GüncelGündem

BM projesinde pilot il seçilen Kocaeli, kuracağı sıfır atık sistemiyle rol model olacak

Paylaş:

KOCAELI (AA) – Küresel Çevre Fonunun (GEF) finansal desteğiyle UNDP kapsamında yürütülen “Kirliliğe Karşı Sıfır Atığa Geçiş Girişimi” projesinde Türkiye’de Kocaeli, Sierra Leone Cumhuriyeti’nde Freetown, Tunus’ta Tunus, Çin’de Tianjin ve Uruguay’da Montevideo pilot şehirler olarak seçildi.

Sanayi, tarım ve turizmiyle önde gelen kentlerden Kocaeli’de, 5 milyon avroluk bütçeyle kurulacak sıfır atık sistemiyle kaynağından “ıslak” ve “kuru” olarak toplanan atıklar ekonomiye kazandırılacak.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Mesut Önem, AA muhabirine, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının desteğiyle projede yer aldıklarını ve Türkiye’de projenin faydalanıcı kuruluşunun Bakanlık olduğunu belirtti.

Projenin, sıfır atıkta şehir düzeyinde entegre, planlama ve programlamayı teşvik etmeyi amaçladığını anlatan Önem, Kocaeli Valiliği, ilçe belediyeleri, Kocaeli Sanayi Odası ve sivil toplum kuruluşlarının paydaş olduğunu aktardı.

Önem, hazırlık aşamasındaki projenin 5 yıl sürmesinin planlandığını, Kocaeli’de bu alanda yapılan ve yapılması planlanan faaliyetlerle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla koordineli çalıştıklarını, paydaşların görüşlerinden çıkan sonuçları Bakanlığa bildirildiklerini kaydetti.

Kocaeli’de 2004’ten bu yana atık yönetimi çalışmaları yapılıyor

Proje kapsamında 14-17 Nisan’da Brüksel’de düzenlenen çalıştaya Bakanlık ve UNDP yetkilileriyle katıldıklarından bahseden Önem, sıfır atık konusundaki bakış açılarını ve bugüne kadarki çalışmaları sunma, diğer ülkelerin projelerini de analiz etme imkanı bulduklarını dile getirdi.

Önem, Kocaeli’de 2004’ten bu yana devam eden atık yönetimi çalışmalarının önemini vurgulayarak, şu bilgileri paylaştı:

“2019-2022 arasında il genelinde kaynağından toplanan 175 bin 222 ton kağıt atığı ile 2 milyon 978 bin 774 ağaç kesilmekten kurtarıldı. 86 bin 97 ton cam atığı ile 103 ton cam ham madde, 80 bin 630 ton plastik atık ile 1 milyon 314 bin 269 varil ham petrol, 94 bin 797 ton metal atık ile 123 ton metal ham madde geri kazanılarak ekonomiye katkı sağlandı. Kirlilikle ilgili sıfır atık prensibine uygun hareket etmek ve o yönde çalışmalar yürütmek çok önemli.”

Önem, 2008’den beri her ay düzenli olarak ilçe belediyeleriyle bir araya geldiklerini, ambalaj atıklarının geri kazanılması, kamu kurum ve kuruluşlarının sürece dahil olması ile organik atıkların yönetimi noktasında çalışmalar yürüttüklerini bildirdi.

Proje için 5 milyon avroluk bütçe ayrıldı

Pilot il seçilmeleri sayesinde kentin model ve örnek olacağına değinen Önem, Bakanlığın ve BM’nin, Kocaeli’nin nüfusu ve sanayisiyle önemli şehirler arasında yer almasını dikkate alarak bu kararı verdiğinden bahsetti.

“Kocaeli hem bugüne kadar yaptığı hem de bundan sonra yapacağı çalışmalarla model olma yolunda önemli adım attı.” diyen Önem, toplam 25 milyon avro bütçeli projeden Kocaeli’ye 5 milyon avro pay ayrıldığını bildirdi.

Önem, böylece ilgili alanda gelecekle ilgili planlamaları harekete geçirebileceklerine ve projeyle kentte sıfır atık sistemi kuracaklarına işaret ederek, “En önemli adımı ise ikili toplama. Yani bu, uzun zamandır planladığımız ve gelecekle ilgili mutlaka sonuca varmak isteğimiz bir konu. Ambalaj atıklarıyla yani kuru dediğimiz atıklarla, ıslak dediğimiz atıklar yani organik atıkları birbirinden ayrılarak kaynağından toplanması ve tekrar ekonomiye geri kazandırılması. Aslında döngüsel ekonominin de en önemli başlıklarından biridir. Bizim en önemli hedefimiz budur.” değerlendirmesinde bulundu.

Atıkların kaynağından ayrılarak toplanmasına yönelik kamu kurum ve kuruluşları, vatandaşlar, lisanslı firmalar ve ilçe belediyeleri tarafından çalışmalar yapıldığını anlatan Önem, çalışmaların bu projeyle düzene gireceğini, çevre eğitim merkezi planı kapsamında da gençleri ve gelecek kuşaklara yönelik bilinçlendirme faaliyetleri gerçekleştireceklerini sözlerine ekledi.

Muhabir: Şengül Azbay

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu