AktüelGüncelTürkiye

CHP’li Yavuzyılmaz, Sayıştay Başkan Adayı Yener’e itiraz etti: Çifte maaş alan biri usulsüzlükleri tespit edemez

Paylaş:

Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürü Metin Yener’in, AKP ve MHP oylarıyla Sayıştay Başkanlığı’na aday gösterilmesine CHP’den itiraz geldi. CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Yener’in Cumhurbaşkanlığı’ndaki görevinin yanı sıra iki ayrı yerden maaş aldığını belirterek, “Partili bir Cumhurbaşkanına bağlı olarak görev yapan, çifte maaş alan bu kişinin, AK Parti’nin yolsuzluklarını, usulsüzlüklerini ve yaratılan kamu zararını tespit etmesini beklemek hayal olacaktır” dedi.

Sayıştay Başkanlığı’na MHP ve AKP’nin oyları ile aday gösterilen, Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürü Metin Yener’e, kamuda yaşanan çifte maaş skandallarını ortaya çıkaran CHP Zonguldak Milletvekili, TBMM KİT Komisyonu Üyesi Deniz Yavuzyılmaz’dan itiraz geldi.

ANKA’dan Mehtap Bener’in haberine göre, Yener’in Cumhurbaşkanlığı’ndaki görevinin yanı sıra iki ayrı yerden de maaş aldığını vurgulayan Yavuzyılmaz yaptığı açıklamada, “Partili bir Cumhurbaşkanına bağlı olarak görev yapan, çifte maaş alan bu kişinin, AK Parti’nin yolsuzluklarını, usulsüzlüklerini ve yaratılan kamu zararını tespit etmesini beklemek hayal olacaktır. Sayıştay’ın kadük duruma düşmemesi için mutlaka kendi içinden çıkan bir adayın Sayıştay Başkanı olması şarttır” dedi.

Sayıştay Başkanlığı için en güçlü aday olarak gösterilen Metin Yener’in Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü’ne, 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı kararı ile atandığını vurgulayan Deniz Yavuzyılmaz, “Kendisi aynı zamanda Türk Telekom’a ait bir alt şirket olan TTNET’in Yönetim Kurulu Başkanı, 2022 yılına kadar da bu görevi devam edecek. Aynı zamanda Türkiye Boks Federasyonu As Başkanı, çift görev, çift maaş, çift dikiş yoluna devam ediyor. Şimdi de Sayıştay Başkanlığına aday olmuş durumda. Çift maaş alan birinin Sayıştay Başkanı olması durumu oldukça sorunlu” sözleri ile Yener’in adaylığına tepki gösterdi.

chp-li-yavuzyilmaz-dan-sayistay-baskan-adayi-yener-e-itiraz-cifte-maas-alan-biri-usulsuzlukleri-tespit-edemez-889601-1.
Fotoğraf: CHP’li Deniz Yavuzyılmaz

 

Partili bir Cumhurbaşkanı tarafından görevlendirilen Yener’in, Sayıştay Başkanı olması durumunda kamu zararını ve yolsuzlukları tespit etme konusunda tarafsız olamayacağını belirten CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, şunları söyledi:

“Sayıştay, Türkiye Cumhuriyeti’nde 3 bin 372 kamu idaresini denetlemekle görevli, bunların arasında bakanlıklar, belediyeler, üniversiteler, özel bütçeli kuruluşlar, Karayolları Genel Müdürlüğü gibi, denetleyici düzenleyici kurumlar Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu gibi önemli kamu idareleri Sayıştay’ın denetleyeceği kamu idareleri arasında yer alıyor. Sayıştay bu kuruluşların yılda sadece yüzde 14’ünü denetleyebiliyor yani sadece 476’sını. Zaten Sayıştay raporları sansürlenip, filtre ediliyor. 2016 yılında bir Sayıştay raporu 540 sayfa ve içinde 218 bin 700 kelime varken, 2019 yılında sayfa sayısı 114’e, kelime sayısı ise 38 bin 304 e geriledi yani yaklaşık altı kat Sayıştay raporları sansürlendi.

 

Sayıştay tarafsız olan bir kuruluş, kendi içinde yetişen denetçilerden Sayıştay Başkanı çıkarması gerekirken, tarafsız olmayan atama ile Cumhurbaşkanlığında görev alan birisinin tarafsız olmasını beklemek mümkün değil, çünkü Cumhurbaşkanı tarafsız değil partili. AK Partili bir Cumhurbaşkanının atadığı Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürü’nün, aynı zamanda özel bir şirketin yönetim kurulu başkanı olan birisinin tarafsız bir şekilde ve Sayıştay yargısı da dahil olmak üzere, yargı sürecinin içinde olacak şekilde AK Parti’nin yolsuzluklarını, usulsüzlüklerini ve yaratılan kamu zararını tespit etmesini beklemek hayal olacaktır. Sayıştay’ın ayağa kalkması ve kadük duruma düşmemesi için mutlaka kendi içinden çıkan bir adayın Sayıştay Başkanı olması şarttır. “

 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, 12 aday arasında yapılan oylama sonucunda, 10 oy olan Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürü Metin Yener ile 8 oy alan Sayıştay 6. Daire üyesi Mehmet Aksoy’u Sayıştay Başkanlığına aday olarak belirlemişti. Yener ve Aksoy’un isimleri TBMM Genel Kurulu’na bildirildikten sonra, iki adaydan biri, Genel Kurul’da yapılacak gizli oylamada Sayıştay’ın yeni başkanı seçilecek.

POTASYUM SİLİKAT NE İŞE YARAR?

Kutikula tabakasının hemen altında epidermal hücrelerde bir tabaka halinde toplanır.

Biotik ve abiotik streslere karşı bitkiyi korur.

Silisyumun hücre duvarında toplanması ile böceklere karşı mekanik bir koruma etkisi sağlanır. B öcekler silisyum ile kuvvetlenmiş kutikula tabakasını geçmekte zorlanır.

Çeltikte yapılan silisyum uygulama çalışmalarına göre silisyumun çeltik yapraklarını önemli ölçüde dikleştirmiş ve kontrol (Silisyum uygulanmayan) bitkilerine göre bitki kuru ağırlığının arttığı gözlenmiştir.

Silisyum uygulanan bitkilerin daha canlı bir yeşil renge sahip olduğu rahatça göze çarpar. Bunun sebebi, yaprakların 40–70 derecelik artışları ışıktan yaralanmayı arttırdığı için bitkilerde fotosentez oranını %36 oranında arttırır ve bu da bitki kuru ağırlığında artış sağlar.

Narda Kirazda ve Domateste Çatlamaya SON..!!!
Hububatta Başakların Yatmasına ve Dane Dökümüne SON..!!!
Bitkilerde Aşırı Terleme ile Bitkilerde Su Kaybına SON..!!!
Mısır Bitkisinde Yatma Problemine SON..!!

 

Kimyadeposu.com

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları  Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu