Belçika’dan PKK kararına sert itiraz

Belçika'nın başkenti Brüksel'de dün bir mahkeme, PKK'nın Türkiye'de yürüttüğü faaliyetlerin "silahlı mücadele kapsamında olduğu için terör suçu oluşturamayacağı" yönünde bir karar almıştı. Belçika Federal Savcılığı ise, Brüksel Mahkemesi'nin PKK'nın eylemlerinin terör eylemi olmadığı yönündeki karara itiraz etti.

Mahkeme, aralarında Kongra-Gel Eş Başkanı Remzi Kartal ile Zübeyir Aydar’ın da bulunduğu 36 sanık hakkında takipsizlik kararı vermişti. İki isim de PKK’nın Avrupa’daki üst düzey yöneticileri arasında yer alıyor. Federal savcının bu karara itiraz etme hakkı bulunuyor. Belçika’da 2006 yılında PKK hakkında soruşturma açılmıştı. Soruşturma sonucu Ekim 2015’de gecikmeli olarak PKK hakkında dava açılmıştı.

Savcılık, PKK yöneticilerini “terör eylemlerinde bulunmak”, “zorla haraç almak”, “sahte belge düzenlemek ve ticaretini yapmak”la suçlamıştı. İddianamede ayrıca PKK yöneticilerinin, Avrupa’da küçük yaştaki kişileri ailelerinden kopararak, Türkiye’nin güneydoğusu ile Irak ve Yunanistan’daki kamplarda silahlı mücadeleye hazırladığı belirtilmişti.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Şayet itiraz doğrultusunda karar verilirse, terör örgütünün Avrupa’daki üst düzey yöneticilerinden Remzi Kartal ve Zübeyir Aydar’ın da dahil olduğu 36 kişi, terör kanunu çerçevesinde yargılanacak.

sözcü

ilgili haberler