Bild manşetten Almanca ve Türkçe ‘Hayır’ dedi!

Alman Bild gazetesi, Türkiye'deki referanduma geniş yer ayırdı. Gazete referandum haberini hem Almanca hem de Türkçe olarak okuyucularına sundu.

“Atatürk olsa Hayır derdi” başlığıyla verilen haberde Essen Üniversitesi Türkiye uzmanı Burak Çopur’un “Atatürk yaşasaydı hayır derdi, çünkü o otoriterdi, fakat totaliter değildi. Atatürk, bazıları oldukça sert olan bazı uygulamalarıyla ilk demokratik reformları hayata geçirmiş, ayrıca din ve devlet işlerini birbirinden ayırmıştı. Erdoğan’ın reformlarıyla bunlar tersine çevrilmek isteniyor” sözlerine yer verdi.

Bild, “Almanya’da böylesi bir referandum olsaydı, ülkenin görüntüsü nasıl olurdu?” sorusunu şu şekilde yanıtladı:

“Cumhurbaşkanı Steinmeier şansölyeyi tüm bakanları görevden alırdı, akabinde kendisinin atadığı SPD’li danışmanlarıyla iktidarı devralır ve Federal Mecliste de kendi partisiyle baskınlık kurmaya çalışırdı. Cumhurbaşkanı ülkeyi kararnamelerle yönetir, SPD’li meclise ise sadece bunları onaylamak kalırdı. Bu durumda Federal Anayasa Mahkemesine de ağırlıklı olarak Steinmeier destekçileri yerleştirilmiş olurdu. Bu yüzden Karlsruhe’den de herhangi bir itirazın gelmesi beklenmezdi…”

ilgili haberler