Ekonomi

Borsa İstanbul’da gong İş Bankası’nın 100. Yıl Bonosu için çaldı

Paylaş:

İSTANBUL (AA) – Türkiye İş Bankası’nın, ​​​​​​​100. yıl dönümüne özel olarak halka arz ettiği 100. yıl bonosu, bugün Borsa İstanbul’da düzenlenen gong töreninin ardından işleme açıldı.

Türkiye’nin ilk yeşil finansman bonosu olan “100. Yıl Bonosu” bankanın kuruluş yıl dönümü olan 26 Ağustos 2024 vadesini taşıyan 126 gün vadeli işlemle yüzde 55’lik basit faiz üzerinden getiri sağlayacak.

Törende konuşan İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, ilk defa yeşil borçlanma aracının halka arz yoluyla ve bu büyüklükte ihraç edildiğini söyledi.

Halka arz için 3 milyar lira ile yola çıktıklarını sonrasında bu rakamı mevzuat kapsamında yüzde 50 artırarak 4,5 milyar liraya yükselttiklerini kaydeden Aran, “50 bin yatırımcıdan bireysel olarak 4,8 milyar lira, kurumsal olarak 2,9 milyar lira olmak üzere toplamda 7,7 milyar liralık talep geldi. Bu talebin yaklaşık yüzde 85’e yakın bölümünün İşCEP aracılığıyla gelmesi ve yüzde 15’inin 20-30 yaş arasındaki gençlerimizden oluşması bizler için çok kıymetli. 100. Yıl Bonosu’nun, sermaye piyasalarının nasıl tabana ve geniş bir kesime, yatırımcı grubuna erişebildiğini gösteriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

100. yılda çıkarılan bononun, kumbara ve yatırım hesabı gibi geçmişteki ilklerle benzerlik taşıdığını ifade eden Aran, ” Bonoyu, ülkemizde 100 yıl önce kumbara ile başlayan tasarruf alışkanlığının bu kez sermaye piyasalarına bir yansıması olarak görüyorum”” dedi.

“Tasarrufa ihtiyacı olan bir ülkeyiz”

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Hakan Aran, yoğun talebin tamamının karşılanamadığını söyleyerek, “Gelen talepte bireysel yatırımcıların yüzde 83’ünü, kurumsal yatırımcıların yüzde 17’sini karşılayabildik ama 50 bin yatırımcıya 4,5 milyar liralık halka arz yapıyor olmak büyük mutluluk.” dedi.

Tutarın en düşük 1000 lira olmasıyla küçük yatırımcıya hitap ettiklerini ifade eden Aran, şu değerlendirmelerde bulundu:

“ Bugün 1000 liraya bir vadeli hesap açamıyorsunuz ama bu bonodan alabildiniz. Sermaye piyasasına yatırım yapabildiniz. Küçük birikimlerin tasarrufa dönüşmesi anlamında tam 15 bin yatırımcımız 1000 liralık bir parayla bu bonoya girdi. Ben bunu çok kıymetli buluyorum. Yüz yıl önce kumbarayla başlayan tasarruf bilincinin, bugün bu bonoya dönüşmesi yüz yılda kat ettiğimiz mesafeyi gösteriyor. Biz hala tasarrufa, birikime ihtiyacı olan bir ülkeyiz. Bu tarz ürünlerin, üstelik yeşil olması ve buradan elde edilen gelirin yeşil dönüşümü kredilendirmede kullanılması çok kadar kıymetli.”

“Bizi ilerleyen dönemlerde bu tarz halk arzlar yaparken göreceksiniz”

Türkiye’de ilk yeşil borçlanma aracını 2016 yılında iştirakleri olan Türkiye Sınai Kalkınma Bankasının (TKSB) çıkardığına dikkati çeken Aran, İş Bankası olarak 2023 aralık ayında ilk defa TL bazında yeşil borçlanmaya çıktıklarını ifade etti.

100. yıl bonosunu halka arz ederek ilkleri devam ettirdiklerini belirten Aran,” Yeşil dönüşümün desteklenmesi anlamında bu kilometre taşlarını düşündüğünüz zaman İş Bankası her zaman öncü olmuştur ve öncü olmaya da devam edecektir. Dolayısıyla ülkemizde hem tasarruf alışkanlığının devam etmesi hem de yeşil dönüşümün desteklenmesi konusunda bizi aktif olarak bu tarz ürünler, bu tarz halk arzlar yaparken göreceksiniz.” ifadesini kullandı.

Kısmi bölünme sürecini değerlendiren Aran, Sermaye Piyasası Kurulu ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan alacakları onaylara göre en geç 31 Ağustos’ta olağanüstü genel kurulun onayına sunarak holdingleşmeyi tamamlamak istediklerini söyledi.

Muhabir: Serap Doğan

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu