Sağlık

Bakanlık ‘yeniden açılacak’ demişti! TTB’den sert reaksiyon: 11 yılımızı neden çaldınız?

Paylaş:

TTB Merkez Kurulu, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı “Yeni Hıfzıssıhha Projesi” ile ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, 2002 yılından itibaren “Sağlıkta Dönüşüm Projesi” ile birlikte sıhhatte yıkıcı tesir yaşandığını lisana getirildi.

Toplumun sıhhatine hizmet eden birçok esaslı kurum, hastaneler ile Hıfzıssıhha Enstitüsü’nün şehir-şirket hastanelerinin rant uğruna kapatıldığı belirtilerek, “Ülkemiz aşı, aşılama kampanyaları ve aşı siyasetleri konusunda geçmişi ve deneyimleri olan bir ülke pozisyonundan dışa bağımlı, aşı ithal eden bir ülke pozisyonuna getirildi. İktidar bunlarla birlikte pandemi ve aşı sürecinin yeterli yönetilememesi nedeniyle hastalanan milyonlarca ve ölen on binlerce yurttaşın hesabını vermemiştir. Hıfzıssıhha Enstitüsü yaşatılsaydı, Covid-19 salgınında da milletlerarası geçerliliği de olabilen aşıyı çok daha erken bulup insanlığın hizmetine daha erken sunabilirdik” denilerek Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’nün kapatıldığı anda TTB’nin itirazını lisana getirdiği, kapatılmanın sakıncalarından kelam ettiği hatırlatıldı. ““11 Yılımızı neden çaldınız? Neden o günkü ikazlarımızı dinlemediniz?” diye soruldu.

“SAĞLIKLI BİR GELECEK İÇİN AŞI ÖNCELİĞİMİZ OLMALI”

Covid-19 salgını sırasında, 2021 yılı Ocak ayında TTB olarak yaptıkları açıklamada konunun değerine bir kere daha değindikleri, Hıfzıssıhha Enstitüsü’nün hemen modernize edilerek fonksiyonel hale getirilmesinin istendiğinin altı çizildi; “Yabancı sermayeye muhtaç olmadan kendi aşımızı kendimiz üretmeliyiz. Zira dünya tarihi birebir vakitte salgın hastalık tarihidir. Dünyada biyolojik ve ekolojik tahribatın önü alınmadığı sürece salgınlar devam edecektir. Bu salgınlardan korunmak için toplumcu kamusal kollayıcı sıhhat hizmetlerine öncelik vermek bir mecburilik halidir. Esirgeyici sıhhat ve her şeye karşın sağlıklı bir gelecek için aşı önceliğimiz olmalıdır. Bunun için de ulusal bir aşı siyasetimizin olması ve kendi aşımızı kendimiz üretmemiz konusu bir zorunluluktur. Tüm bu münasebetlerle ülkemizin yıllarca aşı muhtaçlığını karşılamış olan Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü tekrar açılmalıdır” tabirlerinin paylaşıldığı da anımsatıldı.

“HALKIN SIHHATİNİ BİRİLERİNİN RANTINA KURBAN ETMEYİN”

Sağlık Bakanlığı’nın “Yeni Hıfzıssıhha Projesi” ismi altında Ankara Esenboğa Havalimanı yakınlarında, 50 bin metrekarelik bir tesis inşa edileceğini, tesisin resmi isminin “Hıfzıssıhha-Türkiye Aşı ve Biyoteknolojik Eser Araştırma ve Üretim Merkezi” olacağının açıklandığı belirtilirken, ihalenin meblağı ve kime verildiğine ait ise bir açıklama yapılmaması eleştirildi. TTB’nin açıklamasında, “İktidarın salgın devrini bilimsel ve şeffaf yürütmemesinin bedelini ağır ödedik, ödüyoruz. Şimdiden bu süreci de bu türlü yürütmemeleri; halkın sıhhatini birilerinin rantına kurban etmemeleri için uyarıyoruz” denildi.

REFİK SAYDAM HIFZISSIHHA ENTİTÜSÜ

Cumhuriyet’in birinci Sıhhat Bakanı Hekim Refik Saydam tarafından 1928’de kurulan Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü 1930’lu yıllardan itibaren aşı üretme konusunda çok başarılı çalışmalar yaptı. Yıllarca ülkemiz aşı muhtaçlığını dış sermayeye bağlı kalmadan sağladı. Enstitü, kuruluşundan itibaren ülkemizde birçok bulaşıcı enfeksiyon hastalıklarıyla çok başarılı olarak gayret etti. Tifüs, dizanteri, kolera, veba, meningokok, stafilokok, boğmaca, brusella, oral BCG, intradermal BCG, difteri, tetanoz, kızıl, alüminyum presipiteli karma aşılar, lekeli humma, kuduz, çiçek ve grip aşısı, serum, akrep-yılan sokmalarına ve gazlı kangrene anti serumlar, fibrinojen, albumin ve gamma globulin üretti. Enstitü 2011 yılında AKP iktidarı tarafından kapatıldı.

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu