GüncelGündem

CHP’li Adıgüzel’den ‘sansür yasası’ tepkisi: Saray mutfağından çıkan bu yasalarınız; ne iktidardan gitmenizi engeller ne de bu halkın sesini kısmanıza izin verir

Paylaş:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, ‘sansür yasası’nın TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri sırasında, “Güç kaybeden rejimler türlü seçim oyunlarıyla, düzenlemelerle ellerini tekrar güçlendireceklerini zannederler. Şimdi de önümüzde bir seçim var. İktidar mensupları seçim öncesi oyunlarla muhalefeti, muhalif sesleri bastıracağını, korkutacağını zannediyorlar. Saray mutfağından çıkan bu yasalarınız ne iktidardan gitmenizi engeller ne bu halkın sesini kısmanıza izin verir. Çok uzağa gitmeyin, inin Kızılay’da bir esnafa kulak verin. Ulus’ta bir gence kulak verin. Hepsi diyor ki ‘bıçak kemiğe dayandı.’ Seçimi bekliyor” dedi. 

Kamuoyunda ‘sansür yasası’ olarak bilinen, internet medyası ve sosyal medyaya yeni yaptırımlar öngören kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri sürüyor.

AKP ve MHP’nin hazırladığı ve Meclis’e sunduğu ‘sansür yasası’ teklifi üzerine Genel Kurul’da görüşmeler başladı. CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, teklif üzerine söz aldı. 

Teklifi, “Muhalif seslere sopa göstermek” olarak nitelendiren Adıgüzel’in, Genel Kurul’daki konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle: 

“Görevden affını isteyen damat bakan sesini sosyal medyada duyuruyor”

“İktidarın dezenformasyon yasası diye adlandırdığı fakat özünde muhalefeti susturma ve sansür yasasını hep birlikte konuşuyoruz. Aylardır gündemimizi meşgul ediyor. Aylardır dezenformasyon ile yalan haber ile mücadele edeceğiz diyorlar. Peki bu işin özünde ne var biliyor musunuz? Muhalif seslere sopa göstermek var.  

Bu yasa teklifi ile AKP bir şeyi tescil etmiştir. Türkiye tarihinin istibdat rejimi dönemlerini aratacak bir döneme girdiğimizi tescil etmiştir. Abdulhamid’in istibdat döneminde ‘burun’ demek yasaktı. AKP’de de biliyorsun en son ‘kel’ demek suç teşkil eder oldu. Sizin döneminizde istifa etmek kalktı. Artık görevden affını istemek var. Görevden affını isteyen damat bakan sesini duyuramıyor. Nerede duyuyor sesini, sosyal medyada. Ana akım medyası maalesef sayın bakanın açıklamasını saatlerce yayınlamıyor. 

“AKP, birkaç saat içinde ak dediğine kara demeye başladı”

AKP, birkaç saat içinde ak dediğine kara demeye başladı. Grup Başkanvekilleri artık bu zikzaklara yetişemez oldu. Yetişemez oldukları için birkaç tanesi yakın zamanda istifa etmek zorunda kaldı. Öyle bir atmosfer oluşturdunuz ki sabah uyandığınızda korkuyorsunuz, ‘acaba bir söz ederim de sarayın gözünden düşer miyim?’ Bugün de görüyorum ki aslında bu yasayı isteyerek getirmemişsiniz. Sırf sarayın ve ortağının gönlü olsun diye burada az bir katılımla bu yasayı geçirmeye çalışıyorsunuz. 

Bu yasa teklifi için biz Dijital Mecralar Komisyonu’nda 14 saat çalıştık. Bütün itirazlarımızı her madde için tek tek muhalefet partileri olarak dile getirdik. Sadece biz değil, sivil toplumun temsilcileri, sosyal medya platformlarının yöneticileri, meslek odaları hepsi dile getirdi. Ama AKP ve MHP temsilcileri dinlemedi. Bu yetmez Adalet Komisyonu’nda 3 gün görüşüldü. Sizin çağırdığınız Yargıtay üyesine şunu söylediniz, ‘Boş hikaye anlatma’ diyerek oradan kovaladınız. 

Bu mesele gündemde yer bulmaya başladı. Muhalefet bu işe itiraz etti. Yasayı erteleyelim dediniz. Tabii Fahrettin durur mu! Fahrettin dedi ki ‘ben niye 3 ay bekleyeceğim’. Ağustos ayında Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’ni kurdu. Peki merkezin başına kimi getirdi? Ne beklenir Fahrettin’den? Pelikancılardan birini getirdi. Bir İletişim Başkanı bir atanmış bürokrat ben yasayı falan beklemem, tanımıyorum diyor. Allah aşkına söyleyin bu merkez ne iş yapıyor? 

“Bu yasanın içinde dezenformasyonun tanımı yok”

Yasanın özü dezenformasyonla mücadele diyor. Biz de diyoruz ki; ‘muhalefeti ve basını baskı altına alma, susturma yasasıdır’ diyoruz. Dezenformasyonla mücadele ediyoruz diyorlar, bu yasanın içinde dezenformasyonun tanımı yok. Neden yok? Bilerek muğlak bırakılıyor. Dediler ya biraz önce imkansızlık. İmkansızlık bir yargıcın elinde sağdan sola çekilecek. Ne olacak. AKP’nin duymak istemedikleri, konuşulmasını istemedikleri bütün meseleler bu yasa çerçevesinde susturulacak. 

“128 milyar dolar nerede demek suç mu?”

128 milyar dolar nerede diye sorulmasını duymak istemiyorlar. 128 milyar dolar nerede demek suç mu? Diyelim ki bir örnek vereyim size, ormanlarımız, ciğerimiz yanıyor. Uçaklar nerede diye bir tweet atıldı. Bu suç mu olacak? Ama işgüzar bir savcı buna bir soruşturma açtı ve dedi ki ‘bu suç hatta bunu retweetleyenler ve beğenenler var, bu organize bir suç.’ Ne yapacağız burada. Yargıtay üyesi bu işin içinde çıkamıyor. Alenen yayma diye bir mesele var. Anlatamadı. 

“İki artı ikinin beş ettiğine toplumu ikna etmeye çalışıyorsunuz”

ENAG gerçek enflasyonu açıkladığında suç mu olacak? Bu yasaya göre suç olabilir. Toplumu infiale sevk ediyor olabilir. Siz ne yapıyorsunuz biliyor musunuz? İki artı iki dört diyenlere ceza vermeye çalışıyorsunuz, iki artı ikinin de beş ettiğine toplumu ikna etmeye çalışıyorsunuz. 

Bu yasa AKP’nin manipülasyon ve yalan haber bombardımana karşı doğruyu söyleyenleri susturmak için ortaya çıkmış yasa tasarısıdır. Öyle değil diyorsanız ben size şunu söylemek  isterim. Örneğin Fahrettin Altun’a basın kartları ile ilgili yetkiler veriyorsunuz. Eğer öyle değil diyorsanız hodri meydan, meslek örgütlerine verelim bu yetkiyi. Var mısınız? 

“Saray mutfağından çıkan bu yasalarınız ne iktidardan gitmenizi engeller ne bu halkın sesini kısmanıza izin verir”

Güç kaybeden rejimler türlü seçim oyunları ile düzenlemeler ile ellerini tekrar güçlendireceklerini zannederler. Şimdi de önümüzde bir seçim var. İktidar mensupları seçim öncesi oyunlarla muhalefeti, muhalif sesleri bastıracağını, korkutacağını zannediyorlar. Saray mutfağından çıkan bu yasalarınız ne iktidardan gitmenizi engeller ne bu halkın sesini kısmanıza izin verir. Çok uzağa gitmeyin, inin Kızılay’da bir esnafa kulak verin. Çok uzağa gitmeyin, Ulus’ta bir gence kulak verin. Hepsi diyor ki bıçak kemiğe dayandı. Seçimi bekliyor.”

Sansür yasası ne içeriyor? 

‘Sansür yasası’ olarak bilinen Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nde hapis cezaları da öngörülüyor. Teklifle, “Halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak amacıyla ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan” kimse, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak. Milli İstihbarat Teşkilatı’nın faaliyetleri ve personeline yönelik suç teşkil eden içerikler katalog suçlar kapsamına alınacak. Teklifle, internet haber siteleri süreli yayın kapsamına alınacak. Basın kartı başvurusu İletişim Başkanlığı’na yapılacak ve basın kartı resmi nitelikte kimlik belgesi olarak kabul edilecek”. (ANKA)

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu