GüncelGündem

Bu Kadar İnsan Kapıkule’ye Kadar Nasıl Geldi? Valilik Haber Ajanslarını Susturmuş…

Paylaş:

Kapıkule Sınır Kapısı’nda önceki gün yaşanan olayda adli soruşturma halen devam ederken, Edirne Valiliği, eylemci grup için “marjinal bir grup” tanımlaması yaparak sosyal medyaya yansıyan görüntülerle ortaya atılan işgal iddialarının doğru olmadığını savundu.

T24 yazarı Tolga Şardan, valiliğin açıklamasını ve konuya ilişkin çarpıcı detayları gündemine taşıdı.

Şardan bugün yayımlanan köşe yazısında, “Şöyle ki, sabah 09.45’te yaşandığını basın açıklamasında duyuran Edirne Valiliği’nin söz konusu olayla ilgili kamuoyuna bilgilendirmesini saat 16.17’de yapması dikkat çekici. O saate kadar neden beklendiği meçhul. Valiliğin, Ankara’da hangi makamlarla nasıl temas kurduğunu düşünmek hiç de zor değil. Ayrıca valilik, sınır kapısında yaşanan arbedeyi haber yapmamaları için kentte faaliyette bulunan üç haber ajansından ricacı olduğunu hatırlatayım. Olayın kimi sosyal medya hesaplarından gündeme gelmesiyle birlikte valilik, resmî açıklama yapmak zorunda kaldı.” ifadelerini kullandı.

İşgal girişimi iddialarına sebep olan eylem hakkında valiliğin, “Bahse konu grup içerisinde yer alan ve kendilerini gazeteci olarak tanıtan Birleşik Krallık uyruklu iki kişinin, 22.05.2023 günü gece saatlerinde havayoluyla İstanbul’a geldikleri, akabinde bu grupla buluşarak Kapıkule Gümrük Kapısı’na kadar birlikte geldikleri tespit edilmiştir.” açıklamasına yer veren Şardan, “İşin Türkçesi; valilik, gazeteci olarak görülen iki İngiliz vatandaşının “ajanlık” faaliyetleri çerçevesinde bulunduğu iddiasında.” dedi.

Eylemdeki soru işaretlerine değinen Şardan, şu ifadelere yer verdi:

Yapılan tespitlere göre, kendilerini şimdiye kadar Türkiye gündeminde pek de duyulmayan dini gruba ait olarak nitelendiren grup, İstanbul’da bir araya gelerek üç otobüsle Edirne’ye ulaştı.

Söz konusu kişilerin İstanbul’da bir süreden beri yaşadıkları biliniyor. Bu süre zarfında kimlerle nasıl bağlantılarının bulunduğunun, devletin istihbarat birimlerince tespitinin yapılıp yapılmadığı da soru işareti.

Kaldı ki, İstanbul’da bir araya gelen grubun, İngiltere’den kente gelen iki gazetecinin de katılmasıyla Edirne’ye doğru yola çıkışı devletin istihbarat birimlerince biliniyorsa ve sınır kapısına kadar ulaşmaları sağlandıysa ciddi bir durumla karşı karşıyız demektir. Yok eğer bilinmiyorsa o da ayrı konu elbette.

Eylemcilerin üç otobüs eşliğinde İstanbul’dan TEM otoyolunu kullanarak Kapıkule’ye varışına kadar yolda hiç durdurulması ve aramaya tabi tutulmaması da dikkate değer.

Devletin kayıtlarına girmiş kimi örgüt ve yapıların her anını takip eden, nefes alışlarını dahi izleyen devlet kurumlarının, üç otobüsle organize olan ve İstanbul’dan Edirne’ye kadar gitmeyi başaran söz konusu grubu izlememiş olmasını nasıl açıklamak gerekir acaba?

TEM’de görev yapan otoyol polislerinin üç otobüsle ilgili işlem yapmamasının yanında otobüslerin önce Çorlu- Burgaz bölgesindeki jandarma kontrol bölgesi ile TEM otoyolundan çıkıştaki jandarma uygulama noktasındaki görevlilerin dikkatini çekmeden Kapıkule’ye ulaşmasının bir yanıtı mutlaka vardır.

Yetmedi, olay yerinden sadece 20-30 metre uzakta faaliyette bulunan Kapıkule giriş- çıkış bölgesindeki güvenlik noktasının da işe uyanamamasının sürece etkisini değerlendirmek gerekecek.

Yanı sıra, eylemcilerin bağlı olduklarını öne sürdükleri Ahmedi Barış ve Işık Dini adlı grubun, “riskli ve takip edilmesi gereken yapılar içinde olup olmadığı” sorusunun yanıtını da göz ardı etmemek gerekiyor şüphesiz.

Belki de asıl üzerinde konuşulması gereken, İngiltere vatandaşı olan gazeteci kimlikli iki kişinin “ajanlık faaliyeti” iddiasının merkezinde olması ve Türkiye sınırları içinde istihbarat operasyonunu gerçekleştirmeleri.

Daha doğrusu; yabancı bir ülkenin, Türkiye’deki “karşı casusluk” faaliyetinin zamanında tespit edilememesi ya da önlenememesinin de değerlendirilmesini unutmamak lazım tabii ki.

Her ne kadar basit bir olay gibi gözükse de Türkiye’nin batıya, daha doğrusu AB’ye açılan sınır kapısının göbeğinde böylesi bir olayın öncesinde ve sonrasında yaşananların göz ardı edilmemesi gereken bir durum sanırım.

Hele ki, Türkiye’nin siyaset tarihinde böylesine önemli bir seçime günler kala, hem de göçmenler ve sığınmacıların bu seçimde önemli bir gündem maddesi olduğu dikkate alınırsa.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu