Ekonomi

Bakan Nebati’den enflasyon iletisi

Paylaş:

2023 Yılı Gelir Bütçesi, 2023 Yılı Merkezi İdare Bütçe Kanunu Teklifi Unsurları, 2021 Yılı Merkezi İdare Kesin Hesap Kanunu Teklifi Unsurları, TBMM Plan ve Bütçe Komitesi’nde kabul edildi.

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener’in Nureddin Nebati’den, “Neo klasik iktisat kanısından epistemolojik bir kopuşu temsil eden heterodoks yaklaşım günümüzde giderek ön plana çıkan davranışsal iktisat ve nöro iktisat ile daha fazla değer kazanmaktadır” kelamlarını tekrar etmesini istemesi üzerine, kapanış konuşması yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Şener’in isteğini geri çevirmedi.

“TÜRKİYE MAKROEKONOMİK TEMELLERİNİN NE DERECE KUVVETLİ OLDUĞUNU BİR DEFA DAHA KANITLAMIŞTIR”

Nebati kapanış konuşmasında ise şunları söyledi:

* “2008 finansal krizinden bu yana global ölçekte en şiddetli kaidelerin yaşandığı bir devirden geçmekteyiz. 2020 yılının başında ortaya çıkan salgın sürecinde ülkeler birinci evvel tez karar alabilme, daha sonra ise kayıpları telafi edebilme kabiliyetleri ile sınanmışlardır. Olayın toplum sıhhati boyutunun yanı sıra, iktisat alanında Türkiye tüm dünyaya örnek olacak bir performans göstermiştir. O denli ki, Türkiye, daha evvel deneyim edilmemiş böylesi bir global şok karşısında makroekonomik temellerinin ne kadar kuvvetli olduğunu bir sefer daha kanıtlamıştır.

* 2021 yılında salgının neden olduğu global tedarik zincirindeki problemler, artan emtia fiyatları ve üretimde yaşanan aksaklıklar; yatırım, istihdam ve ekonomik büyüme üzerinde riskler ortaya çıkarmıştır. Tüm aksiliklere rağmen ekonomik büyüme 2021 yılında yüzde 11,4 ile son 50 yılın en yüksek düzeyine ulaşmıştır. İhracatta rekorlar kırılmış, makine teçhizat yatırımları kesintisiz devam etmiş, üretim artışı istihdam artışıyla desteklenmiştir. Bununla birlikte, 2021 yılında ihracattaki ivmelenme ve turizmdeki toparlanma sayesinde cari açığın ulusal gelire oranı değerli ölçüde gerilemiş, ülkemiz istihdam sağlamada OECD ülkeleri ortasında en üst sıralarda yer almıştır.

“ENERJİ KRİZİ GLOBAL ÖLÇEKTE ENFLASYON ORANLARININ ARTMASINA YOL AÇMIŞTIR”

* Salgın sonrası devirdeki genişlemeci siyasetler, tedarik zincirlerindeki bozulma, global navlun fiyatlarındaki artış ve Rusya-Ukrayna savaşının derinleştirdiği güç krizi global ölçekte enflasyon oranlarının artmasına yol açmıştır. Enflasyon tüm ülkelerin üstesinden gelmeye çalıştığı global ölçekte değerli bir sorun haline gelmiştir. Global zorlukların arttığı ve öngörülebilirliğin azaldığı bu süreçte enflasyon ülkemizde de artış göstermiştir. Bu gelişmede, döviz kurları ve ithalat fiyatları üzere arz ve maliyet taraflı etkenler belirleyici olurken, milletlerarası fiyatlara hassaslığı yüksek olan güç, ulaştırma ve besin fiyatlarındaki ivmelenme dikkat çekmiştir.

“VATANDAŞLARIMIZIN REFAH DÜZEYİNİ YÜKSELTMEK KONUSUNDA GEREKLİ TÜM ADIMLARI ATTIK”

* Enflasyon karşısında vatandaşlarımızın alım güçlerini korumak için birçok önlemi hayata geçirdik. Çalışanlarımıza ve emeklilerimize yönelik fiyat ve maaş iyileştirmeleri yaptık. Tüm ücretlilerin minimum fiyat fiyatına kadar olan gelirlerinden vergileri kaldırdık. Başta besin ve elektrik olmak üzere temel muhtaçlık eserlerinde KDV indirimi yaptık.

* Global güç krizinden kaynaklanan fiyat artışlarının halkımıza taban seviyede yansıması için yüksek oranlı sübvansiyonlara devam ediyor, muhtaçlık sahibi ailelerimize elektrik ve doğalgazda tüketim takviyesi sunuyoruz. Ayrıyeten besin arz güvenliğini temin etmek için dış ticaret önlemleri alınmış ve ziraî takviyeler ile Hazine faiz dayanaklı kredi imkânları genişletilmiştir.

* Bir yandan enflasyonla kararlılıkla uğraş ederken öteki yandan vatandaşlarımızın refah düzeyini yükseltmek konusunda gerekli tüm adımları attık ve atmaya da devam edeceğiz.

“KKM’NIN KATKISIYLA TÜRK LİRASININ SEYRİ YILBAŞINA NAZARAN GERÇEK OLARAK ARTMIŞTIR”

* Finansal istikrarın güçlendirilmesi gayesiyle geçtiğimiz yılın aralık ayında Kur Muhafazalı Mevduat ve Katılma Hesapları (KKM) uygulamasını devreye aldık. Global finansal şartların bu derece sıkılaştığı, pek çok para ünitesinin dolara karşı bedel kaybettiği son devirde KKM’nın katkısıyla döviz kurlarının seyri geçmiş periyotlara kıyasla kıymetli ölçüde istikrar kazanırken, Türk lirasının seyri yılbaşına nazaran gerçek olarak artmıştır.

* KKM ile birlikte devreye aldığımız tamamlayıcı eserlere vatandaşlarımızın gösterdiği ilgi ve dayanak sayesinde Türkiye iktisadına yönelik çizilen felaket senaryoları boşa çıkmıştır. Türkiye İktisat Modeli’nin maksatları doğrultusunda yatırım, istihdam, üretim ve ihracatı önceliklendiriyoruz.

“İSTİHDAM TARİHİ YÜKSEK DÜZEYLERE ULAŞMIŞTIR”

* Bu sayede, 2022 yılında da ekonomik büyüme istikrarlı görünümünü korumuş, istihdam tarihi yüksek düzeylere ulaşmıştır. Önümüzdeki devirde de yüksek katma paha üreten, global ölçekte daha üst düzeylere süratle yükselen müreffeh bir Türkiye için olanca gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ilan ettiği ve ülkemizin topyekûn kalkınmasını hedefleyen ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonu çerçevesinde değerli adımları daima birlikte atacağız.

* 2021 yılı Merkezi İdare Kesin Hesap Kanunu Tasarısı ile 2023 yılı Merkezi İdare Bütçe Kanunu Teklifi’ne ait Plan ve Bütçe Komitesi görüşmelerini tamamlıyoruz. Bugüne kadar yapılan tüm özverili çalışmalar için Plan ve Bütçe Kurulumuzun kıymetli Lider ve üyelerine, değerli katkılarını esirgemeyen herkese, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Hükümetimiz ismine şükranlarımı sunuyorum. Kaynağını milletimizin alın terinden alan bugüne kadarki bütçeleri nasıl milletimizin bizlere emaneti olarak gördüysek, 2023 yılı Bütçesini de birebir halde görüyoruz.” ANKA

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu