AktüelGüncelTürkiye

Bakanlığın Tuzla için hazırladığı imar planında bilirkişi kamu yararı bulmadı

Paylaş:

Bakanlığın Tuzla için hazırladığı imar planında bilirkişi kamu yararı bulmadı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın İstanbul Tuzla’daki 239 bin metrekare büyüklüğündeki araziye ilişkin iki sene önce hazırladığı imar planına bilirkişiden vize çıkmadı. Planın iptali için açılan davanın dosyasına giren bilirkişi raporuna göre; otogalericiler için yapılaşmaya açılması öngörülen arazi, hassas bir ekosistemin devamı niteliğindeki “Ömerli Uzun Mesafe Koruma Kuşağı” içerisinde yer alıyor. Söz konusu plan ise nüfus yoğunluğunun artmasına neden olacak ve çevreye zarar verecek.


Bakanlık, Tuzla’nın Tepeören Mahallesi’ndeki 0 ada 653 parsel ile 7128 ada, 2 parsele ilişkin 2019’da bir imar planı değişikliği yaptı. Planla; Formula 1 Pisti ile Okan Üniversitesi’nin yakınındaki 239 bin metrekare büyüklüğündeki arazinin 204 bin metrekaresi “ticaret alanı”na çevrildi. Planla, otomobil alım satımlarının şehrin dışında yapılmasının amaçlandığı belirtilse de arazinin içerisine ticari üniteler, kafeler ve restoranların da kurulması öngörüldü. Planla birlikte alanda 850 otogalericinin olacağı bildirildi. “Otogalerilerin yer alacağı modern bir kentsel alan oluşturma ihtiyacı” ile hazırlandığı öne sürülen plan, 25 Aralık 2019’da bir ay süreyle askıya çıkarıldı.

Arazinin üzerinde şu anda yapılaşma yok ve bu arazi Ömerli Uzun Mesafe Koruma Kuşağı içerisinde yer alıyor. Plan değişikliği bu nedenle eski CHP’li İBB Meclis üyeleri Hakkı Sağlam ile İbrahim Doğan tarafından yargıya taşındı. Bu planla alanın yapılaşmaya açıldığını belirten Doğan ile Sağlam, geçen yıl 24 Mart’ta mahkemeye sundukları dilekçede söz konusu planın iptalini istedi.

Bu dava kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 22 Haziran 2020’de mahkemeye bir yazı gönderdi. Bakanlık dilekçesinde, planla açılışını AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı Ankara Akyurt’taki otomotiv ticaret merkezi ‘Otonomi’nin bir benzerinin yapılmak istendiğini belirtti.

Dosyaya giren 20 Mayıs tarihli bilirkişi raporunda ise planın şehircilik ilkeleri ve planlama esasları ile kamu yararına uygun olmadığı vurgulandı. Raporda, söz konusu planın “orman ve kırsal alan sınırlarının bitişiğinde ve havza sınırı içerisinde yer alan, ekolojik açıdan oldukça önemli değerlere sahip, yapılaşmanın olmadığı” alanda kalıcı yapılaşmaya neden olacağı, araç kullanımını ve hareketli nüfus yoğunluğunu artıracağı ifade edildi. Böyle bir plan kararı verilmeden önce yer seçimine ilişkin uygunluk analizlerinin yapılması gerektiğine dikkat çeken bilirkişi heyeti, plana dair özetle şu görüşleri dile getirdi:
Plan değişikliği ana amaç olan çevrenin korunmasına hizmet etmiyor ve diğer planlarla uyumlu değil.

Park alanı donatısının gerekçesiz ve kurum görüşü alınmaksızın azaltıldığı görülüyor.

İhtiyaç analizleri yapılmamasından ötürü tanımlanan yapılaşma koşulları nesnel geçerliğini yitirmiş durumda. Analiz çalışmaları da eksik.

Neden Potasyum Silikat Kullanılmalı?

Besleme programına alacağınız potasyum silikat bitkilerinize birçok fayda sağlayacaktır.

Çevre stresine, sıcak hava,soğuk hava, su ve toprak toksisitesini azaltma, büyüme de kök ve yaprakta büyük faydası vardır.

Topraktaki faydalı bakterilere katkısı sayesinde kök gelişimine%80’e kadar faydası olur.

Doğal bir fungusit olarak işlev görür. Bitki üzerine sıkılan potasyum silikat bitki üzerinde görünmez bir bariyer oluşturarak böcek ve mantar saldırılarını minimize ederek bitkinin zarar görmemesini sağlar. Bu sayede yetişen bitkilerin hastalıklara ve diğer zararlılara direnç kazanmış olur. Kök bölgesinde besin elementlerinin alınımını, yapraklardaki klorofil konsantrasyonunu ve RUBP karboksilaz enzimini dengeleyerek bitkinin kuvvetli bir şekilde gelişmesini sağla

Yapılan araştırmalar sonucunda klonlanan ürünlerde ve yeniden döllenen tohumların çimlenmesinde %90 a kadar bir artış gözlemlenmiştir. Bir başka araştırmada ise kuru meyve ağırlığına da etkisi olduğu görülmüştü

Kalsiyum ve borun birbirleri üzerinde sinerjik etkisine silikon desteği eklendiğinde topraktan kolayca alınamayan, taşınması zor olan kalsiyumun aşağıdan yukarı taşınmasında asansör görevi görür.

Çinko eksikliğini, aşırı fosfor, mangan, sodyum ve alüminyum toksisitesini tolere eder.

DMRSÜREN Kimya Ltd.Şti

0216 4421200-0216 4426626-0552 3307100-0552 3308100

POTASYUM SİLİKAT NE İŞE YARAR?

Kutikula tabakasının hemen altında epidermal hücrelerde bir tabaka halinde toplanır.

Biotik ve abiotik streslere karşı bitkiyi korur.

Silisyumun hücre duvarında toplanması ile böceklere karşı mekanik bir koruma etkisi sağlanır. B öcekler silisyum ile kuvvetlenmiş kutikula tabakasını geçmekte zorlanır.

Çeltikte yapılan silisyum uygulama çalışmalarına göre silisyumun çeltik yapraklarını önemli ölçüde dikleştirmiş ve kontrol (Silisyum uygulanmayan) bitkilerine göre bitki kuru ağırlığının arttığı gözlenmiştir.

Silisyum uygulanan bitkilerin daha canlı bir yeşil renge sahip olduğu rahatça göze çarpar. Bunun sebebi, yaprakların 40–70 derecelik artışları ışıktan yaralanmayı arttırdığı için bitkilerde fotosentez oranını %36 oranında arttırır ve bu da bitki kuru ağırlığında artış sağlar.

Narda Kirazda ve Domateste Çatlamaya SON..!!! 
Hububatta Başakların Yatmasına ve Dane Dökümüne SON..!!! 
Bitkilerde Aşırı Terleme ile Bitkilerde Su Kaybına SON..!!! 
Mısır Bitkisinde Yatma Problemine SON..!!

 

Kimyadeposu.com

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları  Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu