AktüelGüncelTürkiye

Bütce’den Türkiye Maarif Vakfı’na 1,3 milyar TL

Paylaş:

Bütce'den Türkiye Maarif Vakfı’na 1,3 milyar TL

TBMM’ye sunulan 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Yasa Teklifi’ne göre, “Kâr amacı gütmeyen” kuruluşlara toplam 4 milyar TL’nin üzerinde para aktarılacak. Yalnızca Türkiye Maarif Vakfı, merkezi yönetim bütçesinden 1,3 milyar TL alacak.

2022 yılına yönelik bütçe teklifine göre, Yeşilay’ın başlangıç ödeneği 2021 yılına göre 2022 yılında yüzde 12, Maarif’in ise yüzde 185 artacak.


İktidarın, “Arpalığı” olarak nitelendirilen kuruluşların 2022 yılı için öngörülen ödenekleri belli oldu. 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbe girişiminin ardından kurulan ve “Yurtdışındaki FETÖ okullarını devralmak” görevi verilen Maarif Vakfı, 2021 yılına göre 2022 yılı ödeneğini üçe katladı. Yurtdışında yürüttüğü eğitim faaliyetleri itibarıyla “Paralel Bakanlık” olarak nitelendirilen ve MEB ile yetki çatışması yaşayan vakfa 2022 yılı için 1 milyar 389 milyon 323 bin TL teklif edildi.

MEB bütçesinden Maarif’e 2017, 2018 ve 2019 yıllarında sırasıyla 163 milyon TL, 270 milyon TL ve 422 milyon TL aktarıldı. Cumhurbaşkanlığı Kararı ile vakfa 2020 yılında MEB’den aktarılan para ise 684 milyon TL olarak gerçekleşti. Kaynakları eğitimdeki sorunların çözümü için yetersiz bulunan MEB’den dört yılda 1 milyar TL’nin üzerinde para alan Maarif’in 2022 yılı başlangıç ödeneği kayıtlara, 1,3 milyar TL olarak geçti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak’ın yanı sıra çok sayıda AKP’li ismin de yönetiminde yer aldığı Yeşilay’ın 2022 yılı başlangıç ödeneği ise 187 milyon 358 bin TL olarak hesaplandı. Teklife göre, milletvekillerince faaliyetlerine ilişkin hazırlanan soru önergelerine tatmin edici yanıtlar alınamayan Yeşilay’ın 2022 yılı başlangıç ödeneği 2021 yılına göre yüzde 12,1 arttı.

***

Aile derneği

Esra Albayrak’ın yanı sıra Yeşilay yönetiminde dikkat çeken diğer bazı isimler şöyle:

Yeşilay Genel Sekretere Yardımcısı: Önder İmam Hatipliler Derneği’nde Genel Başkan Yardımcısı olarak bir dönem görev yapan Yasin Erol.

Yeşilay Yönetim Kurulu Üyesi: Önder İmam Hatipliler Derneği Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kaan.

Yeşilay Genel Sekreteri: Numan Kurtulmuş’un kurucusu olduğu HAS Parti’den milletvekili adayı olan Osman Baturhan Dursun.

Yeşilay Yönetim Kurulu Üyesi: AKP’li eski Bakan Fatma Betül Sayan Kaya’nın eşi İlyas Kaya.

Mustafa Bildircin/Birgün

KURŞUN OKSİT MÜRDESENK NEDİR?

Kurşun oksit , PbO, mol ağırlığı 223, sırlarda çok kullanılan oksitlerden biridir.

880C’de erimeye başlar.

Başta ucuz olması ve çok iyi eritici özelliğinin olmasından dolayı tercih edilir.

Özellikle ham çömlekçi sırların yapımında kullanılan bir hammadde olup, renksiz parlak sırlara sarımtırak bir görüntü verir.

Kurşun oksit, çinko oksit ve silis ile birlikte kullanılırsa çözünürlüğü artar.

Sırı yumuşatarak ona esneklik kazandırır, gerilme yeteneğini artırır.

Sır çözeltisinin viskozitesini düşürür.

Alkalilerle karıştırıldığında sırın genleşme katsayısını düşürür.

Kırınım katsayısının yüksekliğinden dolayı çok parlaklık verir.

Bu nedenle artistik ve süs amaçlı formlarda daha çok kullanılır.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0552 3307100-0532 5466184

www.kimyadeposu.com

Kimyadeposu.com

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu