Bakan Soylu:Kartal’da çöken binada hayatını kaybedenlerin sayısı 21’e yükseldi

Kartal’da geçtiğimiz çarşamba günü çöken 8 katlı binanın enkazında 21 kişinin cansız bedenine ulaşıldığı açıklandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, çöken binada hayatını kaybedenlerin sayısının 18 olduğunu belirtmesinden birkaç saat sonra 21 kişinin cansız bedenine ulaşıldığını açıkladı.

Süleyman Soylu yaptığı en son açıklamada, “Enkazda 35 kişi vardı. 14 kişiyi yaralı olarak enkazdan çıkarttık. 21 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Burada kim hatalıysa gereği yapılacaktır” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya bugün Kartal’da çöken 8 katlı bina enkazına gelerek yetkililerden bilgi aldı. Bu sırada bir nöbetçi savcı da olay yerine geldi. Enkaz çevresinde yaklaşık 20 dakika kalan nöbetçi savcı incelemelerin ardından olay yerinden ayrıldı. Bir süre daha incelemelerini sürdüren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da olay yerinden ayrılarak kriz merkezine geçti.

Arama kurtarma ekiplerinin enkaz üzerindeki çalışmaları da devam ediyor. Vinç yardımıyla beton blokları kaldıran ekiplerin zemin kata kadar indikleri öğrenildi. Enkaz çevresindeki riskli binalar da lazerli ölçüm cihazı ile devamlı kontrol ediliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum kriz merkezinde yaptığı açıklamada, “Çöken binanın etrafındaki 10 binayı boşalttık. Binanın deniz kumuyla yapıldığı tespit edildi.” ifadelerini kullandı.

Kurum, Kartal’da çöken binanın olduğu bölgedeki binaların risk analizinin yapılacağını bildirdi.

Jurnalci.com