GüncelGündem

Bu Bir Felaket! On binlerce balık öldü, leşler denize salındı

Paylaş:

İzmir’in Dikili ilçesindeki Çandarlı Körfezi’ne dökülen Bakırçay’da on binlerce balık öldü. Çevreciler vefat sebebinin araştırılmasını ve balık leşlerinin toplanmasını istedi. Ama, ırmaktaki set kaldırılarak balık leşlerinin denize akmasının önü açıldı.

Çevre örgütü temsilcileri, Bergama Belediyesi tarafından kelam konusu alana cüruf döküldüğünü tez etmişti.

Çevreciler daha evvel de Soma’dan gelen kömür suları, bölgedeki fabrikaların kimyasal atıkları, evsel atıklar ve salça fabrikalarından akan asitli suların Bakırçay’ı kirlettiğini de açıklamıştı.

ÇEVRECİLER BALIK ÖLÜMLERİNİN ARAŞTIRILMASINI İSTEMİŞTİ

İzmir’in Dikili İlçesi’ne bağlı Çandarlı Mahallesi Halk Meclisi üyeleri, evvelki gün olay yerine giderek meyyit balıkların toplanmasını, numuneler alınarak vefat sebeplerinin araştırılmasını istemişti.

Her yaz olduğu üzere bu sene de ırmağa ziraî emelli set çekildiğini belirten vatandaşlar, çürümüş balık leşleri temizlenmeden deniz yolunun açılmamasını da talep etmişti.

Çandarlı Halk Meclisi’nden Muhammed Çekiç, “Balık ölümlerinin bilimsel nedenleri araştırılmadan denize salınması, bu denizde yüzen, bu denizden beslenen bizlerin sıhhatini da tehdit etmez mi? Bu sularda yaşayan başka canlılar için tehdit değil mi? Yetkililere soruyorum; ‘Seti yık, meyyit balıkları denize sal, manzara yok olsun’ mu’ diyeceksiniz” diye sormuştu.

ONBİNLERCE BALIK LEŞİ DENİZE AKITILACAK

Bu sabah, balık leşlerinin bulunduğu ırmaktaki setin açıldığı görüldü. Bergama Belediyesi’nin gönderdiği öğrenilen iş makinesinin seti açılmasıyla on binlerce meyyit balığın denize akmasının da önü açıldı.

BU BİR FELAKET

Uyarıların dikkate alınmadığını belirten Muhammed Çekiç,  “Bu imajın yok edilmesi için Çandarlı Muhtarı’nın öncülüğünde kepçe geldi ve burayı açtı. Manzara yok edilecek lakin meyyit balıklar ve balığı öldüren zehirler, ağır metaller denize akıtılacak. Bu bir felaket” dedi.

ACİL TAHLİL GETİRİLSİN

Olay yerine giden Çandarlı Halk Meclisi’nin öbür üyeleri de şöyle konuştu:

Berna Taşdelen: “Burası Bakırçay’ın uzantısı. Çok fazla balık mevti var. İnanılmaz makus kokuyor. Belediyenin aracı o ilişkiyi açıyor. Denize karışmasına sebep olacak. Bu balıkların neden öldüğü araştırılmadan denize salınması büyük ıstırap yaratabilir.”

Eyyüp Sabri Gamsız: “Kamuoyu oluşmasın diye yapılan bir şey bu. Sorun belirli. Burada çim üreten büyük firmalar var. Onlar bu sudan yararlanmak istiyor. Koskoca derenin önü betonla kapatılmış. Milyonlarca balığın vefatına neden oldular. Çandarlı Halk Meclisi olarak hususun üzerine gideceğiz.”

Türk Öğer Koç: “Burada daha makûs bir olay var. Menfezlerin tıkalı olması, yağmur döneminin başlayacak olması daha büyük felaketlere neden olabilir. Bu problemlere hemen sorun getirilmezse, yarın afet çığlıkları hiçbir işe yaramayacak.”

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu