GüncelGündem

Bugün Marmara Depremi’nin 17. yıldönümünü,Başımız sağolsun

Paylaş:

17 Ağustos depreminde hayatını kaybedenler için Gölcük ve Avcılar’da anma töreni düzenlendi.

17 Ağustos 1999’da, merkez üssü Kocaeli’nin Gölcük İlçesi olan 7.4 büyüklüğündeki depremde yaşamını yitirenler, Gölcük İlçesi Kavaklı sahilinde anıldı.

Anma etkinliğine Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı, Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Cengiz Kurtuluş, depremde yaşamlarını yitirenlerin yakınları ve vatandaşlar katıldı. Program, Ankara Kocatepe Camii İmam Hatibi İsmail Coşar’ın Kuran-ı Kerim Tilaveti ile başladı.

Depremin değil, tedbir almamanın öldürdüğünü söyleyen Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, “O gece en yakınlarını 45 saniyede kaybeden, sahip olduğu maddi ama özellikle manevi değerleri, başta hayat arkadaşı, çocuğu, babası, eşi olmak üzere kaybeden, bugün aramızda olan siz Gölcüklülere de sabır diliyorum. Şüphesiz her afetin ve buna bağlı ortaya çıkan sonuçları ağırdır. Cenabı Allah insana aklı bahşetmiştir. Akıl insanın en temel varlıklardan en önemli özelliklerden biridir. Eğer akılla hareket edersek, ödediğimiz bedelleri belki de hiç ödemeyeceğiz. Deprem öldürmüyor. Aklı kullanmamak ve tedbir almamak öldürüyor. Nedir o, binalar” dedi.

Marmara depreminin dünyadaki en ağır deprem olmadığını söyleyen Güzeloğul konuşmasını söyle sürdürdü:

“Gölcük’te 13 bin bina o gece yıkıldı. 2 bin 500 işyeri yıkıldı. 6 bin can hayata veda etti. Bilin ki; dünyada yaşanmış en yüksek ve en ağır deprem değildi. Bizi öldüren imarsız, plansız, sağlıksız, güvensiz ve ne yazıkki akılsız yapılar ve yanlışlardı. Çok önemli mesafeler aldık. Şunu açıklıkla belirtmeli ki; çok güçlü sekilde de tedbirlerimizi aldık. Dünya’nın her bölgesinde deprem ve doğal afetlerde kurum ve kuruluşlarımız başarılı bir çalışma gerçekleştiriyor. Canını hiç kimsenin risklerle bırakmasının işi, aklın işi değildir. En büyük emanetimiz olan canımızı koruyalım. Bize başvurduğunuzda ister bina, ister mahalle bazında kentsel dönüşüm mümkün. Yeterki siz bu iradenizle bize gelin” dedi.

 

Marmara Depremini yaşayanların hafızalarında o anın canlı durduğunu söyleyen Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş ise, “Asrın felaketinin üzerinden 17 yıl geçti. O felaketi birebir yaşayan herbirimizin hafızalarında o an canlı duruyor. Unutmamız mümkün değil. Deprem felaketinin ne anlam ifade ettiğini birçoğumuz o tarihe kadar bilmiyordu. 1999’da Kavaklı sahilde, 6 katlı binanın ikinci katında yaşıyordum. Depremi orada yaşadım. 45 saniye süren sarsıntı. Her yönden gelen bir sarsıntıydı. Dengede kalmanızın mümkün olmadığı bir sarsıntıydı. Aşağıya indiğimizde rıhtım çökmüş, deniz 200 metre gelmişti. Böyle bir felaket. O felaket sonrası Gölcük’ü herbirimiz hatırlıyoruz. Bir daha burada yeniden yaşam olur mu diye geride kalanlar soruyordu. Umutsuzluk, karamsızlık hakimdi. 6 bin kişi şehit olmuş, binlerce yaralı, binlerce bina yıkılmış. Ticaret bitmiş, sosyal hayat tükenmiş. Bunun birçok nedenleri var. Biz o nedenlerin ışığında geleceğimizi şekillendirirken, almamız gereken dersleri alarak yolumuza devam edeceğiz. Bizler bu dersleri alarak yolumuza devam ettik. Depremin enkazından filiz gibi Gölcük’ün doğması adına hep beraber sürdürdük. Bugün baktığınızda sosyal alanları, eğitim, sağlık alanları olan bir Gölcük ile karşı karşıyayız. Ama herşey bitmedi. Bitmedi ki buradayız. Her yıl burada bir şekilde buluşuyoruz. Biz yaşadık, hazırlıksız yakalandık, ağır bir bedel ödedik, ve bundan sonra yaşanacak depremlerde siz de ağır bir bedel ödemeyin.”

Gölcük’te önemli sorunlar olduğunu söyleyen Ellibeş, “1999 depreminden var olan bütün bina stokları bizim için bir tehdit. Bir tabutun içinde mi yaşıyoruz, yoksa geleceğe gidecek mutlu bir evde mi yaşıyoruz, bunu bir sormalıyız kendimize. 1999’dan önceki bina stoklarında yaşayanlar kendilerine bir sormalı. Bizlerle beraber, siz de aynı heyecanı duyun, birlikte hareket edelim. 5 bölgede kentsel dönüşüm kararları aldık. Bu dönüşümü başlattık. Vatandaşlarımızın daha mutlu, huzurlu yaşabileceği bu alanlar için çalışıyoruz. Vatandaşlarımızı çağdaş binalarla buluşturacağız. 17 Ağustos’ta yaşamlarını yitirenlere Allah’tan rahmet diliyorum.” diye konuştu.

Marmara depreminin yüzyılın en büyük depremlerinden biri olduğunu söyleyen Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Cengiz Kurtuluş, “17 Ağustos 1999’da 03.02’de Gölcük’ün 10-15 kilometre altında 7.4 şiddetinde deprem oluştu. Bu deprem 45 saniye sürdü. Gerek büyüklük, gerek etki ve maddi kayıplar açısından baktığımızda, bu depremin son yüzyılımızın en büyük depremlerinden biri olduğunu görürüz. Yaklaşık 16 milyon kişi bu depremden etkilenmiştir. Böyle büyük deprem olduğu zaman bir kereden vuku bulmaz. Böyle bir deprem öncülerini gönderir. Bizim bu öncüleri izleyip, anlamlar çıkartıp depremin geleceğini tahmin edip, tedbirler almalıydık. Kuyular içersinde su seviyelerinin değişimi, sıcaklık ve basınçların artması. Ayrıca deniz seviyesinin değişimi. Denizde balıkların ölmesi deprem habercilerin bazılarıdır. Netice itibariyle Ağustos ayına girdiğimiz zaman su değişimleri başladı. Su sıcaklıklarında artma başladı. Bunları anlattığımızda, halkımız değer vermedi. Hatta evlerinin değeri düştüğü gerekçesiyle de bayanların saldırısına uğradım. 17 Ağustos’ta deprem oldu. Deprem olunca işin vehametini anlamış olduk. Sağlam olmayan balçık zeminler, bataklıktan kurutularak kazanılan zeminlere yapılan binalarda çok büyük hasarlar meydana geldi. Deprem tedbirlerini alalım.”

Konuşmaların ardından Gölcük Belediyesi Gölcük Esnaf ve Sanatlar Odası Arama ve Kurtarma Timi (GESOTİM) deprem sergisi açıldı.

 

AVCILAR’DA DA ANILDI
Marmara Depremi’nde 270 kişinin yaşamıni yitirdiği Avcılar’da, felaketin kurbanları anıldı.

Avcılar Belediyesi ile CHP İstanbul İl Başkanlığı, 1999 Marmara Depremi’nin 17’nci yıldönümü nedniyle anma programı düzenledi. Barış Manço Kültür Merkezi’ndeki anma programında Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, yer bilimci Prof.Dr. Haluk Eyidoğan ile Yrd.Doç.Dr. Oğuz Gündoğdu, AKUT kurucu üyelerinden Nasuh Mahruki, jeolog Esen Arpat, Afet Yönetim Uzmanı Özden Işık, CHP İl Başkan Yardımcısı Ufuk Özdündar katıldı. Olası Marmara Depremi’nin yaratabileceği sorunların ele alındığı panelde konuşan Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, Japonya denilince depremle değil, depremle nasıl başa çıktığı ile anıldığını belirterek, kendilerine bu ülkeyi örnek aldıklarını, halkı deprem konusunda bilgilendirmeyi hedeflediklerini anlattı.

Panelden sonra katılımcılar ve afet mücadele ekipleri, ellerinde mumlar ve karanfiller olduğu halde Marmara Caddesi’ne yürüdü. Gönüllü kurtarma görevlilerinin sık sık düdük çalarak ve ‘Sesimi duyan var mı’ diye bağırdığı yürüyüş, 270 deprem kurbanı adına yaptırılan anıtın önünde sona erdi. Burada saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ardından konuşan Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, depremin acısını yakından hissettiklerini, benzer acıların yaşanmaması için herkesi her ayın son pazartesi günü yaptıkları Afet Gönüllüleri Toplantısı’na katılmaya davet etti. Anma törenine katılanlar anıta birer karanfil bıraktı.

Paylaş:

DEKTROZ MONOHİDRAT

Dekstroz monohidrat, bir molekül kristal suyu içeren, saflaştırılmış ve kristallendirilmiş D-glikozudur. Nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Saf haliyle 100’lük bir dekstroz eşdeğerine sahiptir , bu da %100 saf dekstrozun başka maddelerle bir karışımın olmadığını gösterir.

Anhidrus ve monohidrat olmak üzere iki türü olan dekstrozun monohidrat türü; nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Dekstroz anhidrusun elde edilmesi ise,  60 oC'nin üzerinde ürünün yeniden kristalize edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Yüksek glisemik endeksi nedeniyle sindirilmesi kolay , tüketmek için güvenli ve uzun raf ömürlüdür. Fermente olabilen bir karbonhidrat kaynağı olan dekstroz ekonomik bir şeker kaynağıdır.

Fırıncılık ürünlerinde maya besin yeri bileşeni olarak görev yapan dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul etmekte, bu durumda mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açmaktadır. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duymaktadır. Bu durum, daha fazla miktarda maya kullanımına da yol açmakta, sonuçta fırınlama öncesi uzun süreli bekletmeden kaynaklanan ekmek somununun solgun ve tazelik kaybı yaşamasına da neden olmaktadır.

Fermente olabilecek bir karbonhidrat olan dekstroz, karbondioksit için de en ekonomik kaynağı oluşturmaktadır. 

Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir. 

Karbonhidratlar içerisinde tek şekerli (monosakkarit) olan dekstroz, yüksek enerji kapasitesi sebebiyle, enerji içeceklerinde ve serumda yüksek oranda kullanılır. Dekstroz, oldukça hızlı emilme ve kana karışma özelliğine sahiptir.

Doktorlar, dekstroz monohidratı küçük çocukların beslenmesi, diyabetik hastalarında insülin şoklarına karşı, obezitenin tedavisinde, daha fazla fiziksel faaliyet gösterilen durumlarda kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında kullanılmaktadır.

Bu özelliklerden dolayı dekstroz monohidrat, uygun vitamin ve minerallerle formüle edilerek fiziksel stres gibi durumlarda kullanılan preparatların bileşiminde yer almaktadır. 

Humektant olması, higroskopitesi ve sıkıştırılabilirlik gibi fonksiyonel özelliklere sahip olan dekstrozun anhidrat türü ise, düşük nem düzeylerinin sürdürülmesi gereken ürünlerde serbest suyu kontrol etmektedir.

Dekstroz, dehidrasyon tedavisinde de kullanılır. Vücutta metabolize edilip kaybolur ve serbest kalan su, hücre dışı ve hücre içi sıvı kompartmanındaki eksikliği tamamlar. Birincil su eksikliğinde, eksikliğin derecesine göre 3 litre veya daha fazla vermek gerekebilir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu