Ekonomi

CHP’li Karabat: Türkiye moratoryuma sürükleniyor

Paylaş:

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Türkiye’nin Rusya’ya olan doğalgaz borcunu 2024’e ötelemeyi istediğine yönelik iddialarla ilgili, “AKP’nin beceriksiz ekonomi politikaları nedeniyle Türkiye enerji ithalatı gibi stratejik bir noktada savunmasız kalmıştır” dedi.

Karabat, Merkez Bankası’nın net rezervinin -55 milyar dolar civarında olduğunu söyleyerek Türkiye’nin moratoryuma sürüklendiğini, kış mevsiminde enerji krizinin kendini gösterebileceğini ifade etti.

Karabat’ın açıklamaları şöyle:

1-Bir ülke borcunu ödeme gücünü kaybettiyse moratoryuma girmiş demektir. Şimdi Türkiye, Rusya’ya doğal gaz borcunu 2024’e ötelemek istiyor.

2-Kısa süre önce de Erdoğan, Merkez Bankası’nın borçlarla ayakta kaldığını itiraf etmiş, bunu “dost ülkeler” kılıfına saklamaya çalışmıştı.

3-Moratoryuma geçiş yeni olmadı. 128 milyar doların harcanmasıyla başladı. Merkez Bankası’nın net rezervi -55 milyar dolar civarında. Swap anlaşmalarıyla brüt olarak artıda gösteriliyor ancak kasa boş!

4-AKP’nin beceriksiz ekonomi politikaları nedeniyle Türkiye enerji ithalatı gibi stratejik bir noktada savunmasız kalmıştır. Uçak krizi sonrası pek çok kazanç elde eden Rusya’ya yeniden jeopolitik tavizler verilecektir.

5-Sadece Rusya’ya değil, bu kış için İran’a da bakmak lazım. 2022 Ocak ayındaki gibi bir kesintiye gitmeyeceğinin garantisi yok. Ülke tarihinde ilk kez barınma ve gıda krizi çıkaran AKP’nin enerji krizi de çıkarmasına şaşmamalı.

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu