapan Gündüz Türkyılmaz da hayat hikayelerinden bahsederek, duygularını paylaştı.

Konuşmaların ardından Bakan Göktaş, Başköy’ün 1,5 yaşındaki oğlu ile devlet korumasından yararlanan gençlerin kamu kurum ve kuruluşlarına atanması için butona bastı. Atamanın ardından ismini listede gören bazı gençler duygusal anlar yaşadı.

Atanan gençler, Göktaş ve protokol üyeleri ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Sonuçlar, saat 17.00’den itibaren bakanlığın internet sitesinden yayımlanacak.

Muhabir: Ayşe Şensoy Boztepe,Şaduman Türkay

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu