GüncelGündem

CHP’li Gürer: 10 ayda 1 milyon 386 bin kişi işinden oldu

Paylaş:

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, İŞKUR’un bilgilerine nazaran, bu yılın birinci 10 aylık devrinde toplam 1 milyon 386 bin kişinin işinden çıkarıldığı için İşsizlik Sigortası’ndan işsizlik aylığı almak üzere müracaatta bulunduğuna dikkat çekti.

“ÜRETİMİ DERİNDEN ETKİLİYOR”

İşsizlik sigortasına müracaatta bulunanların sigortadan yararlanma şartlarının yükü sebebiyle yalnızca yüzde 48,6’sını oluşturan 675 bin işsize işsizlik ödeneğinin bağlandığını ve bu işsizlere işsizlik ödeneğinden 6-10 ay ortasında ödeme yapıldığını belirten Gürer şöyle konuştu:

“İşsizlik ödeneği alırken iş bulanların da ödeneği kesiliyor. Ekim ayında toplam 402 bin 948 şahsa fondan işsizlik ödeneği ödendi. İşsizlik Sigortası Fonunun toplam varlığı ise Ekim ayı sonunda 118,3 milyar liraya yükseldi. Sanayi üretiminde Eylül ayında yaşanan bu gelişme, iktisadın yılın üçüncü çeyreğinden itibaren yavaşladığına ait kestirimlerin tutarlılığını güçlendiriyor.

Türkiye’nin en değerli ihracat pazarı olan Avrupa ülkelerinin içine girmeye başladığı sakinliğin dış talepte yarattığı durağanlığı ve yüksek enflasyonun satın alma gücünü eritmesi sonucu iç talebi olumsuz etkilemesi ve üreticilerin ‘makro ihtiyati tedbirler’ yüzünden krediye erişiminin zorlaştırılması, üretimi derinden etkiliyor. Bu durumda olumsuz yansımaları sıkıntıları attırıyor.”

“ÜNİVERSİTE MEZUNLARI İŞ BULAMIYOR VE SONUNDA SÜRECİ BIRAKIYOR”

Gürer, mevsim tesirinden arındırılmış istihdam işgücüne katılma oranının yüzde 58.2 olarak gerçekleştiğini belirterek, şunları söyledi:

“İş gücü 2022 yılının 3. çeyreğinde bir evvelki çeyreğe nazaran 111 bin kişi azalarak 34 milyon 220 bin kişi, iş gücüne katılma oranı ise 0,4 puanlık azalış ile yüzde 52,8 olarak gerçekleşti. İş gücüne katılma oranı erkeklerde yüzde 71,1 iken bayanlarda yüzde 34,9 olarak gerçekleşti. Genç nüfusta işsizlik oranı ise erkeklerde yüzde 16,1, bayanlarda ise yüzde 24,7 olarak varsayım ediliyor..

Mevsim tesirinden arındırılmış istihdam edilenlerin sayısı 2022 yılının 3. Çeyreğinde bir evvelki çeyreğe nazaran tarım kesiminde 26 bin kişi, sanayi bölümünde 107 bin kişi azalırken, inşaat bölümünde 8 bin kişi, hizmet kesiminde 247 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin yüzde 15,8’i tarım, yüzde 21,6’sı sanayi, yüzde 5,9’u inşaat , yüzde 56,7’si ise hizmet dalında yer alıyor.

TÜİK tarafından açıklanan bu bilgilere rağmen bilhassa üniversite mezunlarının iş aramalarına karşın iş bulamadıkları ve bir mühlet sonra iş aramayı bırakıp süreci takip etme noktasına geldikleri görülüyor. Eğitim, sıhhat, tarım ve besin üzere branşlardan mezun olanların kamuya alım yapılmasını bekledikleri bir devir yaşıyoruz.”

“10 AYDA 1 MİLYON 386 BİN KİŞİ İŞSİZLİK SİGORTASI FONUNA BAŞVURDU”

Gürer açıklamasını şöyle tamamladı:

“İŞKUR’un bilgilerine nazaran bu yılın birinci 10 aylık devrinde toplam 1 milyon 386 bin kişi, işinden çıkarıldığı için İşsizlik Sigortası’ndan işsizlik aylığı almak üzere müracaatta bulundu. İşsizlik Sigortası Fonuna, kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalanlar başvuruyor.

Ancak işsizlik sigortasından, işsiz kalmadan evvelki son 120 gün çalışıyor olmak ve son üç yıl içerisinde en az 600 gün prim ödemiş olmak üzere koşulları yerine getirenler yararlanabiliyor.”

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu