Yaşam

Cezaevinde Seks Partisi! Kadın Gardiyanların Seks Düşkünlüğü İşlerinin Sonu Oldu

Paylaş:

Bu tür bir ilişki yaşadıkları gerkçesiyle sadece bir hapishanede 18 kadın çalışanın işine son verildiği belirtiliyor. Peki neden bu kadar çok kadın gardiyan mahkumlarla ilişki yaşıyor ? Kadın gardiyan sayısı yüzde 27 artarken, cezaevi soruımluları suçlunun kötü eğitim olduğunu söylüyor.

Mahkumlarla ilişki yaşadıkları gerekçesiyle bir dizi gardiyanın görevden alınması ve bazılarının da hapse atılmasının ardından kadın gardiyanların eğitimi ve işe alımı konusunda sorular sorulmaya başlandı.
Geçtiğimiz hafta 28 yaşındaki gardiyan Joanne Hunter, Salford’daki HMP Forest Bank hapishanesinde bir mahkumla ilişki yaşadığı ve ona esrar getirdiği için üç yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Başka bir yerde, kuzey Galler’deki HMP Berwyn hapishanesi, mahkumlarla uygunsuz ilişkileri olduğu gerekçesiyle en az 18 kadın personeli işten çıkardıktan sonra bir personel krizi yaşıyor.

DUYGUSALLIK VE YASAK OLANI YAPMA HEYECANI

Cezaevi Memurları Derneği (POA) genel sekreteri Mark Fairhurst durumu ‘deneyimsiz personel çok deneyimli mahkumlar tarafından şartlandırılıyor“ sözlerşyle değerlendiriyor. Şöyle devam ediyor: “Yolsuzluğun önlenmesi konusunda aldıkları ilk eğitim, düşük ücret ve yüksek hayat pahalılığı ile birlikte amaca uygun değil. Bu durum insanlar için cazip. İşe alım prosedürlerini sertleştirmemiz gerekiyor“.

“Kadın cezaevi görevlileri erkek mahkumlar için kolay hedeftir. Bunun nedeni, cezaevi görevlisi olan kadınların genellikle hareketli bir sosyal hayata sahip olmamalarıdır. Birçoğu seksi kıyafetler giymekten ya da barlardan partilere kadar dışarıdaki olağan ortamlarda erkeklerle sohbet etmekten rahatsız olurlar. ‘Cezaevinde bu kadınların kelimenin tam anlamıyla tutsak bir kitlesi ve dış dünyaya kıyasla daha az kadın rekabeti vardır.

Bazı kadınlar bu avantajlardan etkilenip bu ortamda çalışmayı isteyerek seçerken, diğerleri için bu bilinçsiz bir motivasyondur. Pek çok kadın kötü çocuklara, kalp kıranlara ilgi duyuyor. Kendilerini her gün aynı kötü çocuklarla bir arada bulduklarında, ki bunların çoğu çekici sosyopatlar, yalnızlıkları onları daha iyi bir hale getiriyor“.

Psikolog Bayu Prihandito da kadın gardiyanlardan bazılarının sonuçları tam olarak kavrayamadıklarını ya da yakalanmadan durumu idare edebileceklerine inanmış olabileceklerini belirterek “Mahkumlar, naif, savunmasız görünen veya onaylanma arayışında olanlar gibi manipülasyona daha yatkın görünen personel üyelerini tespit edebilir. Bir ilişki kurarak belirli ayrıcalıklar, cezaların azaltılması ve hatta kaçak mallar elde etmeyi hedefleyebilirler. Bu bir güç oyunudur“ diyor.

GÜÇ: BİR AFRODİZYAK TÜRÜ

Danışman Matthew Schubert, güç dengesinin genellikle bir ‘afrodizyak’ görevi gördüğüne katılıyor ve ekliyor: ‘Mahkumlarla ilişkiye girdikleri için hapse atılan gardiyanların büyük çoğunluğu genç ve yeni işlerinde deneyimsizdir. Cezaevi sisteminde gardiyanlar ve mahkumlar arasında bir güç farkı vardır. Kadın gardiyanlar mahkumlar üzerinde bir statüye sahiptir ve bu da cinsel arzu için bir afrodizyak olabilir“.

Yeni bir Bağımsız İzleme Kurulu raporunda, personel sorunları, 2.100’den fazla orta riskli ‘B’ ve ‘C’ kategorisi mahkuma ev sahipliği yapan, Kuzey Galler’in Wrexham kentinde geniş bir sanayi bölgesinde yer alan İngiltere’nin en büyük erkek hapishanesi HMP Berwyn’deki en büyük istikrarsızlaştırıcı faktör’ olarak vurgulandı. 18 vaka 2017’den bu yana gerçekleşirken, 27 yaşındaki Jennifer Gavan, 27 yaşındaki Ayshea Gunn ve 26 yaşındaki Emily Watson adlı üç kadın gardiyan geçen yıl mahkumlarla ilişkileri nedeniyle hapse atıldı.

Watson, tutuklu sevgilisiyle hücresinde üç buluşma ayarlamış, bir buluşma sırasında onunla tam cinsel ilişkiye girmiş ve Noel günü de dahil olmak üzere diğer iki olayda onunla seks yapmış. Gunn, müstehcen video görüşmeleri de dahil olmak üzere 1.200’den fazla telefon görüşmesi yapmış ve sevgilisi Khuram Razaq’ın hücresine sütyen astarının içinde bir çift iç çamaşırı yollamış. Her iki memur da 2019 yılında kamu görevini kötüye kullanmaktan 12 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Nisan 2020’de Gavan, suçlu Alex Coxon ile bir ilişki yaşamaya başladı. Ona cinsel içerikli videolar çektiği bir telefon verdi. Geçen yılın Aralık ayında, görevi kötüye kullanma suçunu kabul ettikten sonra sekiz ay hapis cezasına çarptırıldı. Raporda, Covid’den bu yana hapishanenin kademeli olarak ‘açıldığı’ belirtilerek, ‘ilerlemenin operasyonel personel ve gözetim memuru eksikliğinden olumsuz etkilendiği’ ifade edildi.

Ayrıca birçok personelin deneyimsiz olduğu ve Cezaevi Servisi’nin aktif olarak daha fazla personel alımı yaptığı belirtildi. Saf, savunmasız ve yetersiz eğitimli personelin bir sonucu olduğu söylenen skandala bir yanıt olarak cezaevi, 500 personelinin yolsuzluğu önleme eğitimi almasını önerdi.

MEMUR DENETİMİ YOK

Mahkemede ‘saf’ ve ‘savunmasız’ olarak tanımlanan Hunter, Willis’in kendisine ‘aşık’ olduğuna inanmış ve onun için cezaevine esrar da dahil olmak üzere paketler sokmayı kabul etmişti. Ayrıca ona daha sonra telefonunda bulunan müstehcen fotoğraflar da göndermişti.

Manchester Crown Mahkemesi, Çocukluk ve Gençlik çalışmaları alanında yüksek lisans derecesine sahip olan Hunter’ın Aralık 2018’de cezaevinde nasıl çalışmaya başladığını dinledi. Aralık 2020’de cezaevi yetkilileri Hunter’ın içeriye eşya soktuğuna dair bilgi almış ve güvenlik müdürleri tarafından sorgulandığında Willis ile ilişkisi olduğunu itiraf etmiştir.

Bazıları esrar içeren paketleri Willis için ‘büyük oyuncu’ ve suç çetesi üyesi olarak tanıdığı başka bir mahkuma vererek hapishanenin içine sokmuştur. Willis her paket için ona 200-300 sterlin ödemeyi teklif etmiş ancak Hunter parayı almayı reddetmiştir. Bury, Greater Manchester’dan Hunter, Mart ayındaki duruşmada kamu görevini kötüye kullanmak için komplo kurmak ve cezaevine esrar sokmak veya nakletmek suçlamalarını kabul etti.

Cezaevine izinsiz cep telefonu sokma ya da taşıma suçlamasını ise kabul etmemiş ve bu suçlama dosyaya konulmuştur. Savunmasını yapan Richard Orme, Hunter’ın ‘saf, etkilenebilir ve savunmasız bir genç kadın’ olduğunu söyledi. Orme, “Eğitim hayatındaki ilk işinde vicdansız bir suçlunun kendisinden faydalanması için biçilmiş kaftandı” dedi. Orme, Hunter’ın hiçbir zaman ciddi bir ilişkisi ya da erkek arkadaşı olmadığını çünkü ‘eğitimine odaklandığını’ da kaydetti.

Yargıç, Recorder Paul Hodgkinson, Hunter’ın eylemlerinin ‘ceza adaleti sisteminin kalbine vurduğunu’, cezaevindeki disiplin ve düzenin ‘ciddi şekilde baltalandığını’, halkı, cezaevi görevlilerini ve diğer mahkumları riske attığını söyleyerek onu üç yıl hapse mahkum etti.

23 yaşındaki Aisha Golsby, hükümlü Deano Harrison ile ilişkiye girdiğinde Dorset’teki HMP Portland’da çalışıyordu.O sırada 21 yaşında olan ve hırsızlık ve uyuşturucu satıcılığından hüküm giymiş olan Harrison, hapishaneye yasadışı yollardan soktuğu bir telefonla Instagram’da mesajlaşarak göz alıcı Golsby ile ilişki kurdu.

Tutkulu çift birbirlerini arayıp mesajlaşırken, mahkum daha önce ‘hiç böyle bir aşk hissetmediğini’, Golsby ise ona kalbiyle nasıl güvendiğini yazdı. Golsby diğer mahkumların cep telefonları hakkında zabıt tutarken, Harrison’a olan hisleri nedeniyle bunu yapmadı. Hatta telefonunu saklayabilmesi için onu hücre aramaları hakkında bilgilendirdi. Sonunda cep telefonu bulundu ve Golsby’nin şok geçiren meslektaşları tarafından yapılan aramada Harrison ile aralarındaki ilişki ortaya çıktı.

Golsby tutuklandı ve sorgulandı. İki ay sonra istifasını vermeden önce işinden uzaklaştırıldı. Üç kez kamu görevini kötüye kullanmaktan suçlu bulundu ve Bournemouth Kraliyet Mahkemesi’nde hapis cezasına çarptırıldı. Golsby, Nisan 2020’de henüz 19 yaşındayken HMP Portland’da çalışmaya başlamıştı.
Bir mesajında Harrison ona şunları yazmıştı: ‘Kimse hakkında böyle hissetmemiştim. Bunun derinleşeceğini hiç düşünmemiştim, sana bağlanacağımı düşünmemiştim. Hiç bu kadar kısa sürede birine karşı aşk hissetmemiştim’. Telefonunda yapılan aramada Golsby’nin Ocak 2022’de Harrison’a birisinin onları öğrendiğinden endişe ettiği bir sırada ‘Sana tüm kalbimle güvendim, umarım söylediklerin doğrudur’ şeklinde bir mesaj gönderdiği görülmüştür.

Ayrıca 23 Ocak’tan 28 Ocak’ta hücre aramasında telefon bulunana kadar aralarında 11 telefon görüşmesi kaydedilmişti. Harrison başka bir cezaevine nakledildi ancak Golsby ile irtibata geçmek için birkaç kez girişimde bulundu ve mektupları cezaevi servisi tarafından ele geçirildi. Golsby ayrıca Harrison’a Free Prints aracılığıyla basılmış ve onu ‘sevgi dolu ifadelerle’ düşündüğünü belirten mesajlar göndermiştir.

Savunmasını yapan Hollie Gilbery mahkemeye Golsby’nin daha önce sabıkası olmayan çalışkan bir genç kadın olduğunu ve ‘kendi aptallığından dolayı’ çok pişmanlık duyduğunu söyledi.

Yargıç Jonathan Fuller’ı Golsby’ye ertelenmiş bir ceza vermesi için ikna etmeye çalıştı. Ancak hakim, Golsby’yi 16 ay hapse mahkum ederken, cezaevi hizmetlerinde görevi kötüye kullanmanın mahkemeler tarafından ciddiyetle ele alınması gerektiğini söyledi.

BAŞKA ÖRNEKLER DE VAR

Katie Loxton, 32 yaşındaki Adam Higgs ile ilk tanıştığında Staffordshire’daki HMP Oakwood’da görev yapan bir cezaevi gözaltı memuruydu. Wolverhampton Kraliyet Mahkemesi, 27 yaşındaki Loxton’ın zamanının büyük bir bölümünü Higgs’in kaldığı blokta geçirdiğini ve bu durumun bazı meslektaşlarının şüphesini çektiğini duydu.

Higgs ayrıca bir cep telefonu saklamış ve bu telefonu daha sonra Loxton ile sosyal medya üzerinden iletişim kurmak için kullanmıştır. Mahkeme, çiftin telefonda konuşurken sık sık ‘birbirlerine cinsel eylemlerde bulunduklarını’ duydu. Loxton geçen yıl 27 Ocak’ta tutuklandı ve evi arandı. Arama sırasında içeride Higgs’in el yazısıyla yazdığı üç mektup bulundu.

Grantham, Lincolnshire’da yaşayan Higgs, Mart 2022’de cezaevinde bulgularla ilgili olarak sorgulanmıştır. İkili daha sonra mahkemede suçlarını kabul etti.
Sandwell’den Loxton da cezaevi içinden elektronik yollarla görüntü/ses ilettiğini ya da iletilmesine neden olduğunu kabul etmiştir. Kamu görevini kötüye kullanmaktan 12 ay hapis cezasına çarptırıldı. Başka bir yerde, 25 yaşındaki cezaevi hemşiresi Elyse-May Hibbs, 25 yaşındaki Harry Pullen ile uyuşturucu suçlarından beş yıl hapis cezasını çekerken Güney Galler, Bridgend’deki HMP Parc’ta tanıştı.

Hibbs, ‘manipülatif’ mahkumla ilişkisinin ortaya çıkmasının ardından kamu görevini kötüye kullandığını kabul ederek geçen yıl altı ay hapis cezasına çarptırıldı. Sağlık çalışanının Pullen ile Instagram mesajları paylaştığı ve telefonda ‘flörtöz’ görüşmeler yaptığı tespit edildi. Bir disiplin mahkemesi şimdi doktora 12 aylık bir uzaklaştırma emri verdi, bu da emir sona erene kadar mesleğini icra etmesine izin verilmeyeceği anlamına geliyor.

Hibbs, Güney Galler sokaklarını kokain ve eroinle doldurmaktan 2019 yılında beş yıl hapis cezasına çarptırılan Pullen ile flört etmesi için kendisine ‘baskı’ yapıldığını iddia etti. HMP Parc’ta Pullen ile ilişki kurmakla suçlanan iki cezaevi çalışanından biri olan Hibbs, cezaevi görevlisi Ruth Shmylo ile birlikte Eylül ayında hakim karşısına çıkacak. Hibbs, hapisten çıktıktan sonra kariyerini sürdürmeye uygun olup olmadığına karar verilmesi için Hemşirelik Ebelik Konseyi disiplin duruşmasına katıldı.

Duruşma, mahkumiyeti nedeniyle ‘mesleğe uygunluğunun’ bozulduğuna karar verdi ve kendisine 12 ay uzaklaştırma cezası verildi. Bu, kariyerine devam etmek için 12 aylık süre bittikten sonra tekrar hemşirelik yapabileceği anlamına geliyor.

Mahkeme, ‘manipülatif’ Pullen’in Hibbs ile Bridgend, Güney Galler’deki HMP Parc’ta gözaltındayken temasa geçtiğini kanıtlarıyda öğrendi. Hibbs, mahkumla Instagram üzerinden iletişime geçmeden önce hapishanesinde ona tıbbi tedavi verirken tanıştı. Savcı Matthew Cobbe, hapishane müdürlerinin mahkumun hapishanede uygunsuz bir ilişkiye karıştığından şüphelendiklerini ve bu nedenle onu HMP Manchester’a naklettiklerini söyledi.

Ancak müfettişler daha sonra Hibbs’in telefon numarasını mahkumlar için onaylanmış aramalar listesinde buldular. Cobbe şunları söyledi: ‘Mahkûmun telefon görüşmeleri HMP Manchester’a nakledildikten sonra izlenmiştir ve bu sanıkla olan ilişkisinin mahkûm tarafından beslendiği oldukça açıktır. Sanıkla pek çok kez temasa geçmiş ve bunların büyük bir kısmı sanık HMP Parc’ta çalışırken gerçekleşmiştir“.

Cobbe, mahkumun Hibbs’i Instagram’da aradıktan sonra onunla iletişime geçmek için annesini ve bir arkadaşını kullandığını söyleyerel “Aralarındaki telefon görüşmeleri çapkıncaydı. Cezaevi ve cezaevi personeli hakkında konuşuyorlar, Hibbs ona onu sevdiğini söylüyor, o da Hibbs’in onu sevdiğini bilmediğini söylüyor. Ona kendisini sevdiğini söylüyor ve o da ona kendisini sevdiğini söylüyor. Aramalarda sanığın mevcut partnerine atıfta bulunuluyor ve mahkum sürekli olarak onun yerine geçeceğini ve onunla bir ilişki içinde olacağını belitiyordu“ dedi.

Cobbe şunları söyledi: ‘Mahkumla hiçbir zaman herhangi bir cinsel ilişki içinde olmadıklarını açıkladı. Konuyu bildirmesi gerektiğini ama çok derine indiğini ve çıkamadığını kabul etti. Newbridge, Gwent’ten Hibbs, kamu görevini kötüye kullandığını kabul etti. Hibbs’i savunan Adam Sharp, mahkumun sistem içinde ‘özellikle manipülatif bir birey’ olarak bilindiğini söykaydederek şunları söyledi: “Genç, etkilenebilir, deneyimsiz ve kendisini istismar etmeye çalışan mahkumun kötü niyetli etkisine karşı savunmasızdı.“ Sharp, Hibbs’in ‘yetişkin hayatının önemli bir bölümünü’ hemşireliğe adadığını ancak mahkumiyetinin meslekten men edileceği anlamına geldiğini söyledi.
34 yaşındaki Roxanne Walker, Kuzey Galler, Wrexham’daki 250 milyon sterlinlik HMP Berwyn’de mahkum Daniel Carter ile kıkırdarken meslektaşları tarafından görüldü. Daha sonra polise şu itirafta bulundu: ‘Bir hata yaptım. Daniel Carter’a aşık oldum; bu tamamen yanlış“. Evliliği şu anda sona ermiş olan Walker, 200 saatlik ücretsiz çalışmaya ek olarak iki yıl ertelemeli dokuz ay hapis cezası aldı.

HMP Berwyn’de son üç yıl içinde 27 yaşındaki Jennifer Gavan, 27 yaşındaki Ayshea Gunn ve 26 yaşındaki Emily Watson adlı cezaevi personelinin mahkumlarla ilişki kurdukları gerekçesiyle hapse atılmalarının ardından yaşanan son skandal bu oldu.

2017’de açılan ve hücrelere ‘oda’ denmesini de içeren alışılmadık hapsetme yaklaşımı nedeniyle ‘İngiltere’nin en rahat hapishanesi’ olarak adlandırılan hapishanede toplam 18 gardiyan gayrimeşru ilişkiler yaşadıkları için kovuldu. Walker kamu görevini kötüye kullandığını ve esrar bulundurduğunu kabul etti. Ağustos 2022’de Walker’la bir destek toplantısında konuşuldu ve Walker meslektaşlarının kendisini ihbar etmesinden dolayı ‘hayal kırıklığına uğradığını’ söyledi.

Mayıs ayında Yargıç Niclas Parry Walker’ı dokuz ay hapis cezasına çarptırdı ancak davadaki iki ‘istisnai’ özellik nedeniyle cezayı iki yıl ertelemeye ikna olduİ Kadının ilişkisinin, mahkuma herhangi bir yasadışı eşya veya yardım verilmesiyle sonuçlanmamış olması, ayrıca, bakmakla yükümlü olduğu küçük bir çocuğun tek başına yaşayan annesi olması.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu