CHP’de demokrasi şöleni: Parti Meclisi’ne rekor başvuru

CHP’nin ‘Adalet ve Cesaret’ temalı 36. olağan kurultayı bugün başlıyor. İlk gün genel başkan, pazar günü ise Parti Meclisi seçimleri yapılacak.

Cumhuriyet’ten İklim Öngel’in haberine göre, CHP’nin “Adalet ve Cesaret” temalı 36. olağan kurultayı bugün yapılıyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yalova Milletvekili Muharrem İnce, eski İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal ve eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun aday adayı olduğu kurultayda, zorlu yarışın Kılıçdaroğlu ve İnce arasında geçmesi bekleniyor. Muhalif aday adayları planlarını, Kılıçdaroğlu’nun ilk turda seçilememesi üzerine yapılırken, Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında adaleti tesis edecek, parlamenter demokrasiyi eksiksiz şekilde yeniden inşa edecek büyük bir buluşma çağrısı yapması bekleniyor. Arena Kapalı Spor Salonu’nda saat 10.00’da başlayacak ve 2 gün sürecek olan kurultayda, bugün genel başkan, yarın ise Parti Meclisi (PM) belirlenecek.

Rekor PM başvurusu

Partinin 2019 sürecindeki siyasetini belirleyecek en üst organı parti meclisi (PM) için diğer kurultaylara göre rekor denebilecek sayıda başvuru oldu. 110 milletvekilinin PM adayı olduğu kurultayda, 800’e yakın kişi de PM’ye girebilmek için ter dökecek. Rekor başvuru nedeniyle PM’ye aday olmak için herhangi bir kriter olmaması sorunu gündeme gelirken, haziran ayında yapılması planlanan tüzük değişikliğinde, adaylık sorunu için düzenleme yapılacak. Divan başkanlığı için Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen önerilecek. Tüzük gereği kurultayda delegelerin yüzde 10’unun imzasını alan aday adayları imzalarını divana sunacak. Divanın değerlendirmesinin ardından 127 imzayı bulanlar resmen aday ilan edilecek. Kurultayda yalnızca resmen aday olanlar konuşabilecek. Buna göre; Kocasakal ve Eminağaoğlu yeterli imzayı toplayamamaları durumunda kurultay konuşması yapamayacak. Milletvekili olması nedeniyle doğal delege olan İnce ve CHP lideri Kılıçdaroğlu birer konuşma yapacak. Kılıçdaroğlu konuşmasında günlük siyasete girmeden Türkiye’nin kemikleşmiş temel sorunlarını birkaç başlık altında toparlayacak. Yalnız kurultay delegelerine değil tüm Türkiye’ye seslenecek Kılıçdaroğlu, konuşmasında adaleti tesis edecek, parlamenter demokrasiyi eksiksiz şekilde yeniden inşa edecek büyük bir buluşma çağrısı yapacak.

İbre, çarşaf listeyi gösteriyor

CHP tüzüğü çarşaf listeyi öngörürken Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları da çarşaf listeye işaret ediyor. Kılıçdaroğlu’nun, PM için 52, Bilim Yönetim Kültür Platformu için de 12 kişilik bir liste hazırlayacağı belirtiliyor. Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesini hazırlarken de bölgesel dengeleri gözetmesi, özellikle CHP’nin milletvekili çıkaramadığı illerden PM için isim yazması bekleniyor. Öte yandan listenin delinmesi durumunda, delen isimlerin liyakat sahibi olması halinde Kılıçdaroğlu’nun bu isimlere MYK’de yer verebileceği dillendiriliyor.

Jurnalci.com