Yazarlar

Bir başka köy

Paylaş:

Bir başka köy

 

“Bir kadın giderse evden” demişti köşe yazısında.

O güzelim kalem dün akşam saatlerinde öksüz kaldı.

Ardından ders niteliğinde nice güzel köşe yazısı bırakarak.

Sahi… Kadın ya da erkek biri giderken hayatınızdan neden geride insanı dibe çeken, nefesimizi kesen o dayanılmaz kalp

ağrısını bırakır.

“Bensiz yaşamak ne kadar zor” demek için midir, gidişler..

Ya da silkelenip kendimize gelmemiz için bir uyarı mıdır??

“Ben artık seni istemiyorum” demenin en pasif hali mıdır?

Vazgeçmenin en zarif şekli mıdır?

 

Neden gideriz, neden giderler??

Oysa birlikte bir yol almak için bir araya gelir insanlar.

 

Yoldaşlık nereye kadardır…

Yorulunca mi gideriz

Sıkılınca mı

Ya da gücümüz kalmayınca mi?

 

Giden mi haklıdır

Kalan mı ..

Gerçekten biri iter

Diğeri mi gider..

 

Giden kadın ya da erkek olsun fark etmez. Her ayrılık acıdır, zordur, hayatınızdan bir nefes gitmiştir. Alışkanlıklarınız, duygusal

birikimleriniz, yıllarınız, anılarınız, çevreniz, kısaca sizi siz yapan her şey gitmiştir.

Bir sabah uyandığınızda aynada gördüğünüz o yorgun yüz kendinize bile yabancıdır. Yüreğiniz sizinde aynı kişi olmadığınızı

fısıldar.

Asıl ilginci siz kendinizden gitmişsinizdir,  habersizce……

Önce kendinize yabancılaşmışsınızdır .

Hiç tanımadığınız bir siz vardır aynada.

Ben gidenlerden çok kalanları severim..

Mücadele edenleri. Ne olursa olsun buradayım, hep yanındayım diyenleri. Tuttuğu eli bırakmayanlar, hatalarımıza rağmen

savaşanları..

Gitmek kolaylık mıdır, bilemem.

Hayatımda biriktirdiğim her insan özeldir benim için. Hepsi ayrı bir değerdir. Yitirilmeyecek kadar kıymetlidir.

Her dostumla, arkadaşımla, Simyaci’mla,  gözbebeğim kızımla yerine koyulamayacak kadar güzel anlarım, anılarım vardır

benim. Onun için bitişleri, ayrılıkları sevmem ben.

Kimse kendine yabancılaşmamalı diye düşünürüm. Ardımdan öksüz kalmamalı anılar. Ruhumu bıraktığım odam, sevgiyle

yemek yaptığım mutfağım, keyifli sohbetlerimin şahidi yemek odam, birlikte film izlediğimiz ve sığmakta zorlandığımız ikili

kanepem, duygularım  yabancılaşır bana. Sevmem bu yeni beni..

 

Gitmek kolaylıktır, kalmalı ve savaşmalıdır insan, uğrunda değenler için.

Değmeyenler mi, konusunu bile etmeyin. İşte onları gerçekten hiç tanımamışçasına yabancı olun.

Gitmesine izin vermeyecekleriniz olsun hayatınızda.

Sözünü ettiğiniz doğrunuz ne olursa olsun anlaşılır olsun.

Doğruyu söyleyen 9 köyden kovulsa da uğruna savaşılacak 10. köyünüz olsun. Sizi yabancılaştırmayacak, kendinize olan

saygınıza yaraşacak 10. köy mutlaka olacaktır.

Onun için gitmenin kadını, erkeği yoktur; yalnızca içi boşalmış bir köy vardır sessiz çığlıklar atan..

 

Siz hep 10. köyden seslenin.

Ölümün tek soluklu olduğu bu dünyada. “Seni seviyorum ” deyin.

 

Mekanın cennet olsun büyük usta

(Bekir Coşkun’a saygı ve rahmetle)

 

Paylaş:

DEKTROZ MONOHİDRAT

Dekstroz monohidrat, bir molekül kristal suyu içeren, saflaştırılmış ve kristallendirilmiş D-glikozudur. Nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Saf haliyle 100’lük bir dekstroz eşdeğerine sahiptir , bu da %100 saf dekstrozun başka maddelerle bir karışımın olmadığını gösterir.

Anhidrus ve monohidrat olmak üzere iki türü olan dekstrozun monohidrat türü; nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Dekstroz anhidrusun elde edilmesi ise,  60 oC'nin üzerinde ürünün yeniden kristalize edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Yüksek glisemik endeksi nedeniyle sindirilmesi kolay , tüketmek için güvenli ve uzun raf ömürlüdür. Fermente olabilen bir karbonhidrat kaynağı olan dekstroz ekonomik bir şeker kaynağıdır.

Fırıncılık ürünlerinde maya besin yeri bileşeni olarak görev yapan dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul etmekte, bu durumda mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açmaktadır. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duymaktadır. Bu durum, daha fazla miktarda maya kullanımına da yol açmakta, sonuçta fırınlama öncesi uzun süreli bekletmeden kaynaklanan ekmek somununun solgun ve tazelik kaybı yaşamasına da neden olmaktadır.

Fermente olabilecek bir karbonhidrat olan dekstroz, karbondioksit için de en ekonomik kaynağı oluşturmaktadır. 

Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir. 

Karbonhidratlar içerisinde tek şekerli (monosakkarit) olan dekstroz, yüksek enerji kapasitesi sebebiyle, enerji içeceklerinde ve serumda yüksek oranda kullanılır. Dekstroz, oldukça hızlı emilme ve kana karışma özelliğine sahiptir.

Doktorlar, dekstroz monohidratı küçük çocukların beslenmesi, diyabetik hastalarında insülin şoklarına karşı, obezitenin tedavisinde, daha fazla fiziksel faaliyet gösterilen durumlarda kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında kullanılmaktadır.

Bu özelliklerden dolayı dekstroz monohidrat, uygun vitamin ve minerallerle formüle edilerek fiziksel stres gibi durumlarda kullanılan preparatların bileşiminde yer almaktadır. 

Humektant olması, higroskopitesi ve sıkıştırılabilirlik gibi fonksiyonel özelliklere sahip olan dekstrozun anhidrat türü ise, düşük nem düzeylerinin sürdürülmesi gereken ürünlerde serbest suyu kontrol etmektedir.

Dekstroz, dehidrasyon tedavisinde de kullanılır. Vücutta metabolize edilip kaybolur ve serbest kalan su, hücre dışı ve hücre içi sıvı kompartmanındaki eksikliği tamamlar. Birincil su eksikliğinde, eksikliğin derecesine göre 3 litre veya daha fazla vermek gerekebilir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu