GüncelGündem

BM Genel Sekreteri Guterres: Üye ülkelerin birlik olmasına her zamankinden daha fazla ihtiyaç var

Paylaş:

ANKARA (AA) – CNN’e röportaj veren Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Genel Kurulunun sadece ülkeleri değil, özel sektörü, sivil toplumu, kadın ve gençlik örgütlerini, bilim insanlarını da bir araya getirdiğini kaydetti.

Guterres, önemli kararların verilmesi ve uygulanmasında BM’nin gücünün kısıtlı olduğunu ifade ederek “gücün üye devletlerde” olduğunun altını çizdi.

BM’nin ikna olmayan tarafları bir araya getiremeyeceğini söyleyen Guterres, 2014’te imzalanan Minsk Anlaşması’nda Rusya’nın BM’nin arabulucu olmasını istemediğini hatırlattı.

Guterres, sorunun çözümüne yönelik çeşitli eylem biçimlerinin geliştirildiğini ve BM’nin “kendisine izin verilen tüm alanlarda elinden geleni yaptığını” ifade etti.

Karadeniz Tahıl Girişimi’nin önem verilen konulardan biri olduğuna işaret eden Guterres, gıda depolarına yönelik bombardımanların dünyanın ihtiyaç duyduğu gıda ve gübreyi sağlama çabalarını “baltaladığını” vurguladı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 13 Eylül’de, Rusya’nın Amur bölgesindeki Vostonçniy Uzay Üssü’nde görüşmesinin hatırlatılması üzerine Guterres, Rusya’nın silah satışı konusundaki BM yaptırımlarına saygı göstermesini umduğunu söyledi.

Guterres, “Aksi takdirde Güvenlik Konseyi’nin çalışmalarında çok ciddi bir sorun daha yaşayacağız.” dedi.

“Sahip olduğumuz şey, sesimiz ve bu sesin ne kadar güçlü çıktığıdır”

BM Sekreteri’nin hiçbir gücü ve parası olmadığını vurgulayan Guterres, “Sahip olduğumuz şey, sesimiz ve bu sesin ne kadar güçlü çıktığıdır. Benim bu sesi güçlü kılma gibi bir sorumluluğum var.” diye konuştu.

Guterres, İkinci Dünya Savaşı’ndan beri süper güçler arasındaki bölünme nedeniyle BM’nin “sözlü ifade gücünün” engellendiğini belirtti.

Savaştan bu yana “süper güçler arasında emsali görülmemiş düzeyde bir bölünme yaşandığını” ifade eden Guterres, “Soğuk Savaş döneminde bile her şey bugün olduğundan daha öngörülebilirdi.” dedi.

“Siyasi kararlar ve jeopolitik bölünmeler, BM’nin çalışmalarını felce uğratıyor”

Guterres, var olan jeopolitik bölünmelerin “dramatik zorluklara” yanıt vermeyi güçleştirdiğini kaydederek “Üye ülkelerin birlik olmasına her zamankinden daha fazla ihtiyaç var.” değerlendirmesinde bulundu.

Dünyadaki insani ve uluslararası yardımların yarısından fazlasının BM aracılığıyla sağlandığını ifade eden Guterres, siyasi kararların BM’nin çalışmalarını felce uğrattığını ve özellikle “daha fazla güce sahip olan” üye devletlerin söz konusu bölünmelerin üstesinden gelinmesine yardımcı olmasının beklendiğini kaydetti.

“İklim krizine yönelik gereken adımlar atılamıyor”

“Kilit üye ülkeler” arasında “yeterli” dayanışma ve mutabakat olmadığı için iklim krizine yönelik gereken adımların atılamadığına işaret eden Guterres, bu yılki görüşmelerde 2015’te dünya liderlerince kabul edilen Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını (SDG) yerine getirmek için harekete geçilmesi için çalışılacağını belirtti.

Emisyonları, 2030’a kadar, hedeflendiği gibi yüzde 45 azaltabilmek için gelişmiş ülkeler ile gelişmekte olan ekonomiler arasında yapılacak “sağlam temelli bir anlaşmanın” gerekliliğinin altını çizen Guterres, emisyonlar azaltılmadığı takdirde “dramatik” zorluklarla karşı karşıya kalınacağını söyledi.

Guterres, ülkelerin, yapay zekanın insanlık için bir tehdit olarak değil yararına kullanılmasını garanti altına almak için bazı yönetim mekanizmalarını bulmak amacıyla bir araya gelmesi gerektiğini ifade etti.

BM Genel Sekreteri, gelecek dönem için aday olmayacağını da açıkladı.

Muhabir: Melike Pala

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu