Çeçenistan yasta… Yusuf Temirkhanov şehit oldu

Rus albay Yuri Budanov tarafından tecavüz edilerek öldürülen Çeçen kızın intikamını alan ve Rusya’nın Omsk kentindeki hapishanede tutulan, Çeçen kahraman Yusuf Temirkhanov, kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

2000 yılında, 15 yaşındaki Çeçen kızı Elza Kungayeva’ya tecavüz ettikten sonra öldüren üniformalı Rus terörist, Albay Yuri Budanov’u öldürerek cezalandıran Çeçen savaşçı Yusuf Temirbulatov, esir tutulduğu Rus hapishanesinde şehit oldu. Yusuf Temirkhanov’un kalp krizi sonucu hayatını kaybettiği bildirildi.

Rus yetkililerin ölüm sebebi olarak kalp krizi açıklaması yapmalarına rağmen açıklama inandırıcılıktan çok uzak olarak değerlendiriliyor. Yusuf Temirkhanov daha önce de Rus askerler tarafından zehirlenmişti.

Temirkhanov’un cenazesi tüm Çeçen ve İnguşları birleştirdi. Kadirov yönetimi ülkede milli yas ilan etti.

YUSUF TEMİRKHANOV’UN MAHKUMİYET SÜRECİ

Rus Çeçen savaşında, Rus generali Budanov, bir köye baskın yapar, bir eve girer, evdekilere insanlık dışı muamelede bulunur, baskından aile kurtulur ve İsviçreye yerleşir, bu ailenin küçük kızı, o baskın sırasında Budanov tarafından tecavüz edilir, işkence bununla bitmez, Budanov tecavüz ettiği küçük bedenin kemiklerini paramparça edip bir mezara gömer.Aile yüreklerinde bu acıyla İsviçre’ye yerleşir.

Çeçen Rus savaş biter, kızın katili Budanov savaş suçundan yargılanır, ancak serbest kalır.

Şehit Yusuf Temirkhanov, hunharca öldürülen Çeçen kızının kanını yerde bırakmaz. Budanov serbest kaldıktan bir kaç gün sonra peşine düşer, katil generali kaldığı Moskova’daki evinin önünde öldürür.

Yusuf Temirkhanov polis tarafından yakalanır ve 15 yıla mahkum edilir.

 

Jurnalci.com