GüncelGündem

Çekerek’te balık baştan koktu

Paylaş:

Yozgat’ın Çekerek ilçesinde AKP’li belediye 2011 yılında su tutularak oluşturulan Çekerek Barajı’nda 2014’ten itibaren Türk somonu projesini uygulamaya koydu. 5 bireye şirket kurduruldu, şirketler belediyeye devroldu, bürokratik tüm süreçler çözüldükten sonra şirketler tekrar özel şahıslara devredildi. İşte evre aşama ‘Türk somonu’ projesinin ayrıntıları:

17.3 MİLYON LİRA KAZANDI

Çekerek Birinci: 10 bin lira sermayeyle 17 Aralık 2020’de Murat Coşgun tarafından kuruldu. Belediye, şirketi 10 bin lira karşılığında satın aldı. Tüm resmi kurumlardan evrak ve müsaadeleri aldıktan sonra yüzde 90’lık pay 8 Şubat 2022’de 9 bin lira karşılığında Öznur Bulut’a sattı. Şirket, proje için devletten 4 milyon 652 bin lira hibe aldı. Yıllık 100 ton üretilen balık için 26.3 milyon lira ciro, 17.3 milyon lira da gelir elde edildi.

ŞİRKETİ 15 GÜNDE DEVRETTİLER

Çekerek İkinci: 21 Kasım 2022’de Gülser Demirbaş tarafından 10 bin lira sermayeyle kuruldu. 2 hafta sonra 7 Aralık 2022’de belediyeye devredildi. Çekerek Belediyesi tüm doküman ve müsaadeleri toplayıp 23 Kasım 2023’te şirketin yüzde 90’ını Seapro Su Eserleri şirketine devretti. Şirketin hakim ortağı Samsunlu Turgay Güçlü oldu. Şirket üretilen 800 ton balıktan 283.9 milyon lira ciro, 141.9 milyon lira gelir kazandı.

Çekerek Üçüncü 17 Kasım 2022’de Betül İnanç, Çekerek Dördüncü birebir gün Duran İtimat, Çekerek Beşinci 21 Kasım 2022’de Kaan Dursun ismine 10’ar bin lira sermayeyle kuruldu, peş peşe belediyeye devredildi. Bürokratik süreçleri sürüyor.

Bu proje menfaat için yapılmadı

Çekerek Belediye Lideri Eyyüp Çakır, ilçenin Cumhurbaşkanı eski Yardımcısı Fuat Oktay’ın memleketi olduğunu, bir müddettir ilçede ‘yerelde kalkınma’ projelerini hayata geçirdiklerini söyledi. Çekerek Barajında ‘Türk Somonu’ projesini büyütmek istediklerini, istenilen maksadın yakalanması halinde kazanılacak paralarla cari açığın dahi kapatılabileceğini söyleyen Çakır, SÖZCÜ’ye şunları söyledi:

“Bakanlık lokal idare olarak ortak müteşebbis olursak yardımcı olunacağını söyledi. Balıkçılıkla ilgili ne maddi imkanımız ne deneyimimiz var. Payım yüzde 10 lakin ben 1 TL harcamadım. Adamlar buraya seyahat teknesi, kafesler getirdi. Balıkları içine koydu, tahminen 50 milyonluk yatırım var. Belediyelerin şirket kurması çok güç. Şirketin sermayesi 10 bin lira, göstermelik bir sayı.”

Çakır, şirketleri satın alan firmaların önemli kar ettiğinin ettiğinin hatırlatılması üzerine kelamlarını şöyle sürdürdü: “Burada küçük hesaplar yapılıyor. Bizim masrafımız yok ki, ziyan edelim. Ben burada bir model kuruyorum. Sermaye o adamdan, proje benden. Bu memlekette dünya kadar işsiz var, göçüyor gidiyor. Birtakım şeyleri bakanlık tavsiyesi ile yaptık, birileri menfaat kazansın, peşkeş çekelim diye değil.”

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu