Ekonomi

Bir başarı öyküsü!

Paylaş:

Hazine Bakanlığı, Türkiye’nin ilk ‘Ekonomik Dönüşüm Zirvesi’nin 29 Eylül’de İstanbul’da gerçekleştirileceğini duyurdu. Dünya genelindeki üst düzey finans ve ekonomi yöneticilerinin katılacağı programda katılımcılara ‘Türkiye Ekonomi Modeli’nin tanıtılacağı belirtildi. Hazine Bakanı Nebati’nin açılış konuşmasını yapacağı program dolara, enflasyona rekorlar kırdıran modeli yeniden gündem haline getirdi.

REZERV ERİTİLDİ, MİLLETİN SIRTINA KKM YÜKÜ BİNDİ AMA DÖVİZ UÇTU

128 milyarın satılması dövizin ateşini düşürmeyince Kur Korumalı Mevduat’ı raftan indirildi. Ancak 9 ay sonunda dolar yine tarihi rekor kırdı. KKM’den Hazine’ye ve MB’ye yaklaşık 75 milyar lira ek maliyet çıktı. ‘Faiz sebep’i zirveye çıkan enflasyon çürütürken ‘Üretim, istihdam, ihracat’ hedefi de rekor dış ticaret açığını getirdi. Bu tabloda işlemeyen Türkiye modelinin dünyaya anlatılacak olması ise tartışma yarattı.

MERKEZ TERS ŞERİTTEN ÇIKMIYOR

ABD Merkez Bankası’nın faiz kararından 24 saat sonra İsviçre MB’si de artışa giderek 8 yıldır süren negatif faiz dönemine son verdi. Politika faizini İsveç 100, İngiltere ise 50 baz puan artırdı. ‘Ters yön’ ısrarını sürdüren TCMB ise 100 puan indirimle faizi 12’ye çekti. Üst üste ikinci indirim hamlesi dolara yeni rekor kırdırdı. Kur 18.41’le tarihi seviyesini gördü.

BAŞARI ÖYKÜSÜNDEN YABANCILAR DA FAYDALANACAK: KURDA YENİ ZİRVE 18.41

Ekonomi yönetiminin aldığı kararlar TL’yi değer kaybında yeni zirvelere taşıyor. Fakat Hazine Bakanı Nebati, her defasında Türkiye’nin bir tarih yazdığından bahsederken ‘Yeni ekonomi modelini’ tüm dünyaya da anlattıklarını paylaşıyor. Şimdi ise Türkiye’nin ilk Ekonomik Dönüşüm Zirvesi’nde dünya ünlü ekonomist ve yatırımcılarla buluşacak olan Nebati, KKM’nin 75 milyar liralık yükünü ve kurun 18.40’ı nasıl aştığını anlatacak.

Türkiye ekonomisinde alınan kararlar, piyasaları yerinden oynatmaya devam ediyor. Geçen yıl zirveleri gören kurun ardından harekete geçen ekonomi yönetimi, Aralık 2021’de kur korumalı mevduat sistemi (KKM) ile birlikte yükselişi frenlemiş bir gecede yapılan hamleyle birlikte dolar/TL’de 7-8 liralara varan çözülme olmuştu. O dönemde uzmanlar bunun geçici bir önlem olduğunu söylese de hükümetin ekonomi kurmayları yüksek kur ilacını buldukları mesajını vermişti. KKM ile birlikte gelinen 9 ayda Hazine büyük bir yükün altına girmiş ve mevduat sahiplerine artan kur farkıyla birlikte yüklü geri ödemeler gerçekleştirmişti. Bu süreçte Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rolü de oldukça yüksekti. Uzun bir süredir faizleri sabit tutan Merkez Bankası da tüm dünyanın aksine faiz indirimlerine başlayınca ipin ucu yeniden kaçtı. Birkaç aydır 18 lira seviyesinde tutunmaya çalışan kur yeniden 18 liranın üstüne çıkarak zirve yazmaya devam etti. Böylece 9 aylık KKM serüvenin de parası olana para kattığı Hazine’ye de yük olduğu iyice anlaşıldı. 9 ayda Hazine’ye sadece KKM’den 75 milyar lira ek yük oluştu. Gelinen nokta Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, piyasa dostu açıklamalar yapmaya çalışarak ortalığı yatıştırmak istedi fakat söylemleri piyasalar nezdinde çok karşılık bulmadı. Kur zirvesiyle ilgili Mart 2022’de bir televizyon programına katılan Nebati “Dünyadaki yatırımcıların yönünü çevirdiği yer Türkiye. Ben ciddi bir şekilde Türkiye’ye yatırımcı geldiğine ve geleceğine inanıyorum. KKM’nin Hazine’ye olan etkisi de çok düşük. Çünkü Türk Lirası en düşük durumda, daha ineceği bir yer yok, vatandaş rahat olsun” demişti. Bu sözlerin sarf edildiği zaman dolar/TL 14.80 lira seviyesinde idi. Geçen 6 aylık sürede dün yapılan faiz indirimiyle birlikte dolar 18.40’ı da aştı. Şimdi ise Türkiye’nin ilk Ekonomik Dönüşüm Zirvesi’nde Hazine Bakanı Nebati, dünya ünlü ekonomistler ve yatırımcılarla bir araya gelecek. Nebati, Türkiye’nin yeni ekonomi modelini burada dünyaya anlatacak.

MERKEZ FAİZ İNDİRİMİNİ SÜRDÜRÜYOR

Tüm dünya ısınan ekonomiler karşısında faiz silahıyla harekete geçerek sert faiz artışlarına gidiyor. Türkiye’de ise tam tersi hareket ediyor. ABD Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararından 24 saat sonra İsviçre MB’si de artışa giderek 8 yıldır süren negatif faiz dönemine son verdi. Politika faizini İsveç 100, İngiltere ise 50 baz puan artırdı. Gelinen nokta faiz indirimine başlayan Merkez Bankası, son 3 toplantıda indirimi seçti. Para Politikası Kurulu (PPK), faizi 100 baz puan daha indirerek yüzde 12 seviyesine düşürdü. Merkez Bankası’nın faiz indirim kararının ardından Dolar/TL 18.40’ı aştı. Toplantı sonrası PPK açıklaması şöyle: “Jeopolitik risklerin dünya genelinde iktisadi faaliyet üzerindeki zayıflatıcı etkisi artarak sürmektedir. Önümüzdeki döneme ilişkin küresel büyüme tahminleri aşağı yönlü güncellenmeye devam etmekte ve resesyonun kaçınılmaz bir risk faktörü olduğu değerlendirmeleri yaygınlaşmaktadır. Ülkeler arasında farklılaşan iktisadi görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası adım ve iletişimlerinde ayrışma devam etmektedir. Finansal piyasalarda artan belirsizliklere yönelik merkez bankaları tarafından geliştirilen yeni destekleyici uygulama ve araçlarla çözüm üretme gayretlerinin sürdüğü gözlenmektedir.”

DEVAM MESAJI VERİLDİ

Güçlü büyümeye vurgu yapan Merkez Bankası raporunda, Temmuz ayında başlayan zayıf talebe değinildi. Raporda şu bilgilere yer verildi: “İstihdam kazanımları benzer ekonomilere göre daha olumlu seyretmektedir. Özellikle istihdam artışına katkı veren sektörler dikkate alındığında büyüme dinamiklerinin yapısal kazanımlarla desteklenmekte olduğu görülmektedir. Büyümenin kompozisyonunda sürdürülebilir bileşenlerin payı artarken, turizmin cari işlemler dengesine beklentileri aşan güçlü katkısı devam etmektedir. Kredilerin büyüme hızı ve erişilen finansman kaynaklarının amacına uygun şekilde iktisadi faaliyet ile buluşması yakından takip edilmektedir. Ayrıca, son dönemde belirgin şekilde açılan politika-kredi faizi makasının ilan edilen makroihtiyati tedbirlerin katkısı ile geldiği denge yakından takip edilmektedir. Kurul, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini destekleyecek araçlarını güçlendirmeye devam edecektir.”

KÜRESEL BARIŞIN SAĞLANMASI BEKLENİYOR

Enflasyonda gözlenen yükselişin enerji maliyetlerinden kaynaklandığını anlatan rapor; “Jeopolitik gelişmelerin yol açtığı enerji maliyeti artışlarının gecikmeli ve dolaylı etkileri, ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumlarının etkileri, küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışların oluşturduğu güçlü negatif arz şokları etkili olmaya devam etmektedir. Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesi için atılan ve kararlılıkla uygulanan adımlar ile birlikte, küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesiyle dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir.”

ENFLASYONDA YÜZDE 5 HEDEFİ SÜRÜYOR

“TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.”

DOLARDA YENİ ZİRVE GECİKMEDİ

Merkez Bankası’nın faiz indirme kararının ardından Türk Lirası’nın dolar karşısındaki değer kaybı hızlandı. Dolar/TL, tarihi zirvesini 18.40’ın üzerine taşıdı. Euro/TL ise 18.20’yi aştı. 20 Aralık 2021’de Dolar/TL, 18.36’yı görmüş ve o günün akşamında kur korumalı mevduatın açıklanmasıyla yönünü aşağı çevirmişti. FED, önceki gün politika faizini art arda üçüncü defa 75 baz puan artışla yüzde 3.00-3.25 aralığına yükselterek faizlerin yılın geri kalanında artmaya devam edeceğine işaret etti. Dolar endeksi, faizlerin beklenenden daha yüksek seviyelere tırmanacağı beklentisiyle 20 yılın zirvesine çıkarken, küresel piyasalarda sert satışlar görüldü. TL, geçen ay yapılan sürpriz faiz indiriminden beri dolar karşısında yüzde 2’nin altında değer kaybetti. Türk Lirası, nisan sonundan beri yüzde 19’a yakın, yılbaşından beri yüzde 28’e yakın, son bir yılda ise yüzde 54 kayıp yaşadı.

JAPONYA İLK KEZ MÜDAHALE ETTİ

Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) faizleri aşırı düşük seviyelerde sabit tutma kararının ardından sert kayıp veren yene destek sağlamak için 1998’den bu yana ilk kez döviz piyasasına müdahale edildi. Japonya’nın ekonomi politikasının diğer ülkelerle eşgüdümünden sorumlu en üst düzey Maliye Bakanlığı yetkilisi olan Masato Kanda atılan adımın müdahale olup olmadığına ilişkin soru üzerine “(Döviz piyasasında) sonuca giden bir adım attık” dedi. Faiz kararı sonrasında dolar karşısında yüzde 1 gerileyerek 24 yılın dip seviyesine inen yen, müdahalenin doğrulanmasının ardından dolar karşısında değer kazandı ve en son yüzde 2 artıda 141.15 seviyesinde işlem gördü. Müdahale BOJ’un faiz kararından yalnızca birkaç saat sonra gerçekleştirildi.

BAKAN NEBATİ YENİ EKONOMİ MODELİNİ DÜNYAYA ANLATACAK

Türkiye’nin ilk Ekonomik Dönüşüm Zirvesi, ‘Pandemi sonrası dönemde iktisat paradigmasında dönüşüm ve yükselen ülkeler’ ana teması ile 29 Eylül’de İstanbul’da gerçekleştirilecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı ev sahipliğinde gerçekleşecek olan zirve, Bakan Nureddin Nebati’nin açılış konuşmasıyla başlayacak. Zirve kapsamında, dünyaca ünlü üst düzey finans ve ekonomi profesyonelleri, sanayi, ihracat ve istihdam merkezli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler, ekonomi yazarları, piyasa temsilcileri bir araya gelecek. Zirvede Türkiye Ekonomi Modeli dünyaya tanıtılacak. Türkiye’nin iç ve dış dinamikleri, jeo-stratejik koşulları, COVID-19 salgını ve sonrasında yeni küresel ekonomik düzenin ortaya çıkarmış olduğu fırsatlar ele alınacak. Dünyadaki ekonomik gelişmeler, iktisat politikaları, küresel dengeler, yatırım, üretim, istihdam, ihracat, büyüme gibi başlıklar önde gelen akademisyenler tarafından tartışılacak ve fikir alışverişinde bulunulacak. ‘Pandemi sonrası dönemde iktisat politikalarında yeni eğilimler’, ‘Gelişmekte olan ülkeler için yatırım-üretim-ihracat modelinin önemi’, ‘Yeni dönemde altyapı yatırımlarının artan önemi’, ‘Yeni dönemde büyümeyi destekleyici bir finansal mimarinin artan önemi’ olmak üzere toplamda 4 panelde gerçekleştirilecek.

9 AYLIK KKM YÜKÜ 75 MİLYAR LİRA

Kur korumalı mevduat sisteminin 20 Aralık 2021’de hayatımıza girmesiyle birlikte dolar/TL’de sert gerilemeler yaşandı. Daha bir gün önce 16.50 lira seviyelerinde olan kur 20 Aralık gecesi 10 liraya kadar indi. Devamında yaşana hafif artışlar olsa da yeni zirve Mayıs 2022 sonuna kadar gelmedi. Merkez Bankası’nın hızlı faiz indirimi döngüsü ve ekonomi yönetiminin aldığı kararlarla birlikte dolar/TL yeni zirvesine mayıs sonrası çıkmaya başladı. Bugün gelinen noktada 18.40 lira bandını da geçen kur, 9 aylık süreçte Hazine’ye 75 milyar liralık yük oluşturdu.

BORSA’DA SPK BİLMECESİ

DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Çanakçı, parti genel merkezinde yaptığı basın açıklamasında borsada yaşanan sert yükseliş ve düşüşlerle ilgili ekonomi yönetimine 12 soru yöneltti. Verilen soru önergelerinde borsada yaşanan manipülasyon dikkat çekti. “Borsada işlem gören bankaların hisse fiyatlarında 2 aylık sürede görülen hızlı yükseliş ve düşüş ile ilgili olarak bir inceleme yapılmakta mıdır?” denildi. “Aracı kurumların müşterilerinin Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) ve Pay Piyasasında bu kadar yüksek miktarda ve fiyat artırıcı işlem yapmalarını tespit edecek risk yönetim sistemleri yok mudur? SPK bu aracı kurumların risk yönetim sistemleri hakkında gözetim gerçekleştirmiş midir?” Ekonomist Prof. Dr. Ömer Faruk Çolak ise borsadaki yaşanan gelişmelerle ilgili “Buradaki hata, borsamızda Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) diye bir kurum var. İstanbul Borsası’nı denetleyen bir kurum. SPK burada yavaş kaldı. Demek ki izlemiyormuş” yorumunu yaptı.

Paylaş:

PAROX CAM ÇİZİK GİDERME TOZU

Parox  oto camına nasıl uygulanır?

Parox’un cama uygulanması, boya üzerinde yaptığımız polisaj uygulamaları ile büyük benzerlikler gösteriyor. İkisi arasındaki temel fark, malzemelerin sertlik farkı. Boyalı yüzey cama oranla çok yumuşak. Cam çok sert bir malzeme olduğu için boyaya oranla daha yüksek devir/baskı/süre gerekiyor sonuç alabilmek için...

Parox  uygulamasına geçmeden önce, uygulama yapacağınız camı çok iyi yıkayın, kil uygulayın, cam üzerinde ne kadar boya, reçine, pislik vb. varsa temizleyin. Bu sayede camınızın durumunu daha 
net bir şekilde görebileceksiniz.

Parox un Hazırlanması

Parox toz halinde bir malzeme. Bunu camınızda kullanılabilir hale getirmek için sulandırmanız gerekiyor. Bunun için küçük bir şişeye yaklaşık 50 gr. kadar toz seryum dökün ve azar azar su ekleyip karıştırın/çalkalayın.

Kıvamının ne çok kuru, ne de çok sıvı olması gerekiyor.

Camınızın durumuna göre 50-150 gr. civarında parox

 yeterli olacaktır

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu