GüncelGündem

Biden, “Ulusal Dua Günü”nde ABD’lileri dua etmeye çağırdı

Paylaş:

İSTANBUL (AA) – Biden, “Ulusal Dua Günü” dolasıyla yaptığı açıklamada, inanç ve duanın, ABD tarihinde köleliğin kaldırılması, seçme hakkı ve Sivil Haklar Hareketi mücadeleleri gibi ahlaki görevlere yardım ettiğini belirtti.

Duanın, ABD ve dünya halkları üzerindeki etkilerinin bilinemeyeceğini kaydeden Biden, “Her geçen gün derin bir fark yarattığına olan inancımızı sürdürüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Biden, halkı, kendi inançları doğrultusunda dua etmeye çağırarak, “Tüm inançlı insanları, Tanrı’nın sürekli rehberliğini, merhametini ve korumasını istemek için bana katılmaya davet ediyorum.” ifadesini kullandı.

Ulusal Dua Günü, her sene mayısta kutlanıyor

ABD’de her mayıs ayının ilk perşembe günü, “Ulusal Dua Günü” olarak kutlanıyor.

Evanjeliklerin girişimiyle kutlanmaya başlanan Ulusal Dua Günü’nde, ABD başkanları her yıl özel bir açıklama yaparak halkı dua etmeye çağırırken, bazı gruplar böyle bir günün varlığını anayasaya aykırı görüyor.

Kore Savaşı sürerken, ABD’li Evanjelik bir papaz olan Billy Graham’ın, “ülke başkanlarını Tanrı’nın önünde eğilirken görmek ne kadar görkemli bir şey olurdu.” açıklamasından etkilenen Temsilciler Meclisi Üyesi Percy Priest, Ulusal Dua Günü konusunu, ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisinin gündemine getirdi.

ABD’lilerin “bireysel ve toplumsal olarak kiliselerde Tanrı’ya dua etmesini sağlayacak” bir gün ilan edilmesine yönelik çalışmalar, ABD’deki Evanjelik cemaatinin etkisiyle başladı.

ABD Senatosu, başkanın, pazar günü hariç, her yılın bir gününü “Ulusal Dua Günü” ilan etmesine yönelik yasa tasarısını 1952’de onayladı.

Dönemin Başkanı Harry S. Truman tarafından imzalanan yasayla, ABD’de her yıl bir günün, “Ulusal Dua Günü” olarak kutlanması resmiyet kazandı.

Ulusal Dua Komitesinin kurulmasıyla Ulusal Dua Günü’nün tarihini kesinleştirme girişimleri başladı

Ulusal Dua Günü’nün kutlanmasına öncülük eden Evanjelik organizasyon da “Ulusal Dua Komitesi” (NPC) ismiyle 1979’da kuruldu. Bu komite, bu güne ilişkin taleplerin, ABD Senatosuna ulaştırılmasını sağladı.

Dönemin senatörlerinden Strom Thurmond, 17 Haziran 1987’de, mayıs ayının ilk perşembesinin “Ulusal Dua Günü” olarak kutlanmasını öngören yasa tasarısını, Senatoya sunarken; tasarı 5 Mayıs 1988’de dönemin başkanı Ronald Reagan tarafından imzalanarak yasalaştı.

Böylece, bugün her inançtan ABD vatandaşının kutlamaya çağrıldığı ancak zamanında yalnızca ABD’deki Evanjelik cemaatinin girişimleriyle gelenekselleşen Ulusal Dua Günü’nün, her mayıs ayının ilk perşembesinde kutlanması kabul edildi.

Ulusal Dua Günü, anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle eleştiriliyor

ABD’de “Dinden Özgürlük Vakfı” (Freedom from Religion Foundation) (FFRF) ve “Dinlerarası İttifak” (Interfaith Alliance) gibi organizasyonlar ise Ulusal Dua Günü’nün kutlanmasını eleştiriyor.

FFRF, ABD’de her yılın bir gününün, Dua Günü olarak belirlenmesine yönelik karara karşı çıkarak bu kararı mahkemeye götürdü.

ABD Temyiz Mahkemesi, 14 Nisan 2011’de, alt mahkemede Yargıç Barbara Crabb’ın Ulusal Dua Günü’nün anayasaya aykırı olduğu yönündeki kararını bozdu. Colorado Yüksek Mahkemesi de Kasım 2014’te bu günün kutlanması lehine kararını açıkladı.

ABD’de faaliyet gösteren ve çeşitli dini inançlardan destekçisi olan “Dinlerarası İttifak” isimli grup, 2021’de Ulusal Dua Günü kutlanmasının inanç özgürlüğü için “sakıncalı” olduğuna yönelik görüş bildirdi.

Ulusal Dua Günü, bazı Müslüman ve Yahudi ABD vatandaşlarınca “yeterince kucaklayıcı” olmaması; seküler gruplar tarafından da anayasaya aykırı hareket edildiği gerekçesiyle tepkiyle karşılanıyor.

Ulusal Dua Kahvaltısı

ABD’de genellikle her yılın şubat ayında “Ulusal Dua Kahvaltısı” adıyla 100’den fazla ülkeden davetlinin katılımıyla Ulusal Dua Kahvaltısı organizasyonu düzenleniyor.

ABD’li 19 şirket yöneticisi, 1935’te Büyük Buhran döneminde dünya çapında yaşanan ekonomik sorunların üstesinden gelebilmek için bir kahvaltı organizasyonuna katıldı.

Bu organizasyonun amacı, iş insanlarının dini inançları doğrultusunda çaresiz durumlarda Tanrı’ya dua etmesi ve yardım istemesiydi.

Organizasyon zamanla genişleyerek ABD geneline yayıldı ve ülkenin yasama organları olan Senato ve Temsilciler Meclisinde de dua etmek amacıyla toplanılan kahvaltı grupları oluşturuldu.

Ulusal Dua Kahvaltısı, bugün ABD başkanının konuşmasına yer verilen önemli organizasyonlardan biri olarak ABD siyasi hayatındaki yerini koruyor.

ABD Başkanı Biden, Şubat 2024’te Ulusal Dua Kahvaltısı etkinliğinde yaptığı konuşmada, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bu odadaki birçoğunuz gibi ben de gece gündüz rehinelerimizi evlerine döndürmenin yollarını bulmak, insani krizi hafifletmek ve Gazze ile İsrail’e iki halk için iki devletli kalıcı barışı getirmek için, tıpkı Putin’in saldırganlığına karşı inanılmaz bir kararlılık ve dayanıklılık gösteren Ukrayna halkının barışı, güvenliği ve onuru için çalıştığımız gibi çalışıyorum. Onlara yardım etmeye devam etmeliyiz.”

Muhabir: İbrahim Hamdi Hacıcaferoğlu

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu