GüncelGündem

Batı Trakya Türklerinin direniş günü: 29 Ocak

Paylaş:

GÜMÜLCINE (AA) – Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi Başkanı Çiğdem Asafoğlu, AA muhabirine, 29 Ocakların Batı Trakya Türkleri için milli bayram olduğunu söyleyerek, 29 Ocak 1988 ve 29 Ocak 1990’da Batı Trakya Türklerinin Yunan devletinin uyguladığı kimliksizleştirme politikalarına karşı ciddi direniş gösterdiğini anlattı.

35 yıl geçmesine rağmen Türk azınlığı hala tüm haklarını alamadı

29 Ocakların üzerinden 35 yıl geçmesine rağmen Türk azınlığın hala tüm haklarını alamadığını belirten Asafoğlu, “29 Ocaklarda Batı Trakya Türkleri sadece Yunanistan’a değil, tüm dünyaya karşı Türk olduklarını haykırdı.” dedi.

Verilen mücadelenin her zaman demokrasi ilkeleri çerçevesinde olduğunu söyleyen Asafoğlu, bundan sonra da hak arama mücadelesine devam edeceklerini belirtti.

Bölgedeki ekonomik şartlardan dolayı Batı Trakya Türklerinin olumsuz etkilendiğine dikkati çeken Asafoğlu, şöyle konuştu:

“Şu an en güncel sorunlarımızdan bir tanesi de ekonomik darboğaz ve bundan dolayı yaşanan göç. Kriz, kesinlikle azınlık insanını daha çok etkiliyor. Üniversite mezunu gençlerimiz ne yazık ki bu topraklardan göçüp memleketlerinden vazgeçmek zorunda kalıyorlar.”

İskeçe Türk Birliği (İTB) Başkanı ve Gündem gazetesi yazarı Ozan Ahmetoğlu da Batı Trakya Türklerine yönelik baskı politikalarının 1980’li yıllarda zirveye ulaştığını söyledi.

Yunan devleti tarafından asimilasyon ve göçe zorlama politikalarının uygulanmaya başlamasıyla Batı Trakya Türklerinin de hak arama mücadelesine başladıklarını belirten Ahmetoğlu, 1987’de Gümülcine Türk Gençler Birliği, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği ve İskeçe Türk Birliği hakkında isimlerinde Türk kelimesi bulunduğu için verilen kapatma kararlarının Yunanistan Yargıtay Mahkemesince onaylandığını kaydetti.

Ahmetoğlu, şöyle devam etti:

“Aslında bu, bir anlamda ‘Batı Trakya’da Türk yoktur’ mesajı veriyordu. Azınlık, bu karara karşı haykırdı ve bu karara karşı tepkisini dile getirdi. Demokratik mücadelesini ortaya koydu. Bu da 29 Ocak 1988 Toplumsal Dayanışma ve Milli Direniş Günü olarak karşımıza çıktı. Bu tarihte Batı Trakya Türk azınlığı milli kimliğinin yani Türklüğünün inkarının yanı sıra vatandaşlık hakları ve azınlık haklarının gasbedilmesine karşı da sesini yükseltmiş oldu. Kendisini bu topraklarda istemeyen, silip süpürmek isteyen bir anlayışa karşı ‘Ben buradayım, ben Batı Trakya Türkü’yüm, burada yaşamaya devam edeceğim ve haklarıma sahip çıkarak bu topraklarda yaşamımı sürdüreceğim.’ mesajı verdi”.

29 Ocak 1988’de Yunan makamları tarafından yasaklanmış olmasına rağmen binlerce kişinin Gümülcine’ye gelerek hak arama gösterisine katıldığını söyleyen Ahmetoğlu, tüm dünyaya Türk olduklarını haykırdıklarını belirtti.

1990’daki 29 Ocak anma etkinliğinde ise Batı Trakya Türklerinin fanatik grupların saldırısına uğradığını anlatan Ahmetoğlu, bunun, Yunanistan için kara bir leke olduğunu vurguladı.

Bu tarihte Gümülcine’de Türklere ait çok sayıda iş yerinin yağmalandığını dile getiren Ahmetoğlu, şunları ifade etti:

“Batı Trakya Türkleri bir anlamda bölgeden gönderilmek için göçe zorlandı. Bu pogromla ilgili Yunanistan’ın hala Batı Trakya Türklerinden özür dilememiş olması çok üzücüdür. Vatandaşı olduğumuz Yunanistan devletinden bir özür bekliyoruz.”

“O günler sayesinde bazı haklarımızı geri alabildik”

Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Hüseyin İstanbullu da 29 Ocak 1988’de Gümülcine’deki gösteriye binbir zorlukla geldiğini söyleyerek, o gün Yunan polisinin gösteriye katılımın engellenmesi için Gümülcine’ye giden tüm yolları kapattığını anlattı.

İstanbullu, “O gün bizim haklarımızın verilmemesinden dolayı patladığımız bir gündü. Merhum Doktor Sadık Ahmet liderliğinde 29 Ocak günü Gümülcine’de Yunan devletinin üzerimizdeki baskısını kaldırması için bir yürüyüş yapmak istedik. O günler sayesinde bazı haklarımızı geri alabildik.” dedi.

Gösteride yer alan Hüseyin Cahit de 80’li yıllarda Batı Trakya Türklerinin ehliyet alma gibi basit vatandaşlık haklarının elinden alındığını kaydederek, 29 Ocak 1988’de rahmetli Doktor Sadık Ahmet önderliğinde Gümülcine’de hak arama yürüyüşünün düzenlendiğini söyledi.

Cahit, “Şöyle bir durum vardı: Sat ve kaç. ‘Defol git’ demek isteniyordu. Batı Trakya Türkü bu zulümlere katlandı.” ifadelerini kullandı.

29 Ocak 1988’deki gösteriye katılanların arasında yer alan, soyadını belirtmeyen Orhan da 29 Ocaklar sayesinde azınlığın hak arama mücadelesini tüm dünyanın duyduğunu ifade etti.

Hala verilmeyen hakların olduğuna işaret eden Orhan, “Kendi müftülerimizi hala biz seçemiyoruz. En küçük fırsatta okullarımız kapatılıyor.” dedi.

Batı Trakya’da 29 Ocak direnişi

Batı Trakya’da isimlerinde Türk ifadesi bulunan derneklerin, Yunanistan’da Türk bulunmadığı gerekçesiyle mahkeme kararıyla kapatılmak istenmesi üzerine Türk azınlık, Gümülcine’de 29 Ocak 1988’de toplu direniş olarak adlandırılan büyük yürüyüş gerçekleştirmişti.

Bu tepkilerin ikinci yıl dönümü olan 29 Ocak 1990’da ise fanatik Yunan gruplarca Gümülcine ve İskeçe’de Türklere karşı toplu saldırılar düzenlenmişti.

Yunan polisinin izin vermesiyle iki gün süren saldırılarda, Türklere ait 500’ün üzerinde dükkan ve iş yeri tahrip edilerek yağmalanmış, aralarında merhum İskeçe Müftüsü Mehmet Emin Aga ile dönemin Bağımsız Milletvekili Ahmet Faikoğlu’nun da bulunduğu çok sayıda Türk darbedilmişti.

Batı Trakya’daki Türk azınlığı, her yıl 29 Ocak’ta “anma” etkinlikleri düzenliyor.

Muhabir: Ayhan Mehmet

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu