Beyaz Saray’dan kritik açıklama

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders bugün düzenlediği basın toplantısında sorulan sorular üzerine Türkiye ekonomisi, rahip Andrew Brunson’ın durumu ve Türkiye’nin bugün uygulamaya koyduğu yeni gümrük tarifelerini değerlendirdi.

Türkiye’nin bugün açıkladığı gümrük tarifelerini üzüntü verici olarak niteleyen Sanders, bunun “yanlış yönde atılmış bir adım” olarak niteledi. Sözcü, Amerika’nın gümrük tarifelerini güvenlik gerekçeleriyle aldığını, Türkiye’nin ise “misilleme” amacı güttüğünü söyledi.

Sözcü, tarifelerin rahip Brunson davasıyla ilgili olup-olmadığı yönündeki bir soruya da “Türkiye’ye uygulanan çelik gümrük tarifesi güvenlik gerekçeleriyle alındı. Bu nedenle Rahip Brunson’un durumuyla ilgili değil” dedi ancak iki Türk bakana uygulanan yaptırımların ise Brunson davasıyla ve Türkiye’de haksız biçimde hapiste tutulan Amerikan vatandaşlarıyla diplomatik misyonlardaki yerel çalışanların durumuyla doğrudan ilgili olduğunu kaydetti.

Sarah Sanders, “Rahip Brunson’in bırakılması durumunda Türkiye’ye ek ithalat vergileri kalkmayacak. Bu mesele ayrı. Bizim ulusal güvenliğimizle ilgili Fakat Brunson’in serbest kalması durumunda Türk yetkililere uygulanan yaptırımları kaldırmayı düşünürüz” diye konuştu.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, Sarah Sanders yine bir soru üzerine Türk ekonomisindeki durumu da değerlendirdi. Sanders, “Türkiye’deki ekonomik durumu ve Lira’daki düşüşü yakından takip ediyoruz. Bu uzun süredir devam eden bir sürecin sonucu. Amerika’nın attığı adımların bir sonucu değil” dedi.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ise, “Türkiye, Trump’ın kararlılığını test etmemeli” dedi.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, sosyal medya hesabından “Rahip Brunson, masum bir adam, adalet onun serbest bırakılmasını istiyor. Türkiye, Trump’ın kararlılığını test etmemeli” mesajını paylaştı.

Jurnalci.com