AktüelBilim - TeknolojiGüncelSağlık

,Betonarme su depoları, lejyoner hastalığının en önemli nedenleri arasında!

Paylaş:

Yaşam alanlarında musluktan akan suyun muhafaza edildiği depoların ne kadar güvenli olduğu hep tartışma konusudur. Özellikle de betonarme su depolarında muhafaza edilen suyun kalitesi…

Çünkü dış ortam şartlarından etkilenen betonarme su depolarında zaman içerisinde; pas, yosun ve bakteri oluşabiliyor. Bu durum insanların lejyoner hastalığına yakalanmalarının da en önemli nedenleri arasında gösteriliyor.

Ancak betonarme su depolarının verdiği zarar bununla da sınırlı değil, zamanla yapının güvenliğini de tehdit edebiliyor. Çünkü binaların bodrum katında bulunan betonarme depolardaki çatlaklardan sızan sular zamanla temelde çürümelere neden olabiliyor.

 

Ekomaxi Yönetim Kurulu Başkanı Osman YağızEkomaxi olarak Güney Kore’den gerçekleştirdikleri teknoloji transferi ile Türkiye’deyüzde yüze yakın yerlilik oranı ile ürettikleri GRP kompozit modüler su deposu teknolojisi ile hem depolanan suyun kalitesinin hem de yapıların korunabileceğini açıkladı.

İnsan yaşamı için hayati bir kaynak olan su, güvenli şartlarda muhafaza edilmemesi durumunda hayati tehlike oluşturabiliyor.

Lejyoner hastalığına neden oluyor

Evlerde, ofislerde, okullarda, endüstrilerde ve daha birçok yaşam alanında şehir şebekesinden gelen su, geleneksel yöntemlerle binaların bodrum katında depolanıyor. Ancak geleneksel yani betonarme su depoları, suyun güvenli bir şekilde muhafaza edilebilmesi noktasında yetersiz kalıyor. Çünkü aşırı sıcak ve aşırı soğuklarda dış ortam şartlarından etkilenen betonarme su depoları, suyun kimyasal yapısını bozuyor. UV ışınlarına karşı dayanımı olmayan, güneşin zararlarından ve ortamdaki nemden etkilenen plastik ve betonarme su depolarında zaman içerisinde; pas, yosun ve bakteri oluşabiliyor. Bu durum insanların lejyoner hastalığına yakalanmalarının da en önemli nedenleri arasında gösteriliyor.

Yapının güvenliğini tehdit ediyor

Suyun kimyasını bozan bakteriler, zaman içerisinde; çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ile hidrofor sistemlerini de bozabiliyor. Üstelik betonarme depoların verdiği zarar bunlarla da sınırlı değil, yapının güvenliğini de tehdit ediyor. Çünkü binaların bodrum katında bulunan betonarme depolardaki oturmalar ve çatlaklar zamanla depodan binanın temeline su sızmasına ve temelde çürümelere neden olabiliyor. Bu bozulmalar ve çatlaklar özellikle olası bir depremde binanın temeli için ciddi bir sorun teşkil ediyor. Bu nedenle hem yapıların güvenliğini sağlamak hem de insan sağlığını korumak için geleneksel depolama sistemlerine göre mukavemeti ve yalıtım katsayısı oldukça yüksek olan GRP modüler su depolama sistemlerini tercih etmek gerekiyor. Üstelik demonte olarak kurulum avantajı sağlayan bu sistemler, renovasyon kapsamında mevcut yapılara da uygulanabiliyor.

“Yerebatan Sarnıcı’da su temini amacıyla inşa edilmişti”

Ekomaxi Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yağız, sağlığı ve yapıların güvenliğini tehdit eden betonarme su depolarının günümüzde yerini; çevreci, hijyenik ve yüksek mukavemete sahip olan GRP su depolarına bırakmaya başladığını açıkladı:

“Betonarme su depoları, binlerce yıl önce insanların su depolamak için kullandığı bir yöntemdi. Yerebatan Sarnıcı’da M.S.526-527 yıllarında bu amaçla yani su temini amacıyla inşa edilmişti. Sağlıklı bir yöntem olmasa da o dönemin şartlarında suyu depolamak için en ideal yöntemdi. Ancak günümüzde bilinçli tüketiciler, bu yöntemin hem sağlığa hem de yapılara verdiği zararın farkında. Bu farkındalık; çevreci, hijyenik ve yüksek mukavemete sahip olan GRP su depolarına olan talebi artırdı.

Suyun kalitesini koruyor

Ekomaxi olarak Güney Kore’den gerçekleştirdiğimiz teknoloji transferiyle Türkiye’deyüzde yüze yakın yerlilik oranı ile ürettiğimiz GRP kompozit modüler su deposu teknolojisi ile hem yapıların güvenliğini hem de depolanan suyun kalitesini koruyoruz.

GRP Su Deposu teknolojisini, yüksek mühendislik malzemesi olarak bilinen SMC veya cam elyaf takviyeli kompozit malzeme ile üretiyoruz. Mukavemeti ve yalıtım katsayısı oldukça yüksek olan GRP su depoları, aşırı sıcak ve aşırı soğuk dış ortam şartlarından etkilenmediği için depolanan suyun kalitesinde hiç bir değişiklik veya bozulma olmuyor. Ayrıca GRP depo panellerinin pürüzsüz yüzey yapısı ve cam elyaf içeriği nedeniyle UV ışınlarının geçirgenliği sıfıra yakın oluyor. Bu sayede depolanan su içerisinde; yosun, mantar, bakteri oluşumunu önlüyor” dedi.

Uluslararası standartlarda koruma

Ekomaxi olarak, su depolama çözümleri alanında uluslararası standartlarda üretim yapan sayılı firmalardan biri olduklarını belirten Osman Yağız, “Dünyada içme suyu kalitesinin ölçüm ve kontrol standartlarını belirleyen en önemli kalite yönetim kuruluşu olan WRAS (Water Regulations Advisory Scheme) tarafından almaya hak kazandığımız kalite sertifikası ile GRP depolarda suyun kalitesini koruduğumuzu uluslararası standartlarla belgelendiriyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu