Sağlık

Bilimsel araştırma: Akdeniz diyetine benzetilen Atlantik diyeti kolesterole yardımcı

Paylaş:

Kuzeybatı İspanya ve Kuzey Portekiz’deki klâsik beslenme biçimi olan Atlantik diyeti, Akdeniz diyetiyle benzeri özellikler taşıyor.

Bu beslenme biçimi de, bol ölçüde balık ve deniz eserleri, sebzeler, meyveler, tam tahıllar, fasulye, zeytinyağı, kurutulmuş meyveler (özellikle kestane), süt, peynir ve orta derecede et ve şarap tüketimini içeriyor.

Geçen hafta JAMA Network Open’da yayınlanan bir araştırma, Mart 2014’ten Mayıs 2015’e kadar İspanya’da yaşayan 200’den fazla aileyi takip etti.

Çalışma için 121 aile Atlantik diyetini uygularken 110 aile ise tipik beslenme biçimini tüketmeye devam etti.

Araştırmanın başlangıcında ve 6 ay sonra iştirakçilerin beslenme biçimi, fizikî aktivitesi, ilaç kullanımı ve öbür değişkenlere ait datalar toplandı.

İspanya’daki araştırmacılar ayrıyeten bel etrafını, trigliserit düzeylerini, HDL kolesterol düzeylerini, kan basıncını ve açlık şekeri düzeylerini de ölçtüler.

Bunlar, kalp hastalığı, Tip 2 diyabet ve felç gelişme riskini artıran metabolik sendromun beş faktörü olarak biliniyor.

BEL ETRAFI YAĞLANMASINI AZALTTI

Çalışmanın başlangıcında metabolik sendromu olmayan 457 iştirakçiden 23’ünde 6 aylık takip sırasında metabolik sendrom gelişti; 17 iştirakçi (%7,3) klasik diyetini uyguladı ve 6 iştirakçi (%2,7) metabolik sendroma sahipti.

Araştırmanın başlangıcında metabolik sendrom kriterlerini karşılayan 117 iştirakçiden Atlantik diyeti yapanların 18’inin (%28,6) ve denetim kümesindeki 16’sının (%29,6) bu hastalığa sahip olma riski düştü.

Araştırmacılar Atlantik diyetinin “yüksek tansiyon, yüksek trigliserit seviyeleri yahut yüksek açlık serum glikoz seviyeleri üzerinde kıymetli bir tesirinin olmadığını” lakin bel etrafını ve HDL kolesterol seviyelerini güzelleştirdiğini bildirdi.

AKDENİZ DİYETİNE BENZİYOR

EntirelyNourished.com’da kalp hastalıkları konusunda uzmanlaşmış beslenme uzmanı Michelle Routhenstein, Healthline’a, “Sağlıklı materyallere ve güveç üzere klasik pişirme metotlarına öncelik veren bu diyet, besinlerin biyoyararlanımını artırarak bedenin bunları daha güzel emebilmesini ve kullanabilmesini sağlıyor” dedi.

Araştırmada yer almayan Kaliforniya merkezli girişimsel kardiyolog Dr. Cheng-Han Chen de, “diyetin yeterli çalışılmış ve yararlı Akdeniz diyetine çok benzemesi nedeniyle” sonuçlarının şaşırtan olmadığını söyledi.

Akdeniz diyetinde de zerzevat, meyve, fasulye, mercimek, kuruyemiş, tam tahıl ve sızma zeytinyağına tartı veriliyor ve orta ölçüde balık, peynir, yoğurt ve şarap tüketilirken kırmızı et, tatlılar, şekerli içecekler ve tereyağından kaçınılıyor.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu