GüncelGündem

Biochar toprağı zenginleştirip çiftçiye, sera gazını engelleyip çevreye fayda sağlıyor

Paylaş:

İSTANBUL (AA) – BİRİZ ÖZBAKIR – Odun, kuru dal gibi organik maddelerin çok yüksek derecelerde ısıtılmasıyla üretilen biochar (biyolojik kömür), toprağın yapısını, su ve besin tutma kapasitesini geliştirirken aynı zamanda çeşitli sera gazlarının doğaya salınmasını engelliyor.

Toprak ve su kaynakları, arazinin yanlış kullanımı, kimyasallar ve erozyon gibi nedenlerle zarar görebiliyor. Bu nedenle toprağın kalitesini artıran uygulamaların önemi her geçen gün artıyor. Bitkisel veya hayvansal kökenli biyokütlelerin 400 ila 700 derece sıcaklıkta, oksijensiz bir ortamda değişime uğratılmasıyla elde edilen biocharın tarım arazilerinde kullanımı, bu uygulamalardan biri olarak öne çıkıyor.

Çevre alanında farklı konularda çalışmaları bulunan Prof. Dr. Volkan Dündar, AA muhabirine, biocharın iklim değişikliği, kuraklık, toprakların çoraklaşması gibi olumsuz etkileri geriye döndürmek için etkili bir yöntem olduğunu söyledi.

Güney Amerika'nın önemli su kaynağı Amazon Nehri havzasında görülen, koyu renge sahip, yüksek karbon ve organik maddeler içeren “Terra Preta” denilen verimli toprakların keşfedilmesi sonrasında biocharın öneminin anlaşıldığını vurgulayan Dündar, bu ürünün dünyanın her yerinde toprak düzenleyici olarak kullanıldığını belirtti.

Dündar, şu bilgileri paylaştı:

“Biochar, gözeneklerinde çok miktarda azotu, amonyumu, nitratı, karbonu, organizmayı ve suyu toprağın içinde tutarak topraktaki canlılığı ve verimliliği bin yıllarca sürecek şekilde artırabiliyor ve bu sayede daha çok bitkiyle havadan daha çok karbondioksit çekme şansımız oluyor. Bu gıda sıkıntısını, çölleşmeyi, susuzluğu azaltma konusunda da çok yararlı bir yöntem. Örneğin bugün kullanılabilir tatlı suyun yüzde 70'ini neredeyse tarımda kullanıyoruz ve bir süre sonra bu, topraklarımızın tuzlanmasına, çoraklaşmasına ve çölleşmesine neden olacak. Biochar tarımda su kullanımını önemli ölçüde azaltarak toprakta büyük miktarda nem tutacağı için bize bu döngüyü kırma şansını da verecektir.”

– “Gübre ihtiyacı azalıyor, verim artıyor”

Sırf tarım faaliyetleriyle atmosfere salınan karbondioksit miktarının, tüm karbondioksit emisyonunun yüzde 10'unu oluşturduğunu aktaran Dündar, 1 gram biocharın içinde 1000 metrekare yüzey oluşturacak küçük odacıklardan oluşmuş saf karbon olduğunu, biocharın toprağa gömülmesiyle önemli miktarda karbonun, saf karbon olarak toprağa gömülmüş olacağını aktardı.

Dündar, biocharın çevreye sağladığı faydalarla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“(Biochar ile) Toprakta suyu tutarız, daha az sulama ihtiyacımız olur. Toprağa verdiğimiz kimyasal veya organik kompost şeklindeki minarelleri daha uzun süre tutarız, toprakta çürüme nedeniyle oluşabilecek metan gazını engelleriz. Özellikle toprağı sürme sırasında ortaya çıkan nitröz oksit gibi çok zehirli sera gazlarının oluşmasını engelleriz, topraktaki organik maddenin canlılığının daha uzun süre sürmesini sağlarız. Bu sayede de tarımda daha az girdi kullanarak daha çok ve sürdürülebilir verim elde etme şansı kazanırız. Tarımı yapan kişinin cebinden daha az para çıkar, daha zengin ve daha sağlıklı ürün elde eder.”

Biochar kullanımıyla, geniş çaplı tarımda ilk yıl için gübre ihtiyacının yüzde 10 azaldığını, verimin ise yüzde 120'ye varan oranda arttığını kaydeden Dündar, “Bu oranları yıllar içinde daha da yükseltebilirsiniz. Yıllar içinde biocharınızı zenginleştirdiğiniz zaman toprağınızda artık hiç gübre kullanmayacak noktaya gelebilirsiniz ve veriminizi de yüzde 120 değil yüzde 270'e kadar çıkarma şansınız da olacaktır ama bu tabii ki sistemin oturmasıyla, topraktaki canlılık sisteminin, ekolojik zenginliğin ve çeşitliliğin oluşmasıyla zaman içinde adım adım artacak bir şeydir.” dedi.

– “Doğal kaynakları akılcı kullanmanın adımlarından biri”

Özellikle çiftçilerin, kullandıkları toprağın kalitesini artırmak için biocharı uygulaması gerektiğini dile getiren Dündar, çok fazla para harcamadan eldeki imkanlarla biochar yapmanın mümkün olduğuna dikkati çekti.

Dündar, “Kullanabileceğimiz iki yöntem var. Bir tanesi kontiki çukuru. Kontiki, Güneydoğu Asya'da, kesik bir koni şeklinde çukur oluşturmak anlamına geliyor. Toprakta da yapabiliyoruz bunu, bir metal kazanda da yapabiliyoruz. Metal çok pahalı. Toprakta bir kazma kürekle biz kolayca bunu yapabiliyoruz. Üstten yanmalı biochar sobası yaparak da biochar yapılabiliyor.” diye konuştu.

Doğal kaynakları akılcı kullanmanın ve verimi artırmanın önemli adımlarından birinin, organik maddeleri atmak yerine bunlardan biochar elde etmek olduğunu ve bu ürünün pek çok farklı kullanım alanı bulunduğunu ifade eden Dündar, “Binlerce lira verip alınan, içinde kimyasallar olan ve suyun canlılığını öldüren su filtreleri kullanmak yerine bir bidonun içine kum, çakıl ve biochar koyarak suyunuzu bunun içinden geçirerek sağlıklı bir su elde etmeniz mümkün.” tavsiyesinde bulundu.

– “Biochar odun kömürüyle aynı şey değil”

Permakültür alanında faaliyet gösteren Bonaterra adlı firmanın kurucu ortağı Adem Kahrıman, biocharı yaklaşık 6 ay önce uygulamaya başladıklarını söyledi.

Kahrıman, pirinç, şeker ve sütten yaptıkları “lactobasil” adı verilen bir tür mayayı biocharın içine basarak içi yararlı birçok organizmayla dolu bu ürünü kümeste ve toprakta kullandıklarını bildirdi.

Biochar üretiminde hem “kontiki çukuru” adı verilen yöntemi hem de biochar sobasını kullandıklarına, bu esnada ateşin üstünde başka bir şey daha yapıp en az iki fayda sağladıklarına değinen Kahrıman, şöyle devam etti:

“Biocharı elde ettikten sonra lactobasil ile havasız bir ortamda dinlendirme yapıyoruz. Dolayısıyla kömürün laktobasili emmesini sağlıyoruz. Daha sonra yaklaşık 120 litrelik kapalı varillerde 5 gün kadar bekletiyoruz. Sonrasında suyun içeride çekildiğini ve kömürün suyu emdiğini görüyorsunuz. Bu alanda biz ters yatak uygulaması yaptık. Toprağı bir 30 santim kadar kazdık. Ondan sonra kendi toprağını biraz saman ve içine biochar uygulamasıyla beraber tekrar serdik.”

Biochar ve odun kömürünün birbirine benzeseler de aynı şeyler olmadığına işaret eden Kahrıman, “Bir süre sonra sobada yanarken görüyorsunuz duman çıkmıyor, dolayısıyla uygulamanın odun kömüründen farklı olduğunu anlıyoruz. Burada elde ettiğimiz ürün çok daha farklı bir şey.” dedi.

Kahrıman, biochar sayesinde çiftliklerinde sebze yetiştirirken çok daha az su kullandıklarını sözlerine ekledi.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu