Can Dündar a Suikast…

Can Dündar’ı hedef alarak silahlı saldırıda bulunan kişinin 1976 Sivas doğumlu Murat Şahin olduğu öğrenildi..

İstanbul’da, Erdem Gül’le birlikte yargılanan Can Dündar, adliyeye çıkışında silahlı saldırıya uğradı. Dündar,  yara almadan kurtulurken, polis saldırgan Murat Şahin’i yakaladı. Olayda, NTV Muabiri Yağız Şenkal hafif yaralandı.

https://youtu.be/6pgfTA5ZdGQ

Saldırı saat 17.15 sıralarında, Çağlayan  Adliyesi bahçesinde meydana geldi. MİT TIR’ları davası kapsamında yargılanan Can Dündar, mahkemeye ara verildiği için eşiyle dışarıya çıktı. Bu sırada Dündar, Çifti’ne yaklaşan saldırgan iddiaya göre, “Sen vatan hainisin” diyerek 3 el ateş etti. Saldırganı fark eden Can Dündar, hedef olmamak için sağa doğru çekildi. Bu sırada polisin müdahale ettiği silahlı saldırgan yere yatırılarak gözaltına alındı. Olayda, Can Dündar ve eşi yara almadan kurtulurken , NTV muhabiri Yağız Şenkal seken kurşunla bacağından yaralandı.

Gözaltına alınan saldırgan, adliyedeki polis noktasına götürüldü. İstanbul Emniyeti’ne bağlı Terörle Mücale Şube Müdürlüğü ekiplerince sorgulanan saldırganın Sivas doğumlu 40 yanındaki Murat Şahin olduğu belirlendi. Emniyetteki kayıtları incelenen şüphelinin,  terör suçundan girişi olmadığı anlaşıldı.  Şüphelinin yakalanır yakalanmaz, “Vatan, Millet sevgisi için yaptım. Bunun Vatan’a ihanet ettiğini düşündüğüm için yaptim. Ben, sağ görüşlüyüm. Doğu’da hergün asker ölüyor, o burada vatan hainliği yapıyor” dediği öğrenildi. Terör bağlantısı olmadığı anlaşılan saldırgan Asayiş Şube Müdürlüğü’ne gönderildi. Murat Şahin’in yaralamadan suç kaydı olduğu öğrenildi. Ayrıca işsiz, evli ve bir çocuk babası olduğu açıklandı.

Saldırı sonrası açıklama yapan Can Dündar, ” İyim bende birşey yok. Mahkeme kararı için ara vermişti. Beklerken çıltığomızda böyle bir saldırı gerçekleşti. Kimdir nedir bilmiyorum. Sadece silahını bana yönelttiğini gördüm. Hedef gösterenler inşallah bundan ders alır. İçeride adliyede, dışarıda silahla yıldırmaya #çalışıyorlar” dedi.