AktüelEkonomiGüncelGündemTürkiye

BES fonları enflasyonu yendi

Paylaş:

BES fonları enflasyonu yendi

Hem dünyada hem Türkiye’de pandemi ve sonrası dönemde piyasalar oldukça hareketli günler geçirirken yatırımcı için makul getiri sağlayan ama güvenli yatırım araçları daha çık önem kazanmaya başladı. Geçtiğimiz 3 ayda dolar kuru 8 liradan 18 liraya çıkıp sonra 11 liraya düşerken kazananlar olduğu gibi kaybedenler de maalesef fazla oldu. Altın da dövizi takip etti. Diğer yandan Borsa İstanbul da 8 hafta arka arkaya yükselişin ardından ortalama yüzde 18 düzeyinde önemli kayıplar sağladı. Kur Korumalı Mevduat faizleri yüzde 17 ve mevduat faizleri ise yüzde 20 düzeyinde olduğu için vatandaşın yüzde 36.6 olan enflasyona karşı koruyamıyor. Tahvil faizleri de yüzde 24 düzeyinde ve enflasyonun altında.


Tam bu ortamda vatandaş parasını, enflasyona ezilmeyecek makul getiri sağlayacak ve aynı zamanda güvenli olabilecek yatırım aracı arayışına girdi. Burada da yatırımcının önüne uzmanların yönettiği Bireysel Emeklilik Fonları çıkıyor. Her 100 liralık birikime devlet katkısı 25 liradan 30 liraya çıkan BES fonlarının geçmişi bu konuda yeterli ipuçları veriyor.

Para ve sermaye piyasalarının oldukça oynak olduğu son 1 yılda emeklilik fonları ortalama olarak yüzde 36.6 olan yıllık enflasyonun 9 puan üstünde getiri sağladı. Yüzde 45.7 ortalama getiriye sahip fonlar içinde yüzde 79 ile altın fonları yatırımcıya en çok kazandıran oldu. Döviz varlıkları içeren kamu dış borçlanma fonları yüzde 69,7 ile ikinci, dengeli esnek fonlar yüzde 64 ile üçüncü en fazla kazanç sağlayan fonlar oldu. Bireysel Emeklilik Sistemi’nin kuruluş amaçlarından birisi olan fonların Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlere yatırım yapması ile oluşan kazancı anlatan hisse fonlarının yıllık getirisi de yüzde 39 ile azımsanmayacak düzeye çıktı. En az getiriye sahip fonlar ise yüzde 8.2 ile iç borçlanma yani tahvil fonları ise yüzde 18 ile likit fonlar oldu. Devlet katkısının yıllık kazancı da faizdeki yükseliş nedeniyle yüzde 1.2’de kaldı.


Son 1 ayda ise altın ve eurobond fonlarındaki getiri yüzde 15’i aşarken yılbaşından bu yana ise hisse fonları yüzde 5.8 ile dalgalı piyasada kazandırmayı bildi. Son 1 ayda ortalama emeklilik fonları getirisi yüzde 9.4 olurken fon sepeti fonları yüzde 8.8 ile göz doldurdu. Yılbaşından bu yana BES fonları ortalama getirisi ise yüzde 2.3 olurken faizdeki düşüş ile katkı fonları yüzde 5.7 getiri sağladı.

Fonlarda biriken 234 milyar liranın 65 milyarı altın, 47 milyar lirası değişken, 36 milyar lirası ise kamu dış borçlanma (eurobond) fonlarında tasarrufa yönlendirilmiş durumda. Sistemden borsaya yatırım 12.2 milyar lira ve endeks fonlarına yatırım ise 1.8 milyar lira düzeyine çıktı.

Neden Potasyum Silikat Kullanmalı?

Besleme programına alacağınız potasyum silikat bitkilerinize birçok fayda sağlayacaktır. Çevre stresine, sıcak hava,soğuk hava, su ve toprak toksisitesini azaltma, büyüme de kök ve yaprakta büyük faydası vardır. Topraktaki faydalı bakterilere katkısı sayesinde kök gelişimine%80’e kadar faydası olur.

Bitki üzerine uygulanan potasyum silikat bitki üzerinde görünmez bir bariyer oluşturarak böcek ve mantar saldırılarını en aza indirerek bitkinin zarar görmesini engeller. Bu sayede yetişen bitkilerin hastalıklara ve diğer zararlılara direnç kazanmış olur.

Kök bölgesinde besin elementlerinin alınımını, yapraklardaki klorofil konsantrasyonunu ve RUBP karboksilaz enzimini dengeleyerek bitkinin kuvvetli bir şekilde gelişmesini sağlar

Yapılan araştırmalar sonucunda klonlanan ürünlerde ve yeniden döllenen tohumların çimlenmesinde %90 a kadar bir artış gözlemlenmiştir.

Bir başka araştırmada ise kuru meyve ağırlığına da etkisi olduğu görülmüştü

Kalsiyum ve borun birbirleri üzerinde sinerjik etkisine silikon desteği eklendiğinde topraktan kolayca alınamayan, taşınması zor olan kalsiyumun aşağıdan yukarı taşınmasında asansör görevi görür.

Çinko eksikliğini, aşırı fosfor, mangan, sodyum ve alüminyum toksisitesini tolere eder.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0552 3307100-0532 5466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,

Kimyadeposu.com

Jurnalci.com

Paylaş:

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu