GüncelGündem

CHP’li Gürer’den kuraklık ve gübre fiyatlarına vurgu

Paylaş:

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımda en önemli girdi maliyetleri arasında yer alan gübre konusunda, organik-organomineral gübre kullanımını soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

Gürer, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, “2019 yılında ödenmeye başlanan katı organik organomineral gübre desteği kapsamında organik gübre kullanan çiftçi sayısı ve işletme sayısı kaçtır? Dekar başına 2021 yılında verilen destek 2022 yılında artırılmış mıdır?” şeklindeki sorularına yanıt istedi.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, katı organik-organomineral gübre desteğinden 2019 yılı yararlanan çiftçi/işletme sayısının 23 bin 661 olduğunu açıkladı.

Yıllara göre organik organomineral gübre desteğinden faydalan işletme sayısı artarak devam ettiğini söyleyen Bakan Kiriçi, “2020 yılı bir önceki yıla göre yaklaşık 2 kat arış ile 44 bin 468 ve 2021 yılı ise 2019 yılına göre yaklaşık 4 kat artış ile 93 bin 641’dir” dedi.

Yerli imkanlarla üretilen organik gübre kullanımının artırılması için uygulanan destekleme ücretleriyle ilgili detayları da paylaşan Bakan Kirişçi, “İlk defa 2019 üretim sezonundan itibaren gübre desteğine ilave olarak, organik ve organomineral gübre kullanan çiftçilerimize verilen dekara 10 TL gübre desteği ödemesi de yüzde 100 artışla dekara 20 TL olarak belirlenmiştir” açıklamasında bulundu.

Ülkemizde 2019 yılında 232 bin ton olan organik-organomineral gübre kullanımının, 2020 yılında 391 bin tona çıktığını belirten Bakan Vahit Kirişçi, “2021 yılı organik organomineral kullanımı ise 2019 yılına göre yüzde 187 oranında artarak 666 Bin ton olarak gerçekleşmiştir” açıklamasında bulundu.

‘Gübre fiyatlarındaki artış durdurulamıyor’

Gürer ise gübre fiyatlarındaki artış ve kuraklığın neden olduğu olumsuzluklara dikkat çekti. Geçen yıla göre gübre fiyatlarındaki artışa vurgu yaparak 22 Şubat 2022 tarihli fiyatlar ile bugünkü fiyatlar arasında kıyaslama yaptı.

Geçen yıl 5 bin 400 lira olan CAN gübre fiyatının bu yıl 7 bin 800 liraya, 9 bin 450 lira olan ÜRE gübrenin 11 bin 800 liraya, 9 bin 450 lira olan ve çiftçinin en çok ihtiyaç duyduğu DAP gübrenin ise 15 bin biraya çıktığını belirten Gürer, 20*20 tabir edilen gübre fiyatının ise 6 bin 50 liradan 10 bin 400 liraya,15.15.15 gübrenin de 7 bin TL den 12 bin 400 TL’ye yükseldiğine dikkat çekti. Gübre 2020-2021’de gübre de yüzde 342 artış dikkate alındığında fiyatlar durmadığını söyledi.

Gübre fiyatlarıyla birlikte akaryakıt ve tarım ilaçlarındaki artışlarının raftaki ürün fiyatlarını da olumsuz etkilediğini anlatan Gürer, “Toprak doğru kullanılmadığı için gübre ihtiyacı artıyor. Bu da maliyet artışına sebep oluyor. Toprak analizleri yeterli yapılmadığı için zaman zaman gereksiz gübre kullanımı oluyor. Ayrıca gübre fiyatları da sürekli artıyor ve gübrede dışa bağımlı hale geldik. Her ne kadar Cumhurbaşkanı gübre fiyatları düştü dese de fiyatların arttığı ortada” dedi.

Kuraklık konusunda uyardı

Kuraklığın neden olduğu olumsuzluklara da değinen Gürer, “Kuraklığın etkisi Anadolu’yu sardı. En az 42 ilde kuraklık yoğun hissediliyor. Gübreyi toprakla buluşturduğumuz halde su verilemez ise verim düşecek. Bunlarda ilgili plan yapıp öngörünü alana yansıtması gereken Tarım ve Orman Bakanlığı dersine iyi çalışmalı. Yoksa kuraklığın da etkisiyle 2023 yılında verimlilik ve üretim kaybı ciddi boyutlara ulaşır. Raftaki ürünün fiyatının da katlanarak artması tüketici mağdur edecektir” şeklinde konuştu.

Gürer, kuraklığın içme suyunun yanında sulama suyuna ulaşımı da zorlaştıracağından, ülkemizde tarımsal üretim adına ciddi bir risk yaşanabileceği uyarısında da bulundu.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu