GüncelGündem

Bisiklet tutkunu kadın, bisikletli turistleri evinde misafir ediyor

Paylaş:

İZMİR (AA) – Bergamalı Aktürk’ün bisiklet ilgisi 45 yaşında başladı. Kızının atıl durumdaki bisikletini tamir ettiren Aktürk, kendi çabasıyla bisiklet sürmeyi öğrendi.

Aktürk, o dönem işlettiği markete gidip gelmek için kullandığı bisikleti çok sevince turlara da katılmaya başladı. Önce il dışında bisiklet turlarına katılan Aktürk, daha sonra yurt dışında da pedal çevirdi.

Bisiklet sohbetleri sırasında akıllı cep telefonlarındaki bir uygulamadan haberdar olan Aktürk, dayanışma için bisikletli gezginleri bir araya getiren uygulamayı kullanmaya başladı. Uygulama üzerinden iletişim kurduğu bisiklet tutkunlarını evinde ağırlayan Aktürk, onların ilçedeki turlarında da rehberlik yapıyor.

Hastalığına karşın bisikletten ve misafirlerinden kopmadı

2020’de meme ve lenf kanserine yakalanmasının ardından bisiklet tutkusuyla hayata sımsıkı sarılan Aktürk, 2 yıllık tedavisi sonrası kanseri atlattı.

Bu süreçte de misafirlerini ihmal etmeyen Aktürk, konuklarıyla mutfağa giriyor, onlara yöresel yemekler pişiriyor, konaklama yeri sağlamanın yanı sıra çevre, kültür hakkında bilgi veriyor, yörede yapacakları gezide rehberlik edip ilçenin tarihi yerlerini gezdiriyor.

“Kültürümüzü, aile içi yaşantımızı öğreniyorlar”

Evli ve 3 çocuk annesi Emine Aktürk, AA muhabirine misafir ettiği bisikletlilerin memnun ayrıldığını ve kendileriyle iletişimlerinin sürdüğünü söyledi.

Uygulama aracılığıyla kendisinin de Bulgaristan, Yunanistan ve Belçika’ya gittiğini belirten Aktürk, misafirlerinin kendisine cesaret verdiğini ifade etti.

Uygulamanın sadece bisikletliler için geçerli olduğunu, bunun dışında misafir kabul etmediğini anlatan Aktürk, şunları kaydetti:

“Bisikletliler kendi aralarında kurdukları bu gönüllü uygulama üzerinden herkes birbiriyle kalabiliyor. Birbirleri haklarında ‘güvenli kişidir’ diye yorumlar yazıyorlar. Şimdiye kadar gelen onlarca misafirim oldu, hiçbir problem olmadı. Birbirimize alışıyoruz, duygulanıyoruz. Ayrılırken kardeşimizden ayrılır gibi hüzünleniyoruz. Yolların durumuna göre birkaç gün kalıyorlar ve çok alışıyorsunuz. Karşılıklı yemeklerimizi yapıyoruz. Ben onlara bir şey yapıyorum, onlar kendi kültüründen bize bir yemek yapıyorlar. Kültürümüzü, aile içerisinde yaşantımızı öğreniyorlar.”

Emine Aktürk, ağırladığı bisikletlilerin daha sonra da yakınlarının ilçeye geldiğini ifade ederek, “İlla bisikletle gelmiyorlar. Bende kalıp daha sonra ailesini getiren misafirim olmuştu. Otelde kalıyorlar, alışveriş yapıyorlar. Onların bu şekilde gezileri şehrimiz açısından da faydalı oluyor. Aslında biz şehrimiz için de bir hizmet vermiş oluyoruz.” dedi.

“Türk insanları cömert ve misafirperver”

Aktürk’ün ağırladığı Fransız Kamiy Didry de eşi ve çocuklarıyla tura çıktıklarını belirtti.

Türk bir ailenin evine misafir olup birçok şeyi paylaşmaktan keyif aldıklarını aktaran Didry, “Birlikte kahvaltıyı paylaşmak çok güzeldi. Bize muhteşem yemekler yaptı. Biz de çocuklarla krep yaptık. Kendi ülkemizden bir şey yapmak istedik. Bu güzel insanlarla olmak çok güzeldi. Türk insanlarını çok cömert ve misafirperver bulduk. Aynı dili konuşmanın bir önemi yok. Birbirimizi hissedebiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de olmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Orelian Dhomont da Bergama’nın yaşamak ve görmek için güzel bir yer olduğunu söyledi.

Muhabir: Metin Aydemir

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu