AktüelGüncel

CHP Parti Meclisi’nin tamamına ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ davası

Paylaş:

CHP’nin 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından yayımladığı bildiri nedeniyle dönemin Parti Meclisi (PM) üyeleri hakkında dava açıldı. 60 CHP’liye açılan davanın gerekçesi, “Cumhurbaşkanına hakaret” oldu. İlk davanın Eski CHP PM Üyesi Mehmet Tüm adına 31 Ekim’de Ankara 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüleceği bildirildi.
Parti Meclisi’nin, siyasi partinin en üst organı olduğuna dikkat çeken tüm, “Ana muhalefet partisinin PM üyelerine, yayımladıkları bildiri nedeniyle dava açılan bir ülkede hukuktan söz edilemez. Bu dava, muhalefeti baskı altına almaya yönelik davadır” dedi. Partinin bildirisi üzerine kişilere bireysel dava açılmasının doğru olmadığını belirten Gaye Usluer ise “Cumhurbaşkanı’nın, ‘AKP Genel Başkanı’ ve ‘Cumhurbaşkanı’ olmak üzere iki şapkası var. Duruma göre canının istediği şapkayı takıyor” diye konuştu.

Yurttaşlara, “Hakaret” suçlaması ile açılan davalar, Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı döneminde 15 kat artarak 2018 yılında rekor kırdı. 2017 yılında 20 bin 539 olan, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla başlatılan soruşturma sayısı 2018’de 26 bin 115’e çıktı. Bu kapsamda, 168’i çocuk olmak üzere toplam 5 bin 223 kişi yargılandı. Türkiye’deki ifade özgürlüğünün önündeki en büyük engellerden olan, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla açılan davalara önceki gün yenileri eklendi. CHP PM Üyesi 60 kişi hakkında, 15 Temmuz Darbe girişiminin ardından yayımlanan parti bildirisi ile “Cumhurbaşkanına hakaret” edildiği gerekçesiyle dava açıldığı öğrenildi.

Eski CHP PM Üyesi ve Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, 31 Ekim’de görülecek davanın tarihi bir dava olduğunu söyledi. Tüm, CHP’nin 15 Temmuz’un ardından yayımladığı bildirinin Türkiye’nin gidişatı ile ilgili duyulan kaygıları dile getirdiğini ifade ederek “Ana muhalefet partisini susturmak istiyorlar” ifadesini kullandı. Bildirinin ortak bildiri olduğunun altını çizen Tüm, “Ortada bir suçlama var ise bildiriye imza atanları aynı gün yargılarsınız. Ama hepimizi ayrı günlerde çağırıyorlar. Bunu da davanın kamuoyunda görünürlüğünü azaltmak için yapıyorlar” yorumunda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aynı zamanda AKP Genel Başkanı olduğunu vurgulayan Tüm, sözleri şöyle sürdürdü: “Cumhurbaşkanı taraflıdır ve her gün muhalefete verip veriştirmektedir. Bizim de bunlara cevap vermek en doğal hakkımızdır. Demokrasinin gereği de budur. İktidardakiler muhalefete küfür edecek, ağzına geleni söyleyecek, biz buna cevap vermeyeceğiz. Böyle bir şey mümkün değil. Bu dava, iktidarın yaptıklarını teşhir etmek için bize fırsat verecek.”

CHP PM Üyesi ve Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer de dava konusu edilen bildirinin partinin ortak görüşünü ifade eden bir bildiri olduğunu söyledi. Bir suç istinadında bulunulacak ise bunun parti nezdinde olması gerektiğini anlatan Usluer, kişilere ayrı ayrı dava açılmasını eleştirdi. Davalar ile insanların siyasi partilerde görev almaktan korkmasının sağlanmaya çalışıldığını savunan Usluer, bildirinin arkasında olduklarının altını çizdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iki şapkası olduğunu anlatan Usluer, şunları söyledi: “Bizim genel başkanımız ile ilgili herkes istediğini söyleyebiliyor. Erdoğan ise AKP Genel Başkanı şapkasını takınca suç olmayacak şeyleri Cumhurbaşkanı şapkası ile karşılıyor. Erdoğan’a AKP Genel Başkanı olarak söylenen şeyler, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ davasına çevriliyor. Bu da Anayasa’ya partili Cumhurbaşkanı ile ilgili özel bir maddenin eklenmemiş olmasıyla ilgili. Duruma uygun şapka giymek diye bir şey yok.”

Jurnalci.com

Paylaş:

DEKTROZ MONOHİDRAT

Dekstroz monohidrat, bir molekül kristal suyu içeren, saflaştırılmış ve kristallendirilmiş D-glikozudur. Nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Saf haliyle 100’lük bir dekstroz eşdeğerine sahiptir , bu da %100 saf dekstrozun başka maddelerle bir karışımın olmadığını gösterir.

Anhidrus ve monohidrat olmak üzere iki türü olan dekstrozun monohidrat türü; nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Dekstroz anhidrusun elde edilmesi ise,  60 oC'nin üzerinde ürünün yeniden kristalize edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Yüksek glisemik endeksi nedeniyle sindirilmesi kolay , tüketmek için güvenli ve uzun raf ömürlüdür. Fermente olabilen bir karbonhidrat kaynağı olan dekstroz ekonomik bir şeker kaynağıdır.

Fırıncılık ürünlerinde maya besin yeri bileşeni olarak görev yapan dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul etmekte, bu durumda mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açmaktadır. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duymaktadır. Bu durum, daha fazla miktarda maya kullanımına da yol açmakta, sonuçta fırınlama öncesi uzun süreli bekletmeden kaynaklanan ekmek somununun solgun ve tazelik kaybı yaşamasına da neden olmaktadır.

Fermente olabilecek bir karbonhidrat olan dekstroz, karbondioksit için de en ekonomik kaynağı oluşturmaktadır. 

Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir. 

Karbonhidratlar içerisinde tek şekerli (monosakkarit) olan dekstroz, yüksek enerji kapasitesi sebebiyle, enerji içeceklerinde ve serumda yüksek oranda kullanılır. Dekstroz, oldukça hızlı emilme ve kana karışma özelliğine sahiptir.

Doktorlar, dekstroz monohidratı küçük çocukların beslenmesi, diyabetik hastalarında insülin şoklarına karşı, obezitenin tedavisinde, daha fazla fiziksel faaliyet gösterilen durumlarda kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında kullanılmaktadır.

Bu özelliklerden dolayı dekstroz monohidrat, uygun vitamin ve minerallerle formüle edilerek fiziksel stres gibi durumlarda kullanılan preparatların bileşiminde yer almaktadır. 

Humektant olması, higroskopitesi ve sıkıştırılabilirlik gibi fonksiyonel özelliklere sahip olan dekstrozun anhidrat türü ise, düşük nem düzeylerinin sürdürülmesi gereken ürünlerde serbest suyu kontrol etmektedir.

Dekstroz, dehidrasyon tedavisinde de kullanılır. Vücutta metabolize edilip kaybolur ve serbest kalan su, hücre dışı ve hücre içi sıvı kompartmanındaki eksikliği tamamlar. Birincil su eksikliğinde, eksikliğin derecesine göre 3 litre veya daha fazla vermek gerekebilir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu