AktüelGüncelGündemSiyasetTürkiye

CHP’li Ağbaba: FETÖ Gitti, İsmailağa ve TÜGVA Geliyor

Paylaş:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “TÜGVA meselesi Türkiye’deki herkesin gördüğü, açığa çıkan bir pisliktir. Maalesef TÜGVA geçmişte olduğu gibi paralel yapının bir benzeridir. Türkiye halen akıllanmış değil. Şimdi FETÖ gitti, metö geliyor, FETÖ gitti İsmailağa geliyor, FETÖ gitti TÜGVA geliyor” ifadesini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba ve Gülizar Biçer Karaca ile CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin yeni başkanı Hüsnü Bozkurt ve yeni seçilen yönetim kurulu üyelerine yönelik ziyaret gerçekleştirdi.

Ağbaba, “Gün geçtikçe Atatürkçülük ülkeyi yönetenler tarafından hor görülse de dünyayı gördükçe bu düşüncenin Türkiye açısından ne kadar hayati olduğunu bir daha görmekteyiz. Türkiye Müslüman ülkelerden farlı bir pozisyonda. Bunun da sebebi laiklik Mustafa Kemal Atatürk. O nedenle Atatürkçü Düşünce Derneği’nin sahiplendirmiş olduğu değerler önemli” şeklinde konuştu.

“ÜLKENİN DAHA KÖTÜ YÖNETİLMESİ İÇİN UĞRAŞMAYA DEVAM EDİYORLAR”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bürokratlara dair “Devlete değil şahsi çıkarlara hizmet etmenin sorumluluğu var” ifadelerine de değinen Ağbaba şu ifadeleri kullandı:

“Önce Fuat Oktay suç duyurusunda bulundu. Bugün Devlet Bahçeli ‘vesayet’ dedi. En son dava açacak bir şey bulamadılar. Anayasanın 137. maddesine dava açtılar. Hem saray hem onun küçük ortağı ülkenin daha kötü yönetilmesi için uğraşmaya devam ediyorlar. Liyakatin olmadığı bu düzeni savunmak vatana ihanetle eşdeğer pozisyona gelmiş durumda. Doların artması liyakatsizliğin sonucudur. Biz anayasayı, hukuku savunuyoruz. Onlar anayasanın işlememesini savunuyorlar. Sayın Cumhurbaşkanı’nın dava açmadığı kimse kalmamıştı. En son anayasaya da dava açmış durumda.

Dolar 9.37 çıkmasından memnun olan kesim garanti dolar bazında yap işlet devret modeliyle iş yapan Recep Tayyip Erdoğan’ın ortak olmuş olduğu müteahhitlerdir. Ama asgari ücretlinin memnun olduğunu söylemek doğru değil. Türkiye en düşük asgari ücret sıralamasında son 10 günde Avrupa’da sondan ikinci olmuş durumda. Yarıştığımız ülke maalesef Arnavutluk.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yönetiminde yer aldığı TÜGVA’ya da değinen Ağbaba, “TÜGVA denen bir vakıf var. Erdoğan’ın ailesinin yönetmiş olduğu. Vakıf adeta teslim almış durumda. Devlet tarikatlar arasında pay edilmiş durumda. TÜGVA meselesi Türkiye’deki herkesin gördüğü açığa çıkan bir pisliktir. Maalesef TÜGVA geçmişte olduğu gibi paralel yapının bir benzeridir. Şimdi FETÖ gitti, TÜGVA geliyor” dedi.

KARACA’DAN ADD BAŞKANINA TEBRİK

CHP Genel Başkan Yardımcı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca ise, “10 yıl boyunca ADD Denizli Şube Başkanlığı görevini yürüten bir kişi olarak bugün CHP Genel Başkan Yardımcısı ama özünde de ADD’yi doğduğu büyüdüğü okul olarak gören bir kişi olarak bütün arkadaşlarıma kolaylıklar diliyorum” ifadesini kullandı. Karaca, ADD Genel Başkanı Bozkurt’a görevinde başarılar diledi.

Zonguldak Valiliği’nin Atatürk’ün Gençliğe Hitabe’sini yazılı olduğu metal levhayı duvardan indirerek valiliğin önündeki mazgalların üzerine örtmekte kullanmasını eleştiren ADD Genel Başkanı Hüsnü Bozkurt ise, “Nutuk dünya tarihinde eşi olmayan devlet kurduktan sonra 8 yıllık icraatının bütün hesabını milletine veren Mustafa Kemal Atatürk’ün anlattığı bir metindir. O metni bitiren Gençliğe Hitabe’yi ayaklar altına almak hele Cumhuriyetin bir valiliğinin bina girişinde çiğnenmesi asla kabul edilemez” şeklinde konuştu.

Başkan Bozkurt, Mersin Gülnar İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün, 29 Ekim Bayramı kutlama töreninde “siyasi gerekçeyle” İzmir Marşı’nı programdan çıkarmasına ise, “Bu hadsizliktir. Canlarını veren bütün şehit ve gazilerimizin hatıralarına küfretmektir. Bu marştan rahatsız olan ilçe milli eğitim müdürünün Milli Eğitim Bakanlığı’nın kadrosunda bulunması kabul edilemez” diye konuştu.

Paylaş:

DEKTROZ MONOHİDRAT

Dekstroz monohidrat, bir molekül kristal suyu içeren, saflaştırılmış ve kristallendirilmiş D-glikozudur. Nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Saf haliyle 100’lük bir dekstroz eşdeğerine sahiptir , bu da %100 saf dekstrozun başka maddelerle bir karışımın olmadığını gösterir.

Anhidrus ve monohidrat olmak üzere iki türü olan dekstrozun monohidrat türü; nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Dekstroz anhidrusun elde edilmesi ise,  60 oC'nin üzerinde ürünün yeniden kristalize edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Yüksek glisemik endeksi nedeniyle sindirilmesi kolay , tüketmek için güvenli ve uzun raf ömürlüdür. Fermente olabilen bir karbonhidrat kaynağı olan dekstroz ekonomik bir şeker kaynağıdır.

Fırıncılık ürünlerinde maya besin yeri bileşeni olarak görev yapan dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul etmekte, bu durumda mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açmaktadır. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duymaktadır. Bu durum, daha fazla miktarda maya kullanımına da yol açmakta, sonuçta fırınlama öncesi uzun süreli bekletmeden kaynaklanan ekmek somununun solgun ve tazelik kaybı yaşamasına da neden olmaktadır.

Fermente olabilecek bir karbonhidrat olan dekstroz, karbondioksit için de en ekonomik kaynağı oluşturmaktadır. 

Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir. 

Karbonhidratlar içerisinde tek şekerli (monosakkarit) olan dekstroz, yüksek enerji kapasitesi sebebiyle, enerji içeceklerinde ve serumda yüksek oranda kullanılır. Dekstroz, oldukça hızlı emilme ve kana karışma özelliğine sahiptir.

Doktorlar, dekstroz monohidratı küçük çocukların beslenmesi, diyabetik hastalarında insülin şoklarına karşı, obezitenin tedavisinde, daha fazla fiziksel faaliyet gösterilen durumlarda kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında kullanılmaktadır.

Bu özelliklerden dolayı dekstroz monohidrat, uygun vitamin ve minerallerle formüle edilerek fiziksel stres gibi durumlarda kullanılan preparatların bileşiminde yer almaktadır. 

Humektant olması, higroskopitesi ve sıkıştırılabilirlik gibi fonksiyonel özelliklere sahip olan dekstrozun anhidrat türü ise, düşük nem düzeylerinin sürdürülmesi gereken ürünlerde serbest suyu kontrol etmektedir.

Dekstroz, dehidrasyon tedavisinde de kullanılır. Vücutta metabolize edilip kaybolur ve serbest kalan su, hücre dışı ve hücre içi sıvı kompartmanındaki eksikliği tamamlar. Birincil su eksikliğinde, eksikliğin derecesine göre 3 litre veya daha fazla vermek gerekebilir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu