Yaşam

Balenciaga’da ‘çocuk istismarı’ krizi

Paylaş:

İspanyol moda markası Balenciaga’nın İlkbahar/Yaz 2023 koleksiyonunun reklamlarında kullanılan fotoğraflar, Instagram’da markanın 14 milyon takipçisiyle paylaşılınca büyük bir öfke yarattı.

Marka, bazılarının “BDSM kıyafeti” olarak tanımladığı kıyafetleri giyen ve oyuncak ayı tutan iki çocuğun yer aldığı bir fotoğraf çekimi düzenledi. Bu kıyafetler arasında çivili deri kayışlar, zincirler ve file gömlekler yer aldı. Fotoğraflarda çocukların etrafında çiviler bulunan bir köpek kabı ve bir tasma da görüldü.

Hızlı tepkilerin ardından Balenciaga fotoğrafları tüm platformlardan kaldırsa da sosyal medya kullanıcıları aldıkları ekran görüntülerini Twitter ve Instagram hesaplarından yeniden paylaştı.

Yüksek Mahkeme dava belgeleri

Fotoğraflardan birinde, bir yığın belge görülüyor. Twitter kullanıcıları, belgelerden birinin Yüksek Mahkeme’de görülen US v. Williams davasından olduğunu ve bu davada mahkemenin, çocukların cinsel istismarına ilişkin görüntülerin “teşvikinin” yasaklanmasının, Birinci Anayasa Değişikliğini ihlal etmediğine dair federal bir yasayı onayladığını belirttiler.

Belgenin görünen kısmında, bir başka Yüksek Mahkeme davası olan Ashcroft v. Free Speech Coalition davasına da atıfta bulunuluyor. 2002 tarihli bu davada, 1996’da Çocuk Pornografisini Önleme Yasasının (CPPA) ifade özgürlüğünü ihlal ettiği sonucuna varılmıştı.

Çıplak çocuk resimlerinin yer aldığı bir kitap

Kampanyadaki bir diğer fotoğrafta ise yüksek bir binanın içinde ofis koltuğunda oturan bir model yer alıyor.

Twitter kullanıcıları modelin arkasında Michael Borremans adlı bir sanatçının “Fire from the Sun” adlı kitabının bir kopyasına dikkat çekti.

Kitap Google’da aratıldığında Borremans’ın çıplak koşuşturan, kanla kaplı kesik vücut parçalarına bakan ve onları tutan çocuk resimleri görülebiliyor.

Balenciaga özür diledi

Şirket kampanyayı geri çekti ve birçok kişinin, çocukların cinselleştirilmesi olarak değerlendirdiği görüntüler için Instagram’da bir özür yayınladı.

Balenciaga, Instagram hikayesindeki bir gönderide, “Peluş ayı çantalarımız bu kampanyada çocuklarla birlikte yer almamalıydı” diye yazdı. Marka ayrıca kampanyanın oluşturulmasından ve fotoğraf çekimine “onaylanmamış öğelerin dahil edilmesinden sorumlu taraflara karşı” yasal işlem başlatacağını belirtti.

Kardashian: İşbirliğimi tekrardan değerlendiriyorum

Marka elçisi Kim Kardashian bugün erken saatlerde Instagram ve Twitter’da bir açıklama yayınlayarak konuyla ilgili sessizliğini bozdu. Dört çocuk annesi olan Kim, “rahatsız edici görüntüler karşısında sarsıldığını” söyledi. Ayrıca Balenciaga ile olan ilişkisini “şu anda yeniden değerlendirdiğini” söyledi.

Fotoğrafçı: Nesnelerden sorumlu değilim

Kim Kardashian’ın yanı sıra tartışmalı kampanyanın fotoğrafçısı da konuştu. Çocuk portreleriyle tanınan Gabriele Galimberti, aldığı “yüzlerce nefret maili ve mesajının” ardından bir Instagram açıklaması yayınladı. Açıklamada, “Kampanyanın yönü ve sergilenen nesnelerin seçimi fotoğrafçının elinde değildir” diye yazdı. Galimberti, “Yüksek Mahkeme belgesinin yer aldığı fotoğrafla hiçbir bağlantısı olmadığını” söyledi.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu