Ekonomi

Birtakım mahallelerde 25 farklı ülkeden sığınmacı yaşıyor

Paylaş:

Türkiye 2011’den bu yana iç savaştan kaçan Suriyelilerin sığındığı ülke pozisyonunda. Suriyelilerin kitlesel göçünün yanı sıra binlerce Afganistanlı, Pakistanlı ile Afrika ülkeleri vatandaşları da Türkiye’yi komşu kapısı yapmış durumda. Mülk edinme karşılığı vatandaşlık dağıtılması da Türkiye’yi cürüm örgütlerinin göz bebeği ülke haline getirdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan “Biz 5 milyona yakın mülteciye konut sahipliği yapmaya devam edeceğiz” diyerek dünyaya ABD’den ileti verirken, 2016 yılından beri göç haritası üzerinde çalışan CHP İstanbul eski Milletvekili Gürsel Tekin çarpıcı ayrıntılar aktardı.

NÜFUSLARI YÜZDE 20’YE ULAŞTI

Sadece İstanbul’un 39 ilçesinin 10’unda ve 54 mahallede yabancı nüfusu yüzde 20’ye ulaşmış durumda. Esenyurt, Küçükçekmece, Başakşehir, Bağcılar, Avcılar, Bahçelievler, Sultangazi, Esenler, Zeytinburnu ve Fatih olmak üzere toplam 10 ilçe ile yabancı nüfusunun Türk vatandaşlarının nüfusunun yüzde 20’sine ulaştığı 54 mahalle yabancı kaydına kapalı bulunuyor. Dünyanın en kalabalık kentleri ortasında yer alan 16 milyonluk İstanbul’da resmi sayılara nazaran, 1 milyon 200 bin yabancı yaşıyor. Kaçak göçmenler de eklenince sayı 2 milyonu aşıyor. Tekin, mevzuya ait şu ayrıntıları verdi:

■ En çok sığınmacı Esenyurt ilçesinde. Esenyurt’ta sanayi yoğunluğu olduğu için nüfus orada birikti. Farklı ülkelerden 200-250 bin kişi var… Çok önemli asayiş problemleri yaşanıyor.

■ Fatih ve Zeytinburnu ilçelerinde de yüksek sığınmacı nüfusu var, ağır olarak hizmet kesiminde çalışıyorlar. Fatih’te birtakım mahallelerde 20-25 farklı ülkeden gelen sığınmacı yaşıyor. Burada da çok önemli meseleler yaşanıyor.

■ Merter, Bahçelievler ve Sultangazi’de dokumacılık dalında çok ağır oranda sığınmacı çalışıyor. Nerede bir sığınmacı yoğunluğu varsa, nerede farklı milletler birebir mahallede yaşıyorsa orada çok sorun oluyor. Sosyolojik olarak önemli dertler oluyor, farklılıklardan kaynaklı ıstıraplar oluyor. 10-12 farklı ülkenin vatandaşının yaşadığı bir yerde alışılmış ki meseleler olur.

■ İstanbul sahiden problemli, zahmetli. Emniyetin önlemlerini görüyoruz ancak bu yalnızca emniyet önlemleri ile çözülecek bir sorun değil. İstanbul’da sıkıntı, sorun çok ancak şu anda tahlili yok.

AFRİKALILAR İÇİN TÜRKİYE GEÇİŞ ÜLKESİ: Afrikalı sığınmacılar için Türkiye bir geçiş ülkesi. Her yıl binlerce Afrikalı, botlarla Akdeniz üzerinden Avrupa’ya ulaşmak için Türkiye’ye geliyor.

FATİH’TE AFRİKA PAZARI

İstanbul’un birçok semtinde demografi büsbütün değişmiş durumda. Aksaray’da Afrikalı, Arap ve Özbekler ağır olarak yaşıyor. Semtte hamalından esnafına, dükkan çalışanından dilencisine kadar çabucak herkes yabancı asıllı. Türk vatandaşı görmenin neredeyse imkansız olduğu semtte dükkan tabelaları Türkçe değil.

Fatih’te tarihi bir iş merkezinin yer katında yer alan Afrika Pazarı ise sık sık toplumsal medyada gündeme geliyor.  Afrika’dan getirilen meyveler, sebzeler, bakliyat, atıştırmalıklar ne ararsanız bulabileceğiniz pazarda, Türk ve Afrikalı esnaf yan yana satış yapıyor.  Esnafın ve müşterilerin çoğunluğu Afrikalı ve kendi lisanlarında konuşuyorlar.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu