Bekir Bozdağ:”Kadına karşı şiddetin önlenmesinde en büyük reformu AK Parti yaptı”

Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Yozgat Temsilciliğinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, kadınların, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde siyasete girmenin zorluklarını aşmak bakımından güçlü bir destekçi bulduklarını iddia etti.

Bozdağ, “Bugüne kadar pek çok parti kadınlar hakkında söz söyledi ama Cumhurbaşkanımız, İstanbul’da il başkanı olduğu dönemden bugüne kadar gelen süreçte kadınları siyasetin içine çeken, ev ev, sokak sokak her yerde kadınları var kılan, siyasette söz sahibi yapan bir liderdir.” ifadelerini kullandı.

Bozdağ, Türkiye’de kadınların siyasette bugün daha aktif bir noktada olduğunu öne sürerek, şunları söyledi:

“Tabii siyasi temsilde öyle değil, orada bir eşitsizlik var, orada bir yanlışlık var. Ben de ona inanıyorum inşallah KADEM ve kadınlarımızın hep beraber el ele vermek suretiyle siyasette eşit katılıma doğru giden yolu genişletmesini, kadınların 2019’da daha çok belediye meclislerinde, il genel meclislerinde, belediye başkanlıklarında, milletvekilliği adaylıklarında yer almasını ve siyasetin her alanında ülkemize daha fazla katkı sağlamasını biz de arzu ediyoruz. Bu konuda atılacak her adıma sonuna kadar destekçi olacağız. 2019 bu açıdan da yeni bir milat, yeni bir başlangıç olacak.”

“Kadınlara karşı kötü muamele ve şiddetin önlenmesi konusunda da en büyük reformu Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu iradeyle AK Parti yapmıştır” diyen Bozdağ, şunları kaydetti:

“Ceza hukukumuzda kadına karşı şiddet uygulayan kim olursa olsun resen artık takip ediliyor, şikayetten vazgeçseniz dahi takip durmuyor ve kamu adına devam ediyor. Bu da büyük bir değişim, büyük bir dönüşümün bizim dönemde gerçekleşmesinin diğer bir örneğidir. En son yaptıklarımızdan bir tanesi ilk defa Türkiye Cumhuriyeti tarihinde Diyanet İşleri Başkanı’nın 5 yardımcısı var onlardan birisinin kadın olması, Prof. Dr. Huriye Martı’nın atanmasıdır. Bu da Türkiye’de ezber bozan son derece önemli ve tarihi bir adımdır. Bugün Diyanet İşleri Başkanlığının bünyesinde bulunan birim müdürlüklerinin her birinin bünyesinde bir kadın daire başkanı ataması ilk defa yapıldı. Diyanet İşleri Başkanlığında 7 kadın daire başkanı ataması yapılmıştır. Bütün illere en az bir kadın müftü yardımcısı, büyük şehirlere daha fazla kadın müftü yardımcısı atama kararı alındı ve bununla ilgili ilk atamalar yapıldı, yenileri için de çalışmalar yapılıyor. Kadın murakıplar, kadın müfettişler, Kur’an kursu öğreticilerinin sayılarını atma konusunda da adımlar atıldı. “

Jurnalci.com