AktüelGüncelGündemSiyasetTürkiye

CHP’li Bülbül: İhale usülsüzlükleri, kadrolaşma, rant

Paylaş:

CHP'li Bülbül: İhale usülsüzlükleri, kadrolaşma, rant

Adalet Raporu’nun, derinleşen ekonomik krizin ve Tek Adam rejiminin yarattığı kaos ortamının tablosu olduğunu söyleyen CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, raporla ilgili şu bilgileri verdi:

* Bir yandan Anayasa’nın değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemez maddeleri üzerinde tartışmalar yaşanırken, diğer yandan Meclis’te 2020 Yılı Merkezi Yönetim ve Kesin Hesap Kanunu ile 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu da dahil olmak üzere 29 kanun teklifi görüşüldü. Toplam 590 madde yasalaştı.

* 27 kanun teklifinin 4’ü normal kanun teklifi olurken geri kalan 19’u ise ‘Anayasa’ya aykırı’ olduğu defalarca dile getirilen torba kanun düzenlemeleri oldu. Yapılan kanun değişiklikleri yurttaşların hemen hemen her alandaki adalet taleplerine çare olmadı.

* Aksine AKP iktidarı, adaletsiz düzenini biraz daha derinleştirdi. Adalet kavramı algısı toplum tarafından sadece adliye koridorlarıyla sınırlı olmaktan çıktı, her alanda adalet talepleri yükseldi.

* İktidarın ihalelerdeki usulsüzlükleri, kadrolaşma girişimleri, para ve rant aktarımları, doğrudan belirlenen isimlerden ve şirketlerden mal ve hizmet alımları, kamu kurumlarının kaybolan araçları, cemaat ve vakıflara verilen destekleri, çift maaşlı bürokratlar ortaya çıkarken, yurttaş hemen hemen her ihtiyaç kalemine gelen zamlarla boğuşmaya, geçinmeye çalıştı.

* Bu derin uçurumu Sayıştay raporu da gözler önüne serdi. Kamu İşletmeleri Genel Raporu’na göre 2017’de zarar eden kamu işletmelerinin sayısı 16 iken 3 yılın sonunda 28’e çıktı. Kısaca bütçe yurttaşın sırtında kambur olurken AKP yandaşlarının cebini doldurdu.

RAKAMLARLA AÇIKLADI

* Basına yansıyan olaylardan derlenen, bu nedenle en az denilen, ülkedeki sosyal, ekonomik, hukuki kısaca Anayasa ile tanınan tüm hakların ihlailnin bir yıllık tablosu şöyle;

*  505 toplantı ve gösteriye kolluk kuvvetlerince müdahale edildi.

* 10 bin 151 kişi çeşitli soruşturmalar kapsamında gözaltına alındı.

* 256 kadın boşanmak istediği, barışmayı reddettiği, ilişkiyi reddettiği için yani kendi hayatına dair karar aldığı için birinci derece yakını, eski eşi ya da sevgili tarafından öldürüldü. 186 kadın ise şüpheli şekilde ölü bulundu.

* 2 bin 17 işçi çalışma koşulları nedeniyle hayatını kaybetti.

Son üç ayda ise;

* Cezaevlerinde 4 bin 318 kişi hak ihlaline uğradı.

* 183 bin 934 öğrenci yurtsuz kaldı

*  254 toplantı ve gösteriye kolluk kuvvetlerince müdahale edildi. Çeşitli soruşturmalar kapsamında toplamda 567 kişi gözaltına alındı.

* En az 72 kadın kendi hayatlarıyla ilgili karar vermek istedikleri için evli oldukları erkek, sevgili, akraba ya da birinci derece yakınları tarafından öldürüldü. 49 kadın ise şüpheli şekilde ölü bulundu.

*  En az 35 haber konusuna erişim engeli getirildi. 220 haber sitesinde ilgili haberlere ulaşılamadı. 17 basın mensubu haber takibi sırasında gözaltına alındı.

* Cezaevlerinde en az 659 kişi hak ihlaline uğradı.

Pars Aqua Master Su Düzenleyici

Suyu temizler ve berraklaştırır.

Suyun içindeki mikroorganizmaları temizler.

Doğal filtrasyon malzemesidir.

Sudaki kimyasalları ve zararlı mikro canlıları temizler.

Sudaki ph değerini dengeler

Amonyum tutucudur

Sudaki kötü kokuyu engeller.

Su değişimlerini azaltır.

Tatlı su akvaryumları için uygundur.

Kullanımı

Pars Aqua Master Su Düzenleyici doğal filtre malzemesi temiz su ile yıkandıktan sonra filtre içerisine yerleştirilir.

Ortalama olarak 250 litre için 500 gram filtre malzemesi kullanılmaktadır.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0552 3307100-0532 5466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu