CHP ve MHP’den bedelli açıklaması

Bedelli askerlik ücret ve yaş sınır AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan tarafından açıklandıktan sonra CHP ve MHP’den de art arda açıklamalar geldi. CHP, elde edilecek kaynağın şehit aileleri için ayrılmasını isterken MHP bedelli kararına destek vereceklerini açıkladı.
 

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, bedelli askerlikle ilgili düzenlemenin bugün Meclis Başkanlığı’na sunulacağınıaçıkladıktan sonra, CHP ve MHP ‘den de bedelli askerlikkonusunda açıklama geldi. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, bedelli askerlikle elde edilecek gelirin nerede kullanılacağı hakkında isteklerini dile getirerek “Asker aileleriyle, şehit aileleri için kullanılsın diye bakıyoruz” dedi. MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçayise “Biz de gereken katkıyı vereceğiz. Bu konu hassas bir konu” diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ve AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan 15 bin TL, 25 gün ve 25 yaş olarak açıklanan bedelli askerlik şartları hakkında konuştu.

 Habertürk’ün haberine göre; Özkoç, “Bu karar ilgili kurullar tarafından incelendi. Böyle bir ihtiyaç olduğu tespit edildi diye bakıyoruz” dedi.

“Kaynaklar şehit aileleriyle ilgili kullanılsın”

“Kaynakların şehit aileleriyle ilgili kullanılması gerekir” diyen Özkoç, “Bir kişinin veya birkaç kişinin aldığı kararlarla milletten elde edilen kaynaklar gereksiz yerlere kullanılmaması gerekir. Buradan elde edilen gelirler doğru kullanılsın. Asker aileleriyle, şehit aileleri için kullanılsın diye bakıyoruz” ifadelerini kullandı. Biz bu konularla ilgi yazılar ulaşır ulaşmaz, doğru olan buydu diyoruz. Dışarıdan bakınca sadece muhalefet ediliyormuş gibi yansıtılıyor. Askerlerle ilgili bir gelir elde ediyorsak, bu gelirin mağdrun olan asker ailelerine aktarılması gerekir. Türkiye’nin yararına olan her şeyi iletiyoruz.”

 MHP’den bedelli askerlik açıklaması

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da yaptığı açıklamada, “Plan Bütçe Komisyonu’nda torba yasanın görüşüleceği anlaşılıyor. Biz de gereken katkıyı vereceğiz. Bu konu hassas bir konu. Bizim askerliğe bakışımız diğer toplumlardan daha farklı. Bu yapıya halel getirmeyecek şekilde yapılması gerekir. TSK’nın ihtiyaçları ve birikme bakımından değerlendirmek gerekir” ifadelerini kullandı.

Jurnalci.com