AktüelGüncelGündemSiyasetTürkiye

CHP’li Tanal, Yusuf Yerkel’in atamasını Kamu Denetçiliği Kurumu’na taşıdı

Paylaş:

CHP'li Tanal, Yusuf Yerkel'in atamasını Kamu Denetçiliği Kurumu’na taşıdı

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Manisa Soma’da 2014 yılında 301 madencinin hayatını kaybettiği facia sonrası maden emekçisini yerdeyken tekmeleyen Yusuf Yerkel’in, Türkiye’nin Almanya Frankfurt Başkonsolosluğu’na “Ticaret Ataşesi” olarak atanması kararını, Kamu Denetçiliği Kurumu’na (Ombudsmanlık) taşıdı.

Tanal, bugün sabah Ombudsmanlık’a teslim ettiği dilekçesinde, Cumhurbaşkanlığı’ndan, Ticaret Bakanlığı’ndan, Dışişleri Bakanlığı’ndan şikâyetçi oldu.

CHP’li vekil, şikâyet dilekçesinde Yerkel’in, 301 arkadaşının yasını tutan madenci Erdal Kocabıyık’a şiddet uyguladığı, tekmelediği dönemde Başbakanlık koltuğunda oturan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Özel Kalem Müdür Yardımcısı” olduğunu hatırlattı.

YERKEL’İN İKTİSAT EĞİTİMİ, TİCARET UZMANLIĞI YOK

Dilekçede, ticaret ataşelerinin bulunduğu yabancı ülke ile kendi ülkesi arasındaki ticaret ilişkilerini izlediğini, ticaret anlaşmalarının hazırlanmasında rol aldığını ve kendi ülkelerinin ekonomik çıkarlarının korunması doğrultusunda danışma görevi yaptığını dile getiren Tanal, Yusuf Yerkel’in iktisat, ticaret, ekonomi alanında herhangi bir eğitim almadığına dikkat çekti.

Yerkel’in ataması yapılırken hiçbir sınava tabi tutulmadığını vurgulayan Tanal, “Söz konusu kişinin Frankfurt Başkonsolosluğu’na hangi sebepten, hangi ihtiyaçtan dolayı ticaret ataşesi olarak atandığı hususunda herhangi bir açıklama yapılmamıştır” ifadelerini kullandı.

Tanal dilekçesinde, “Ticaret alanında bir uzmanlığı olmayan Yusuf Yerkel’in yabancı bir ülkenin ülkemiz ile arasındaki ticaret ilişkilerinin korunması, geliştirilmesi konularında ne ölçüde danışma görevi yapabileceği konusu oldukça tereddütlüdür” değerlendirmesini yaptı.

TOPLUMDA AĞIR TRAVMAYA SEBEP OLDU

Yusuf Yerkel’in, 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasından sonra bir yurttaşı yerdeyken tekmeleyerek şiddet uygulamasının, toplum nezdinde ağır travma ve yaraya sebep olduğunu vurgulayan Tanal, “Üzerinden yıllar geçse de Yerkel’in 301 madencinin yasının tutulduğu Soma ilçesindeki gayri insani, infiale yol açan eylemi unutulmamıştır. Yusuf Yerkel’in maden işçisi Erdal Kocabıyık’a uygulamış olduğu fiziksel şiddet, kamu görevi ile bağdaşmayacak bir davranıştır. Yusuf Erkel’in ticaret ataşesi olarak atanması kayırmacılıktır, toplumumuz tarafından kabul edilemez niteliktedir. Toplumun huzurunu bozacak olan söz konusu görevlendirme, açıkça Anayasamızın 2. maddesine aykırılık teşkil etmektedir. İşbu şikâyete konu atama kararının geri alınması gerekmektedir” tepkisini dile getirdi.

TÜRKİYE’Yİ DÜNYA KAMUOYUNDA KÜÇÜK DÜŞÜRECEK

Yerkel’in Almanya’ya ticari ataşe sıfatıyla gönderilmesinin, uluslararası camiada da Türkiye’nin zarar görmesine yol açacağına işaret eden Tanal, şöyle devam etti: “Ayrıca Soma’da gözü yaşlı maden emekçisini yerdeyken tekmeleyerek akıllara kazınan, kamuoyunda ‘Tekmeci’ lakabıyla anılan Yusuf Yerkel’in, Almanya’ya Türkiye’yi temsilen gönderilmesi, dünya kamuoyu nezdinde ülkemizi küçük düşürücü bir adım olacaktır.”

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Kamu Denetçiliği Kurumu’ndan Yusuf Yerkel’in Frankfurt Başkonsolosluğu’na ticaret ataşesi olarak ataması eyleminin hukuka aykırı olduğu, söz konusu atamanın geri alınmasına yönelik tavsiye niteliğinde karar verilmesini talep etti.

Pars Aqua Master Su Düzenleyici

Suyu temizler ve berraklaştırır.

Suyun içindeki mikroorganizmaları temizler.

Doğal filtrasyon malzemesidir.

Sudaki kimyasalları ve zararlı mikro canlıları temizler.

Sudaki ph değerini dengeler

Amonyum tutucudur

Sudaki kötü kokuyu engeller.

Su değişimlerini azaltır.

Tatlı su akvaryumları için uygundur.

Kullanımı

Pars Aqua Master Su Düzenleyici doğal filtre malzemesi temiz su ile yıkandıktan sonra filtre içerisine yerleştirilir.

Ortalama olarak 250 litre için 500 gram filtre malzemesi kullanılmaktadır.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0552 3307100-0532 5466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu