Başbakan Yıldırım’dan Kadir Topbaş açıklaması..

 

Başbakan Binali Yıldırım, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. ‘Kadir Topbaş’ın istifası iddiası’yla ilgili konuşan Yıldırım, ‘Bugün içerisinde Kadir bey açıklama yapacak’ dedi.

Referandum kararı hakkında Türkiye olarak çok yanlış bir karar olacağını defalarca ifade ettik. Kendilerine de bu karardan vazgeçmelerini söyledik. Geldiğimiz noktada baktığımızda bu kararar uluslararası kararda hiçbir destek yok. Ülkelerin tamamı bunun yanlış bir karar olduğunu ifade ettiler. Türkiye, Irak, İran komşu üç devlet olarak da doğabilecek telafisi imkansız sonuçların doğabileceğini anlattık. Ama şu ana kadar hiçbir değişiklik yok. Bu referandum kararı ve referandumun gerçekleşmesi Türkiye’nin ulusal güvenlik meselesidir. Türkiye haklarını kullanmakta kararlıdır.

Henüz zaman, bitmiş değil. Barzani, bu sevdadan, bu inattan vazgeçmelidir. Bütün dünyanın karşı çıktığı ve açık olarak ikili ve uluslararası hukuka aykırı şekilde inatla yapmaya çalıştığı bu referandum, bölge için hayırlı olmaz.

Gelen tezkere Türkiye’nin güney kara hudutları ötesinde olabilecek her türlü, ülkemiz aleyhine ülkemizi tehdit edecek gelişmelere karşı müdahale hakkını veriyor. Yarın Meclisimiz konuyla ilgili kararını verecektir.

Jurnalci.com