Bakan’ın güneş panelleri milyonlar kazanıyor..

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile Kayseri Belediye Başkanlığı koltuğunu devrettiği Mustafa Çelik ile aile fertlerinin sahibi olduğu enerji santralı Kayseri Pınarbaşı’nda “güneş topluyor.” Her biri 1 MW’lık enerji üreten santralların toplam yıllık geliri “4-5 milyon TL” arasında değişiyor. 8 santraldan ENTAR1’in sahibi Bakan Özhaseki, ENTAR4’ün sahibi ise Belediye Başkanı Çelik. Diğer santrallar ise bakan ile belediye başkanın aile üyelerin..

ENTAR Enerji ve Tarım Sanayi Ticaret A.Ş., 30 Ekim 2014 tarihinde, Kayseri’de 54 bin TL sermayeli olarak kuruldu. Kurucuları Bakan Özhaseki, kardeşi Hacı Mustafa Özhaseki, diğer kardeşi Ali Özhaseki, Belediye Başkanı Mustafa Çelik, kardeşi Sabri Çelik, Vedat Çavuşoğlu ve Fatih Şahin idi. Kuruluştan yalnızca 5 gün sonra 5 Kasım 2014 tarihinde, ENTAR Enerji ve Tarım Sanayi Ticaret A.Ş.’nin hissedar ve kurucu olduğu, ENTAR1, ENTAR2, ENTAR3, ENTAR4, ENTAR5, ENTAR6, ENTAR7, ENTAR8 adlarında 8 şirket kuruldu. 3 Haziran 2016’da ise kurucu şirket ENTAR bu şirketlerdeki hisselerini diğer ortaklara devretti. Aynı gün 8 şirketin tek tek ortakları belirlendi. ENTAR1’in tek ortağı Bakan Özhaseki, ENTAR4’ün tek ortağı Belediye Başkanı Çelik oldu. Diğer şirketlerde ise tek ortak Özhaseki ile Çelik’in kardeşleri oldu. İşte tam bu paylaşımdan 20 gün sonra Belediye Başkanı Çelik 22-24 Haziran 2016 tarihleri arasında Almanya’nın Münih kentinde yapılan İnter Solar Europe Fuarı’na katılmış. Çelik, o tarihte güneş enerjisinden azami derecede faydalanmak istediklerini ifade ederek, “Fuarda birçok standı inceleme fırsatı bulduk. Kurmak istediğimiz Güneş OSB’si için fikir aldık. Kayseri Büyükşehir Belediyesi kısa zaman içinde yenilenebilir enerji hususunda diğer illere ve belediyelere referans olacaktır” diye açıklama yapmış.

Enerji sektöründe “ENTAR Güneş Enerjisi Santralı” şirketin verdiği bilgilerle şöyle tanıtılıyor:

“ENTAR enerji firması tarafından Kayseri’ Pınarbaşı’nda kurulmuştur. Güneş enerjisi tesisinin toplam kurulu gücü 8 MW. Kayseri’de bulunan 8 MW’lık bu güneş enerjisi tesisi yıllık ortalama 11.600.000 kWh elektrik enerjisi üretebiliyor. Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin yıllık tükettiği elektrik enerjisi miktarı 3.036 kWh’tir. Dört kişilik aileyi 1 konut olarak baz aldığımızda, ENTAR enerji güneş enerjisi santralı ürettiği elektrik ile yıllık yaklaşık 3 bin 820 adet konutun enerji ihtiyacını karşılayabiliyor. Lisanssız elektrik üretimi yapan bu tesis sayesinde yaklaşık 632 bin 700 adet ağaç kurtarılıyor. Ayrıca tesisin sattığı elektrikten yıllık kazandığı gelir ise yaklaşık olarak 4 milyon 800 bin TL’dir.”

Haberin Tamamını okumak için..

Jurnalci.com