AktüelGüncelGündemTürkiye

Boğaziçi Üniversitesi mezun kartlarını süresiz iptal etti

Paylaş:

Boğaziçi Üniversitesi mezun kartlarını süresiz iptal etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum rektör olarak atanan Melih Bulu’nun yerine getirilen Naci İnci, öğrencilerin mezun olduktan sonra üniversiteye girişini sağlayan kartları herhangi bir disiplin cezasına dayandırmadan “süresiz” olarak iptal etti. Öğrencilerin mezuniyet töreni gerçekleştirmesi engellendi.

Evrensel’in haberine göre  rektörlük, giriş kartlarının iptal edilmesi kararını “Kampüste yapılan gösteri ve eylemlerle üniversitenin huzur ve güvenliğini bozma”ya dayandırdı.

Üniversitenin ilgili öğrencilere yolladığı rektör yardımcısı Fazıl Önder Sönmez imzalı belgede, “Kampüste yaptığınız gösteri ve eylemlerle Üniversitenin huzur ve güvenliğini bozduğunuz tespit edildiğinden mezun kartınız süresiz olarak iptal edilmiş olup, kampüse girişinize izin verilmeyecektir” denildi.

ÖĞRENCİLER TEHDİT EDİLMİŞTİ

Boğaziçi TV’nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda öğrencilere 2 Temmuz tarihinde “İzinsiz eylemlere katılan mezunların mezun kartları iptal edilecek, kampüslere girişi engellenecektir” ifadelerinin yer aldığı bir mail gönderildiği görüldü.

Son Dakika
Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü, henüz yeni mezun olan bazı öğrencilerin geçmişte protestolarda yer almasını gerekçe olarak gösterip kampüse girişlerini süresiz olarak yasakladı. https://t.co/wbgUaS4KmM

— Boğaziçi TV (@bogazicitv) July 5, 2022

CEZALARIN X-RAY GÜNÜNE DAYANDIĞI DÜŞÜNÜLÜYOR

Boğaziçi Üniversitesinin 20 Mayıs Taşoda Müzik Festivali öncesinde Güney Kampüs girişine X-Ray cihazı koydurmasının ardından birçok öğrenci X-Ray cihazına çantalarını koymayarak protesto etmiş, kartlarını basarak okula girmek istemişti. Üniversitenin özel güvenlik ekipleri ise durumu protesto eden öğrencilere müdahale etmişti. Ardından üniversite yönetimi X-Ray cihazını protesto eden birçok öğrenciye yönelik disiplin soruşturması başlatmıştı.

Rektörlük, disiplin soruşturması gereğini Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliğinin 6(1)-a bendine dayandırarak öğrencilerin “Etiler Kapı kampüs girişindeki X-ray cihazını kullanmak istemeyerek güvenlik görevlilerinin görevlerini yapmalarına engel olduğu ve mukavemet gösterdiği”ni iddia etti.

Hakkında disiplin soruşturması başlatılan bir öğrenci ise mezun kartı iptalinin x-ray eylemi gününe katılanları cezalandırmak amacıyla yapıldığını belirterek “Amaçlarının mezun olduktan sonra disiplin cezası veremeyecekleri öğrencileri ellerindeki son kozlarıyla cezalandırmak olduğunu düşünüyorum. Özellikle bugün gerçekleşecek alternatif mezuniyetine katılımı olabildiğince düşürmek. Ama biz arkadaşlarımıza destek için orada olacağız” dedi. X-Ray protestosunun ise barışçıl olduğunu asıl suçlunun X-Ray için gereken valilik izninin alınıp alınmadığını bile göstermeyen üniversite yönetiminin olduğunu ekledi. 

MEZUNİYET TÖRENİNE ENGEL

Boğaziçi Üniversitesi’nde, ‘bütçe yetersizliği’ bahanesiyle genel mezuniyet töreni yapmayan yönetime karşı alternatif mezuniyet töreni yapmak isteyen öğrenciler, özel güvenlik tarafından engellendi. Tören için kürsü kurmak isteyen öğrencilere özel güvenlikler engel oldu.

Boğaziçi Üniversitesi’nde Asistan Prof. Dr. Tolga Sütlü, öğrencilerin engellendiği ana ait görüntüleri paylaşarak “Boğaziçi Üniversitesi’nde 154 yıldır yapılan toplu mezuniyet törenini bu sene öğrencilerin karşısına çıkmaya cesaret edemediği için iptal eden Naci İnci ve ekibi, öğrencilerin kendi imkanlarıyla düzenlediği mezuniyet törenine de izin vermiyor.” notunu düştü.

Boğaziçi Üniversitesi’nde 154 yıldır yapılan toplu mezuniyet törenini bu sene öğrencilerin karşısına çıkmaya cesaret edemediği için iptal eden Naci İnci ve ekibi, öğrencilerin kendi imkanlarıyla düzenlediği mezuniyet törenine de izin vermiyor.”

BARYUM KARBONAT

Baryum karbonat, baryum sülfitten ya 60 ila 70 ° C’de soda ( soda külü yöntemi) ile sodyum karbonat ile muamele edilerek veya 40 ila 90 ° C’de karbondioksit geçirilerek ticari olarak üretilir.Soda külü işleminde katı veya çözünmüş sodyum karbonat baryum sülfit solüsyonuna ilave edilir ve baryum karbonat çökelti süzülür, yıkanır ve kurutulur.

Kullanım Alanları:Baryum karbonat esas olarak optik cam, huniler ve baryum manyetik malzemeler, diğer baryum tuzları, seramik, emaye, boya, kaynak çubuk besleme imalatı için kullanılırHavai fişek, alev hazırlığı, seramik kaplamaları ve optik cam yardımcı malzemeleri için de kullanılır.Baryum karbonat esas olarak optik cam, CRT cam ve baryum manyetik materyallerin ve kondansatörlerin imalatı için kullanılır, ayrıca karbon ve metal yüzey işlemlerinin karbürize edilmesi için de kullanılır. Diğer baryum tuzları ve seramik, emaye, pigmentler, boyalar, kauçuk, elektrot imal eden hammaddedir. Ayrıca rodentisit ve arındırıcı ajan, oksidasyon katalizörü olarak da kullanılır.Akı, paspas ve kristalleştirici bir madde olarak işlev görür bazı renklendirme oksitleriyle birleşerek benzersiz renkler üretir Bazılarının, sırlardan yiyecek ve içeceklere kadar sızıntı yapabileceğini iddia etmesi nedeniyle kullanımı tartışmalı.Tuğla, kiremit, toprak ve seramik endüstrisinde baryum karbonat, çiçeklenmeye neden olan çözünür tuzların ( kalsiyum sülfat ve magnezyum sülfat ) çökeltilmesi için killere ilave edilir .

 

Pars alüminyum tozu,parsbakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Parsdemir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksitmürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,parssülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,parssepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars limesülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,parssilisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,parsmagnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyumoksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,parsnikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibdentozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyumsilikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsilnem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,parsmagnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyumsülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars madentozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinkooksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsilsilikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyumtozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,keko75kalay sökücü,kaojel tarımsal kaplama jeli,serajel sera üsüt kaplama jeli,bakırtozu,nital dağlama solüsyonu,pcb test kiti,fire assay fluks,sgs,alfredkniht,bronz tozu,ironfer ağırlık tozu,demir tozu,kurşun tozu,sarı kurşunoksit,mürdesenk,pirinç tozu,ferro alaşım tozları,nanomikron.com,nanomikronmetal tozları,muskovit,kuvars tozu,silika tozu,mika tozu,kalsine kaolin,rafinesaf kaolin,meta kaolin,dmrsüren şirketler grubu,mikronize madenler,kalsiyumoksit,kalsiyum hidroksit,claypacks oksijen emici,grafit tozu,yağlı grafit,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0216 4421200-05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.nanomikron.com, www.claypacks.com, www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.metaltoz.com

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu