Çavuşoğlu’ndan Mihraç Ural tepkisi: ‘Tutuklanmasını ve iadesini istedik’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Soçi’deki kongrede görülen Acilciler örgütünün lideri Mihraç Ural hakkında “O teröristin tutuklanmasını ve iadesini istedik” dedi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, Mihraç Ural hakkında şunları söyledi:

“Biz Rusya’dan izahat istedik. Bu şahsın tutuklanıp Türkiye’ye teslim edilmesini istedik. Bu şahıs kırmızı bültenle aranan bir isim. Rusya’nın bize verdiği listede bu isim yok. Sahte belgelerle ülkeye girmiş ve farklı yerlerde fotoğraf çektirerek adeta şov yapmıştır. Şimdi bu konuda Rusya çalışmalar yapıp bize dönecek. Bizzat Putin ilgileniyor.”

‘Soçi başarılıydı’

Soçi’de düzenlenen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nde yaşananları da değerlendiren Çavuşoğlu’nun ifadeleri şöyle:

Muhalefetin tereddütlerinin giderilmesi için (Sergey) Lavrov’u aramıştım. Ancak giden gruplar havaalanında rejimin bayraklarını ve logolarını görünce katılmak istemediler. Katılmayınca da tüm yetkileri garantör ülke olarak bize devretti. Bu ufak tefek krizleri de aştık. Suriye konusu kolay bir konu değil. Bana göre sonuç bildirgesi çok başarılı. Biz garantör ülkelerden birisi olarak istediklerimizi buraya koyduk. BM Güvenlik Konseyi kararına, Cenevre sürecine atıfta bulunması önemli. Anayasa komisyonu için 150 isim belirledik. Üç garantör ülke, 50’şer isim verdi. De Mistura, bu 150 kişi içerisinden bir anayasa komisyonu oluşturacak. Ve bu komisyon Cenevre’de toplanacak. Rejimin artık anayasa ve seçim konusunda tartışmaya başlaması gerekiyor. Bence başarılı bir zirve oldu.”

‘Biz Fransa değiliz ki işgal edelim’

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile birlikte yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı’na Fransa’dan gelen tepkiyi de eleştiren Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Afrin’le ilgili Fransa ya da başka bir ülke bize ders vermez. Bu Avrupalıların şöyle bir ikiyüzlülüğü var. Yüzünüze karşı haklısınız diyorlar, arkanızdan açıklama yapıyorlar. Biz Fransa değiliz, Cezayir’i işgal edelim. Hatırlatma da bulunmalarını bile hakaret sayarız. Bu bir işgal değildir. Suriye’nin toprak bütünlüğünü güçlü bir şekilde destekliyoruz. Suriye’nin topraklarını teröristlerden temizlemeye yöneliktir.”

Jurnalci.com